Pokrivanje davčne izgube

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Pokrivanje davčne izgube

Odgovor Napisal/-a slovan » 28 Mar 2013, 06:49

Izguba je vpisana za obdobje 01.01. do 31.12.2010: ker je vpisana v obdobju n-1, je obdobje n leto 2011. In to pomeni, da je priloga sestavni del davčnega obračuna za leto 2011.

Če pa je davčni obračun za leto 2010 (n) in se pokriva davčno izgubo iz leta 2009 (n-1), pa je enako le, da se pod n-1 vpiše obdobje 01.01.-31.12.2009 (vedno tisto obdobje v katerem je nastala izguba).

lp

Vitek
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 87
Pridružen: 03 Nov 2011, 01:16

Re: Pokrivanje davčne izgube

Odgovor Napisal/-a Vitek » 28 Mar 2013, 07:19

slovan napisal/-a:Izguba je vpisana za obdobje 01.01. do 31.12.2010: ker je vpisana v obdobju n-1, je obdobje n leto 2011. In to pomeni, da je priloga sestavni del davčnega obračuna za leto 2011.

Če pa je davčni obračun za leto 2010 (n) in se pokriva davčno izgubo iz leta 2009 (n-1), pa je enako le, da se pod n-1 vpiše obdobje 01.01.-31.12.2009 (vedno tisto obdobje v katerem je nastala izguba).

lp

Super, pravilno sem razmišljal.

Mogoče še pomoč pri tem vprašanju:


1.Mene pa zanima ali je v primeru izgube pri s.p.-ju treba tudi izpolniti prilogo 6 (podatki v zvezi s pokrivanje davčne izgube) ali ne?

2. Namreč v mojem primeru je s.p. v letu 2011 imel 400 € izgube in ni bila izpolnjena priloga 6 (podatki v zvezi s pokrivanje davčne izgube), je pa normalno bilo to zavedeno na osnovnem obrazcu. Letos (2012) pa ima 600€ dobička in bi rad pokrival s 400€ izgube iz 2011, ki jo na osnovnem obrazcu vpiše pod zap.št. 15.2. Izpolniti mora tudi prilogo 6, ki je pa za leto 2011 ni.

Ali sedaj sploh lahko to uporabi?

ps: kolikor se spomnim program pri d.o.o. v primeru izgube zahteva da se izpolni priloga 5, pri s.p. pa ne zahteva, da se izpolni prilog 6 (obe sta v zvezi s pokrivanje davčne izgube). Je tako ?

ps2: da takoj izrabim temo. Kaj narediti, da sem naprimer danes oddal DOD-DDPO že preko eDavkov, sedaj pa sem ugotovil eno napako? Ali lahko samo še enkrat oddam obrazec in zadnji oddani šteje za ta pravega ali ?

lp

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Pokrivanje davčne izgube

Odgovor Napisal/-a slovan » 28 Mar 2013, 09:08

1) v vsakem primeru se odda priloga pokrivanja davčne izgube. Če je niste oddali jo izpolnite letos in če vam bo javljalo napako, ravnajte tako kot je nekje v predhodnih postih predlagala "bana" po nasvetu davčne kontrolorke (se je sicer nanašalo na olajšave za investiranje). Samo v pravo vrstico vpišite izgubo in kritje izgube. Glede na to, da je pokrivanje davčne izgube po zakonu neomejeno, bi bilo "krivično", da je zaradi neizpolnjevanja določenega obrazca ne bi smeli uporabiti (še posebej, ker je višina razvidna iz osnovnega obrazca).

2) kar se tiče popravljanja napak v obdobju, ko še ni zaključen rok oddaje, menim, da bi lahko popravili že oddan obrazec. Posvetujte se z kontrolorko o načinu popravljanja.

lp

uni
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1762
Pridružen: 12 Mar 2004, 20:29

Re: Pokrivanje davčne izgube

Odgovor Napisal/-a uni » 09 Avg 2013, 09:19

Ob sestavi LP smo tu na forumu razparavljali o pokrivanju izgube tekočega leta pred sestavo LP.
Slovan je napisala:
"Poslovna izguba je ugotovljena v IPI-ju, v BS pa je ni več, ker jo "krijete" iz dobičkov preteklih let že ob sestavi računovodskih izkazov. Podatki iz bilančnega dobička/izgube pa vsebujejo podatke o čisti izgubi poslovnega leta, dobičkih preteklega obdobja in na koncu le bilančni dobiček ali bilančno izgubo (ta je rezultat pobotanih zneskov).!Če je že izguba pokrita že pri sestavi računovodskih izkazov ta ne postane izguba iz preteklih obdobij."
Tako sem preverila tudi drugje. Vendar pa nikjer več ne najdem zakonske podlage za to.
Ali kdo ve, v katerem členu ZGD (oz.kje)je podlaga , da se to lahko naredi? Banka noče sprejeti medletne bilance, kjer ni izkazana izguba 2012- v BS! v IPI za 2012 je izkazana.
Nujno prosim za pomoč, če kdo ve!

lelika
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 467
Pridružen: 19 Okt 2009, 15:25

Re: Pokrivanje davčne izgube

Odgovor Napisal/-a lelika » 25 Mar 2015, 11:53

Pozdravljeni,
Jaz pa imam eno vprašanje glede knjiženja dobička in izgube. V lanskem letu je bilo nekaj izgube. Letos je bil ugotovljen dobiček, ki smo ga zmanjšali v davčnem obračunu za preneseno izgubo iz prejšnjih let, 50% davčne osnove...
Zdaj pa razmišljam, ali ostanek nepokrite izgube, pustim na prenesenih izgubah?
Hkrati pa imam letošnji nerazporejen dobiček (leto 2014).

hvala in lep dan želim,

l

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Pokrivanje davčne izgube

Odgovor Napisal/-a slovan » 25 Mar 2015, 12:20

Najprej morate "osvojiti" razliko med davčno izgubo (negativno davčno osnovo)in poslovno izgubo. Verjamem, da bi bil primernejši izraz pokrivanje negativne davčne osnove, ki jo uporabite za zmanjšanje pozitivne davčne osnove. Uporabo ne knjižite nikjer, le davek iz dohodka bo manjši.

