PISANJE RAČUNOV BREZ RAČUNALNIŠKEGA PROGRAMA


Moderator: Mirko Zbačnik

ema butara
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 56
Pridružen: 10 Jan 2013, 10:23

PISANJE RAČUNOV BREZ RAČUNALNIŠKEGA PROGRAMA

Odgovor Napisal/-a ema butara » 15 Jan 2015, 13:53

Trenutno je zelo aktualna vezana knjiga računov (za gotovinsko poslovanje).
Mene pa zanima, kako je z izdajanjem računov tistih, ki poslujejo zgolj negotovinsko - vsa plačila
na TRR.
Imam namreč nekaj strank, ki svoje račune pišejo v excelu oz. wordu (nimajo računalniškega programa),
poslujejo s pravnimi osebami in plačila prejemajo na trr.
Ali je to dovoljeno, ali tudi za njih velja, da se računi izdajajo zgolj v programu, ki ne dovoljuje brisanja
in popravljanja brez sledljivosti?
Rada bi to razčistila enkrat za vselej in hvaležna bom za odgovor.

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: PISANJE RAČUNOV BREZ RAČUNALNIŠKEGA PROGRAMA

Odgovor Napisal/-a novica » 15 Jan 2015, 14:08

Po mojem lahko (teoretično) taki pišejo račune tudi ročno (s kopir papirjem).

bobek
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 297
Pridružen: 05 Jun 2010, 15:41

Re: PISANJE RAČUNOV BREZ RAČUNALNIŠKEGA PROGRAMA

Odgovor Napisal/-a bobek » 22 Jan 2015, 11:48

Ali je že kaj novega glede ročnega pisanja računov? Ali lahko podjetnik še lahko izstavi račun v exelu ali wordu, plačilo pa dobi na TRR? Ali je potrebno kupiti vezano knjigo računov in jo potrditi na Dursu? Kaj pa tisti podjetniki, ki piše račune v paragonskem bloku, pa kakšen račun je plačan v gotovini, večinoma pa stranke plačajo na trr?

sabber
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 22 Jan 2015, 12:53

Re: PISANJE RAČUNOV BREZ RAČUNALNIŠKEGA PROGRAMA

Odgovor Napisal/-a sabber » 22 Jan 2015, 13:08

Word, excel in ostali pisarniški programi ne pridejo v poštev. Vsi paragonci odpadejo. Kdor nima računalniškega programa, ki omogoča sledljivost in onemogoča popravljanje izvornih podatkov, morajo od 31.1.2015 (ne od 1.2.2015) uporabljati knjigo vezanih računov.

38.člen ZDavP
(8) Zavezanec za davek ne sme imeti ali uporabljati računalniškega programa ali elektronske naprave, ki omogoča brisanje, prilagajanje, popravljanje, razveljavljanje, nadomeščanje, dodajanje, skrivanje ali kakršno koli drugačno spreminjanje katerega koli zapisa, shranjenega v napravi ali na drugem mediju, brez hrambe izvornih podatkov in vseh poznejših sprememb. Zavezanec za davek mora zagotoviti izpis izvornih podatkov in vseh sprememb izvornih podatkov, če je do takih sprememb prišlo.

milenav
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 316
Pridružen: 12 Jun 2008, 12:35

Re: PISANJE RAČUNOV BREZ RAČUNALNIŠKEGA PROGRAMA

Odgovor Napisal/-a milenav » 22 Jan 2015, 13:41

Zakon je napisan, po moje zelo dvoumno glede pisanja računov v exelu oz. wordu. Dejstvo je, da se podjetniki med seboj pogovarjajo in vsak od svojega računovodstva dobi različne informacije. Predvsem, da se še lahko piše v wordu, ker to za njih ni gotovinsko poslovanje in da ni potrebno potrjenih blokov.
Ali lahko vztrajam pri tem, da se računi ne smejo pisati v wordu in v exelu, čeprav ima plačila izvršena na TRR.

Ali je že možno kupiti bloke in ali je že le te možno registrirati preko e davkov, ker meni ni uspelo (napiše da moram poklicati na DURS)

Gitara
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 605
Pridružen: 15 Dec 2005, 11:34

Re: PISANJE RAČUNOV BREZ RAČUNALNIŠKEGA PROGRAMA

Odgovor Napisal/-a Gitara » 22 Jan 2015, 15:12

Računi se še lahko pišejo v Wordu, excelu, .......... če je plačilo izvršeno preko TRR.

