stornacija račun

Teme, ki jih ne morete uvrstiti drugam

Moderator: Mirko Zbačnik

žižo
Nov član
Nov član
Prispevkov: 23
Pridružen: 14 Okt 2014, 12:18

stornacija račun

Odgovor Napisal/-a žižo » 29 Dec 2014, 10:09

zanima me, če je mogoče stornirati izdani račun, kateri je zaveden v evidenci računov ter že poslan stranki? V kolikor je to mogoče, me zanima kakšen je postopek stornacije?

imam pa klasičen s.p, sem norminiranec (vodim le evidenco izdanih računov), nisem DDV zavezanec
Nazadnje spremenil žižo, dne 05 Jan 2015, 19:43, skupaj popravljeno 2 krat.

Gitara
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 605
Pridružen: 15 Dec 2005, 11:34

Re: stornacija račun

Odgovor Napisal/-a Gitara » 29 Dec 2014, 12:33

Napišete dobropis.

lp

žižo
Nov član
Nov član
Prispevkov: 23
Pridružen: 14 Okt 2014, 12:18

Re: stornacija račun

Odgovor Napisal/-a žižo » 29 Dec 2014, 13:26

kaj točno to pomeni? namreč s to stranko ne želim imeti nobenega opravka več ...

ali ni nobenega načina da bi se da ta račun enostavno storniral (kot da ga ni bilo, torej da mi ne gre v osnovo za obdavčitev dohodka)?

Gitara
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 605
Pridružen: 15 Dec 2005, 11:34

Re: stornacija račun

Odgovor Napisal/-a Gitara » 29 Dec 2014, 16:29

Razumem.

Saj zato bi napisali dobropis. Sedaj ni več potrebno, da ga vam stranka podpiše.
Zavedete ga v svoje knjige v minus in to je to.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: stornacija račun

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 29 Dec 2014, 20:40

Jaz bi se odločil za dobropis. So ljudje, stranke, s katerimi enostavno ne želiš imeti nič več... bolje pozabiti, kot imeti težave.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

žižo
Nov član
Nov član
Prispevkov: 23
Pridružen: 14 Okt 2014, 12:18

Re: stornacija račun

Odgovor Napisal/-a žižo » 30 Dec 2014, 10:23

ok, torej je potrebno izvesti dobropis, čeprav ne razumem te besede (zakaj bi delal nek dobropis nečesa, ko pa hočem samo stornirati račun)?

kako se izvede dobropis? nova vrstica v evidenci prihodkov (oz. evidenci izdanih računov)?

žižo
Nov član
Nov član
Prispevkov: 23
Pridružen: 14 Okt 2014, 12:18

Re: stornacija račun

Odgovor Napisal/-a žižo » 05 Jan 2015, 15:41

na zgornje vprašanje mi ni odgovoril noben, zato postavljam novega. Upam da mi bo sedaj lahko kdo pomagal (hvala :)):

podjetje, kateremu želim stornirati račun, želi da jim izstavim dobropis. Ker se s tem prvič srečujem, me zanima kako naj izgleda ta dobropis? Kolikor sem raziskal, je oblika enaka računu (enaki glavni elementi), le da so zneski in količine v negativnem stanju ter da namesto Računa piše Dobropis

sedaj me zanima sledeče:
- katero številko uporabim za dobropis? (račun na katerega se nanaša dobropis, ima oznako št. 004/2014, to je tudi zadnji izdani račun)
- moram na dobropisu omeniti na kateri račun se nanaša?
- kje zavedem dobropis? naslednja vrstica v evidenci prihodkov ali moram narediti novo evidenco (glede na to da to ni prihodek)?

Janina1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1820
Pridružen: 09 Nov 2005, 17:55

Re: stornacija račun

Odgovor Napisal/-a Janina1 » 05 Jan 2015, 17:51

1. Na začetku ste navedli, da ste normiranec in da vodite enostavno knjigovodstvo. To dvoje ne gre skupaj.

Normiranci ne vodijo poslovnih knjig.

2. Stornacija računa in dobropis je v bistvu enako. Zneski računa v minus.

Izberete naslednjo zaporedno številko izdanega računa, besedilo vpišete enako kot v prvotnem računu, znesek daste v minus in navedete na kateri izdani račun se dobropis nanaša.
Lepo vas pozdravljam.




Bodi zmeren na vseh področjih, tudi v zmernosti. Oskar Wilde 8)

žižo
Nov član
Nov član
Prispevkov: 23
Pridružen: 14 Okt 2014, 12:18

Re: stornacija račun

Odgovor Napisal/-a žižo » 05 Jan 2015, 19:42

se opravičujem, sem norminiranec in vodim le evidenco izdanih računov (ne enostavnega knjigovodstva). Bom popravil!



spodaj prilagam primer dobropisa, kolikor mi ga je uspelo sestavit glede na zbrane informacije. Prosil bi za pregled ter pojasnitev nejasnosti:

- kje naj navedem, na kateri izdani račun se nanaša dobropis? zaenkrat sem napisal stavek v spodnjem delu računa, je to dovolj?
- kateri datum izberem za izvedbo in rok plačila dobropisa? ali sta dva datuma sploh potrebna? zaenkrat sem uporabil datum, katerega sem uporabil tudi za izdajo ....
- številko TRR računa in ostale podatke glede plačila ne rabim pisati na dobropis? zaenkrat sem jih odstranil.
- manjka še karkoli? mogoče razlog dobropisa ... ?

Slika

zakladničarka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 379
Pridružen: 02 Sep 2005, 14:36
Kraj: Slovenija

Re: stornacija račun

Odgovor Napisal/-a zakladničarka » 05 Jan 2015, 20:17

Pozdravljeni,

dobropis je pravilno napisan. Datum izdaje računa je isti kot rok plačila.
Če ste prvotni račun izstavili v letu 2014, potem tudi dobropis izstavite še za leto 2014, pa bo vse ok.

Lp

Janina1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1820
Pridružen: 09 Nov 2005, 17:55

Re: stornacija račun

Odgovor Napisal/-a Janina1 » 06 Jan 2015, 08:18

Še ena zadeva. Cena in vrednost na računu ali dobropisu ne more biti isti znesek. Pod ceno morate cenovno v eurih navesti vašo urno postavko.

Ure ni treba dajati v minus.
Lepo vas pozdravljam.




Bodi zmeren na vseh področjih, tudi v zmernosti. Oskar Wilde 8)

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: stornacija račun

Odgovor Napisal/-a adut » 06 Jan 2015, 08:45

Seveda mora dati ure v minus, kako bo drugače znesek v minus?
Glede cene pa se strinjam.

Odgovori