Poslovno izgubo krijete iz nerazporejenega dobička, pri čemer morate upoštevati ZGD, ki pravi, da kolikor imate v poslovnem letu dobiček, morate najmanj 5% tega dobička uporabiti za kritje prenesene izgube že pri sestavi letnih izkazov. Ostalo izgubo pa pokrivate bodisi iz nerazporejenih dobičkov... itd

lp

lelika
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 467
Pridružen: 19 Okt 2009, 15:25

Re: Pokrivanje davčne izgube

Odgovor Napisal/-a lelika » 25 Mar 2015, 13:57

citat: "Najprej morate "osvojiti" razliko med davčno izgubo (negativno davčno osnovo)in poslovno izgubo. Verjamem, da bi bil primernejši izraz pokrivanje negativne davčne osnove, ki jo uporabite za zmanjšanje pozitivne davčne osnove. Uporabo ne knjižite nikjer, le davek iz dohodka bo manjši."


Vas razumem, prav imate, narobe se izrazim.
Program mi ko dam "poknjiži poslovni rezultat"naredi kar davek iz celotnega dobička in pripravi za prenos v novo poslovne leto. Jaz pa nato moram to temeljnico "pravilno poknjižiti. In sem pri opazovanju kako mi poknjiži prosila za nasvet.

Tako, le davek je manjši, ostale knjižbe pa so potem verjetno ok, ker v zaključni temeljnici mi zapre izgubo iz prejšnjih let in kontu neuporabljen del čistega dobička poslovnega leta pusti preostanek dobička. (To sem zavozlala, ker sem hotela sama del te izgube preknjižiti. A kot pravite , ne knjižim tega nikjer.)

Kar bo pri prenosu v novo poslovno leto na kontu 930.

Jaz pa bom potem naslednje leto zopet pri davčnem obračunu, lahko glede na še preostanek nepokrite davčne izgube (priloga 5) torej zopet zmanjševala davčno osnovo :-) , če seveda bo dobiček. Nima veze z poslovno- ste mi to mislili povedati?

Hvala vam lepa, da ste si vzeli čas.

Lep dan želim, pa več sončka :-)

l
Pa upam, da nisem nerazumljivo napisala zopet. Mislim, da je vse o.k. le sama si zavozlam malo..z leti bo lažje ;-)

anka
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2415
Pridružen: 27 Jul 2004, 18:12

Re: Pokrivanje davčne izgube-50%

Odgovor Napisal/-a anka » 29 Mar 2015, 08:25

---
Nazadnje spremenil anka, dne 31 Mar 2015, 15:29, skupaj popravljeno 1 krat.

avtek
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 31 Mar 2015, 09:41

Re: Pokrivanje davčne izgube-50%

Odgovor Napisal/-a avtek » 31 Mar 2015, 09:46

anka napisal/-a:V letu 2014 je dobicek. Pokrival ga bo z izgubo iz preteklih let. Ali je teh 50% potrebno upostevati tudi v bs. Namrec ko vpises dobicek letosnjega leta ga ne vpise javlja napako. Ce pa celotni dobicek vpises tam kjer so prenesene izgube , s tem da zmanjšaš preneseno izgubo za celotni dobiček je o.k.. Ali je pravilno? Ker drugace ne gre. Mislila sem da je potrebno tudi v bs prikazati polovicni dobicek kot v davcni. Dobiček poslovne bilance in davčne je enak!


Prosim za pomoč,
Hvala. lep dan
Popolnoma enaka dilema pri meni. Ne gre izpolnit BS na Ajpesu. Kako ste pa izpolnili obrazec bilančni dobiček/izguba? Jaz imam v 2013 preneseni dobiček in pa tekočo izgubo, ki jo bom pokrivala (50%) v 2014.

Upam, da nama uspe.

Gitara
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 605
Pridružen: 15 Dec 2005, 11:34

Re: Pokrivanje davčne izgube

Odgovor Napisal/-a Gitara » 31 Mar 2015, 13:52

vas lahko še jaz prosim za pomoč.
na knt.9310(izguba preteklih let ) imam znesek 29.000,00
na knt .8150( dobiček tekočega leta) 35.000,00

kakšne so knjižbe naprej?

anka
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2415
Pridružen: 27 Jul 2004, 18:12

pokrivanje izgube

Odgovor Napisal/-a anka » 31 Mar 2015, 14:17

//
Nazadnje spremenil anka, dne 31 Mar 2015, 15:36, skupaj popravljeno 2 krat.

anka
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2415
Pridružen: 27 Jul 2004, 18:12

Re: Pokrivanje davčne izgube

Odgovor Napisal/-a anka » 31 Mar 2015, 15:28

//

Odgovori