Registracija za atipični DDV zavezanca in mesečna opravila

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Geteburg
Nov član
Nov član
Prispevkov: 17
Pridružen: 09 Jun 2015, 22:31

Registracija za atipični DDV zavezanca in mesečna opravila

Odgovor Napisal/-a Geteburg » 21 Sep 2015, 13:43

Aloha!

Se spet malo vračam, ker ste ful fajn tuki pa pomagate.

Večino stvari rad sam naštudiram in mi ni težko se naučit, tako da rabim bolj potrdilo in pa kje kakšen popravek, če sem naredil napako.

Imam normirani s.p., sedaj pa bi rad izdel kakšen račun tudi znotraj EUja, kar pomeni, da bom moral postati atipični DDV zavezanec.

Kaj narediti, da postanem atipični DDV zavezanec?
Izpolnim obrazec preko evem.gov.si: Zahtevek za izdajo identifikacijske številke za DDV (DDV-P2)

Še kaj poleg tega potrebno narediti za samo registracijo?

Izdaja računov za storitev:
1) Račun fizični/pravni osebi v SLO in državi izven EU: normalno izdam kot sedaj brez DDVja in dodam 94. člena klavzulo
2) Račun fizični/pravni (brez IDja za DDV) osebi v EU: Isto kot točka 1.
3) Račun pravni osebi z veljavnim IDjem za DDV: ne dodam DDVja, dodam 25 odstavek klavzulo, ker je reverse-charge

Pravilno?

Potem so pa še mesečna opravila..

Preko edavkov oddam vsak mesec Rekapitulacijsko poročilo (VIES-KP). Je kakšen datum do katerega moram nujno oddati za prejšni mesec? V eni drugi temi sem videl da do 20.

Edina stvar k mi ni jasna..
Moram oddati tudi Obrazec DDV-O za obračun davka na dodano vrednost (DDV-O) ali kaj drugega?
Moram tudi kam kaj plačati kakšen davek? Čeprov kolikor je meni jasno na nobenem računu ne bo DDVja tako, da vrjetno ni treba nič posebnega oz. ni potrebe nakazovati nikamor, mesečno akontacijo pa že plačujem. Edino tuki bi rabil malo pomoči, v kolikor je zgoraj vse pravilno. :)

Hvala

Tcma
Nov član
Nov član
Prispevkov: 10
Pridružen: 16 Mar 2015, 22:40

Re: Registracija za atipični DDV zavezanca in mesečna opravi

Odgovor Napisal/-a Tcma » 18 Okt 2015, 16:17

Sva v podobni situaciji. Prek Edavkov oddaš obrazec DDV-P2, pri točki 4 odkljukaš "Opravljene in/ali prejem storitev znotraj Skupnosti po četrtem odstavku 78. člena ZDDV-1".

Pravijo, da zna trajat do 60 dni, da dobiš DDV ID, ampak pri meni je trajalo kakšna 2 tedna. Potrdilo dobiš domov po pošti.

Glede mesečnih opravil pa tudi meni (še) nič ni jasno. :)

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Registracija za atipični DDV zavezanca in mesečna opravi

Odgovor Napisal/-a slovan » 19 Okt 2015, 19:15

Geteburg napisal/-a:Edina stvar k mi ni jasna..
Moram oddati tudi Obrazec DDV-O za obračun davka na dodano vrednost (DDV-O) ali kaj drugega?
Moram tudi kam kaj plačati kakšen davek? Čeprov kolikor je meni jasno na nobenem računu ne bo DDVja tako, da vrjetno ni treba nič posebnega oz. ni potrebe nakazovati nikamor, mesečno akontacijo pa že plačujem. Edino tuki bi rabil malo pomoči, v kolikor je zgoraj vse pravilno.
Kar se tiče identifikacije in pridobitve ID številke vam je že predhodnik odgovoril.

