refundacija bolniške in REK obrazec


Moderator: Mirko Zbačnik

maho
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 02 Feb 2015, 19:31

refundacija bolniške in REK obrazec

Odgovor Napisal/-a maho » 02 Feb 2015, 19:38

Pozdravljeni,

Bolniško smo obračunali, oddali REK obrazec, ter poslali zahtevek za refundacijo na ZZZS, ki pa je bil kasneje izplačan nižji, kot smo ga predstavili v REK obrazcu (napačen obračun). Kaj storiti sedaj z že oddanim REK obrazcom? Ali je potrebno REK obrazec popraviti - samo glede nižje prejete refundacije, in lahko znesek bolniške/nadomestila plače ostane isti, ali ga je potrebno znižati na prejet znesek refundacije? Torej, ali je lahko nadomestilo plače višje, kot znaša refundacija od ZZZS?

Za odgovore se vam že vnaprej zahvaljujem

bobek
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 297
Pridružen: 05 Jun 2010, 15:41

Re: refundacija bolniške in REK obrazec

Odgovor Napisal/-a bobek » 04 Feb 2015, 10:48

Tudi mene to zanima, ker se mi je zgodilo enako!

Na rek obrazcu je pravilen obračun, delavka je tudi dobila nakazano na trr znesek (ki je tudi prikazan na rek obrazcu), refundacija pa je bila narejena za 13,00 eur premalo!

Kaj storiti v tem primeru? Kaj je potrebno popravljati?

snupi
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 173
Pridružen: 19 Jan 2010, 12:57

Re: refundacija bolniške in REK obrazec

Odgovor Napisal/-a snupi » 04 Feb 2015, 12:47

Se je tudi meni že zgodilo da se refundacija ni ujemala z mojo, in vedno je bilo za par evrov, se s tem nisem ubadala, ampak sem to s temeljnico rešila in zaprla.

Zame so to velike procedure da bi se s tem ukvarjala, enkrat gor drugič dol pa je.
LP
in brez stresa.

bobek
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 297
Pridružen: 05 Jun 2010, 15:41

Re: refundacija bolniške in REK obrazec

Odgovor Napisal/-a bobek » 05 Feb 2015, 09:56

Se strinjam s tabo! Menim, da rek obrazcev ni za tikati, ker je bilo izplačilo točno, prispevki so bili obračunani in plačani točno! Pač so premalo vrnili iz ZZZSja!

Rori
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 129
Pridružen: 06 Mar 2014, 10:24

Re: refundacija bolniške in REK obrazec

Odgovor Napisal/-a Rori » 05 Feb 2015, 13:40

REK obrazci so takšni kot morajo biti in tudi takšni so šli na Furs, kar je pravilno.
Osnova za obračun boleznine je 80% plače delavca v preteklem mesecu za polni delovni čas. Ko pa delamo izračun za refundacijo pa moramo napisati osnovo preteklega leta oz. dohodke, ki so bili posredovani za obračun dohodnine. V tem pa je potem razlika. Refundirani znesek je izračunan ali na osnovo preteklega leta ali na osnovo tekočega meseca, na tisto osnovo, ki je nižja.
Za razliko se zmanjša konto terjatve do drž. inšt.

Popravite me, če se motim

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: refundacija bolniške in REK obrazec

Odgovor Napisal/-a adut » 06 Feb 2015, 09:34

Boleznina v breme ZZZS mora biti izplačana delavcu v enakem znesku kot je/bo zahtevek za refundacijo in razlike ne bi smelo biti, razen za nekaj centov, zaradi izravnav.
Osnova 80% plače v preteklem mesecu je samo za boleznine v breme delodajalca (do 30 delovnih dni), ko pa preide boleznina v breme ZZZS, pa se vzame osnovo iz preteklega leta in je potem 80% za prvih 90 koledarskih dni in 90% za naprej.
Tako sem vedno delala in ni bilo nikoli problema, imela pa sem kontrolo ZZZS in ZPIZ.

Rori
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 129
Pridružen: 06 Mar 2014, 10:24

Re: refundacija bolniške in REK obrazec

Odgovor Napisal/-a Rori » 06 Feb 2015, 14:36

Pozdravljeni

Točno tako. Pozabila sem, da je refundacija boleznine nad 30 dni.
Refundirani znesek je izračunan ali na osnovo preteklega leta ali na osnovo tekočega meseca, meseca za katerega računamo refundacijo, na tisto osnovo, ki je nižja. To pa sem napisala pravilno, ker so nam tako refundirali.

lp

helianthus
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 100
Pridružen: 20 Sep 2013, 20:48

Re: refundacija bolniške in REK obrazec

Odgovor Napisal/-a helianthus » 14 Mar 2015, 19:22

Bom kar tukaj vprašala, da ne odpiram nove teme.

Delavec, ki je zaposlen od 1.1.2015, je bil v letu 2014 brezposeln. V januarju 2014 je prejel denarno nadomestilo za brezposelnost za december 2013, v februarju 2014 za januar 2014, potem pa nič več do februarja 2015, ko je prejel plačo za januar 2015.

Od konca januarja je na bolniški, za katero se že ve, da bo trajala več kot 30 delovnih dni. Marca 2015 mu bo treba obračunati bolniško, ki bo refundirana (strošek ZZZS). Kako naj izračunam osnovo za refundacijo? Naj za mesečno osnovo vzamem mesečno nadomestilo za brezposelnost, ki ga je prejel v januarju in februarju 2014, čeprav je bil potem do te zaposlitve brez dohodkov, ali je mesečna osnova sedanji mesečni osebni dohodek?

V naprej hvala za odgovor.

Lutama
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 55
Pridružen: 04 Jan 2013, 21:36

Re: refundacija bolniške in REK obrazec

Odgovor Napisal/-a Lutama » 14 Mar 2015, 20:12

Vzameš nakazilo v januraju in februarju 2014 in skupni znesek deliš s številom opravljenih ur za ta dva meseca (tako dobiš urno postavko za obračun refundacije). Obvestilo o teh prihodkih in urah dobi delavec tudi na zavoduin tam so vsi podatki, ki jih potrebuješ za obračun refundacije.

sm
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 254
Pridružen: 04 Mar 2005, 10:33

Re: refundacija bolniške in REK obrazec

Odgovor Napisal/-a sm » 14 Mar 2015, 22:06

Vidim, da obvladate obračune ZZZS refundacije. Imam primer - zaposleni celo leto - prejeli 6 plač. Torej bo izračun dohodnina za leto 2014 / celoten fond ur 2088 - zelo majhna.

Ali mogoče moram dohodnino deliti s številom ur, za katere je bila plača izplačana. Kako to kontrolirajo na ZZZS.

helianthus
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 100
Pridružen: 20 Sep 2013, 20:48

Re: refundacija bolniške in REK obrazec

Odgovor Napisal/-a helianthus » 15 Mar 2015, 08:51

Lutama, najlepša hvala za odgovor.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: refundacija bolniške in REK obrazec

Odgovor Napisal/-a slovan » 15 Mar 2015, 11:57

sm napisal/-a:Ali mogoče moram dohodnino deliti s številom ur, za katere je bila plača izplačana. Kako to kontrolirajo na ZZZS.
Dohodnina upošteva izplačila v tekočem letu, kar pomeni, da ta izplačila ustrezajo točno določenemu številu opravljenih ur (ne pa letnemu fondu ur).

lp

Odgovori