Če pa je plačilo gotovinsko , bo od 31.1.2015 potrebno pisati račun iz vezane knjige potrjen na Dursu oz. Fursu.
lp

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: PISANJE RAČUNOV BREZ RAČUNALNIŠKEGA PROGRAMA

Odgovor Napisal/-a slovan » 22 Jan 2015, 19:10

milenav napisal/-a:Ali lahko vztrajam pri tem, da se računi ne smejo pisati v wordu in v exelu, čeprav ima plačila izvršena na TRR.
Ne morete iz naslednjih razlogov:
- zavezanci, ki uporabljajo elektronsko napravo/blagajno ali računalniški program v skladu z 38. členom Zdavp ne uporabljajo vezane knjige računov razen v izjemnih primerih (ko zmanjka elektrike...) ko gre za gotovinsko plačilo;
- ostali, ki pa ne uporabljajo gornjega, pa morajo izdati račun iz vezane knjige računov, če je plačilo gotovinsko.
Sicer pa se vsa zakonodaja, ki obravnava vezano knjigo računov, nanaša le na gotovinsko poslovanje: plačilo računa z gotovino oziroma plačilo s instrumenti, ki se smatrajo tudi za gotovino v skladu s Pravilnikom.... Zato lahko, v skladu z zakonodajo, vsi tisti, ki izdajajo račune in prejemajo plačila na TRR, le-te "pišejo" Wordu, Exelu..razen, če imajo ta dva pripomočka programirana tako, da je mogoča revizijska sled. V tem primeru se "njihov" program poistoveti s računalniškim programom. Torej to področje je trenutno v "sivi coni" zakonodaje.

Zaključek:
Če prejemamo plačila za dobavo blaga ali storitev v gotovini potem mora biti račun izdan ali s pomočjo računalniškega programa iz 38. člena Zdavp, elektronske naprave oziroma iz vezane knjige računov.
Če pa prejemamo vsa plačila na TRR pa: uporabljamo bodisi računalniški program iz 38. člena Zdavp (če z njim razpolagamo); bodisi elektronsko napravo (če z njo razpolagamo)bodisi drugo obliko izdaje računa iz Worda, Exela

lp

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: PISANJE RAČUNOV BREZ RAČUNALNIŠKEGA PROGRAMA

Odgovor Napisal/-a novica » 22 Jan 2015, 19:13

... ali napisano s pisalnim strojem ali celo na roko... lp

štajerka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 373
Pridružen: 20 Feb 2006, 09:54
Kraj: Maribor

Re: PISANJE RAČUNOV BREZ RAČUNALNIŠKEGA PROGRAMA

Odgovor Napisal/-a štajerka » 30 Jan 2015, 10:26

Pri nas uporabljamo program, ki je sledljiv. Ker pa poslujemo občasno z gotovino na terenu, izdamo stranki potrdilo o plačilu in naknadno pošljemo račun. do sedaj je to bilo dovoljeno.
Ali lahko tako delamo še v bodoče?

ultrafin
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 151
Pridružen: 28 Jul 2004, 16:27

Re: PISANJE RAČUNOV BREZ RAČUNALNIŠKEGA PROGRAMA

Odgovor Napisal/-a ultrafin » 30 Jan 2015, 11:35

Ne, za gotovino prejeto na terenu izdate račun iz VKR.

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: PISANJE RAČUNOV BREZ RAČUNALNIŠKEGA PROGRAMA

Odgovor Napisal/-a novica » 30 Jan 2015, 13:37

Vsak "terenc" mora imeti s seboj en blok VKR, saj ne košta celo premoženje (pa še "v stroške gre"!!)

agent.1982
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 02 Feb 2015, 15:14

Re: PISANJE RAČUNOV BREZ RAČUNALNIŠKEGA PROGRAMA

Odgovor Napisal/-a agent.1982 » 02 Feb 2015, 15:25

Jaz preko s.p. opravljam dostavo na dom za neko firmo, ki pa ima sedež daleč stran od mene, tako da mi vsak dan preko emaila pošlejo datoteko z računi, ki si jih nato doma sprintam na termo printerju za račune, in jih imam s seboj v kombiju. Računi so njihovi (izdajajo jih oni), jaz stranki dam račun, vzamem denar, nato pa dnevni izkupiček nakažem na poslovni račun od firme. nisem zavezanec za DDV, in edine račune, ki jih izdajam jaz kot s.p., so firmi enkrat mesečno za opravljen razvoz v excelovem formatu, kar mi oni nakažejo na moj poslovni račun... zanima me kako je sedaj s temi računi ki jih imam v kombiju? včasih dnevno obdelam tudi do 50 strank, in če bi sedaj pri vsaki moral pisat še v nek blok, je to še vsaj ena dodatna ura dela.

Hvala za odgovor in LP

Odgovori