DDV-O obrazec je "mesečni obračun" DDV-ja in se nanaša na izdane račune za opravljene storitve davčnim zavezancem v državah Unije. Ker je kraj opravljene storitve država v kateri ima naročnik svoj sedež, je potrebno oddati tudi Rekapitulacijsko poročilo (RPO oziroma VIES). Tako obračun kot RPO obrazec se oddata najkasneje do 20. v mesecu za pretekli mesec, v katerem ste imeli promet. Kolikor v določenem mesecu niste imeli izdanih računov za storitve, morate kljub temu oddati "prazen" DDV-O, medtem ko rekapitulacijskega poročila ne oddajate praznega. V tem primeru oddate DDV-O najkasneje do zadnjega dne v mesecu.

Mesečno akontacije ne plačujete za DDV, ampak je to akontacija davka iz dejavnosti in nima nič skupnega z davkom na dodano vrednost.

lp

Geteburg
Nov član
Nov član
Prispevkov: 17
Pridružen: 09 Jun 2015, 22:31

Re: Registracija za atipični DDV zavezanca in mesečna opravi

Odgovor Napisal/-a Geteburg » 21 Okt 2015, 20:53

Hvala vama!

Vmes že sam malo prebral in mi več ali manj skori vse jasno.

Edino vprašanje, ki ga še imam, je, pri obrazcu DDV-O izpolnim samo polje "Dobava blaga in storitev" in označim NE pri "Zahtevam vračilo". Vse ostalo pustim prazno, bo pravilno?

Tcma
Nov član
Nov član
Prispevkov: 10
Pridružen: 16 Mar 2015, 22:40

Re: Registracija za atipični DDV zavezanca in mesečna opravi

Odgovor Napisal/-a Tcma » 22 Okt 2015, 01:22

Res hvala ti slovan.

Če si lahko izposodim temo... Kot atipični davčni zavezanec bom dobival prilive iz Anglije in Nemčije. Kot mi je jasno, DDVja ne bom rabil plačati nikamor, ker naročnik naredi samoobdavčitev v svoji državi.

Če prav razumem, sem se moral registrirat kot atipični davčni zavezanec za popolnoma brez veze zgolj zato, ker poslujem v EU in samo več papirologije bo, ostalo bo vse isto. Imam prav?

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Registracija za atipični DDV zavezanca in mesečna opravi

Odgovor Napisal/-a slovan » 22 Okt 2015, 08:59

Geteburg napisal/-a:Edino vprašanje, ki ga še imam, je, pri obrazcu DDV-O izpolnim samo polje "Dobava blaga in storitev" in označim NE pri "Zahtevam vračilo". Vse ostalo pustim prazno, bo pravilno?
Izpolnite polje 12: dobava blaga in storitev v druge države članice EU

Opravljanje storitev davčnim zavezancem v drugi državi članici (z ID številko) v skladu s 1. odstavkom 25. člena ZDDV (obdavčitev je tam, kjer ima naročnik svoj sedež): v tem primeru se izpolni samo polje 12 in nič drugega. Podatki iz polja 12 se morajo ujemati s podatki, ki ste jih navedli v RPO-VIES (stolpec A6): skupna vrednost opravljenih storitev.
Tcma napisal/-a:Če si lahko izposodim temo... Kot atipični davčni zavezanec bom dobival prilive iz Anglije in Nemčije. Kot mi je jasno, DDVja ne bom rabil plačati nikamor, ker naročnik naredi samoobdavčitev v svoji državi.
Če prav razumem, sem se moral registrirat kot atipični davčni zavezanec za popolnoma brez veze zgolj zato, ker poslujem v EU in samo več papirologije bo, ostalo bo vse isto. Imam prav?
Res je, pri dobavah storitev davčnim zavezancem v drugih državah članicah z ID številko, plača DDV naročnik te storitve. Rekapitulacijsko poročilo (RPO) je poročilo, ki si ga medsebojno izmenjujejo vse države-davčne uprave držav, in s tem kontrolirajo pravilnost obračuna DDV in hkrati seveda obračuna in plačila. Obratna pa je situacija, ko vi prejmete storitve obdavčene po 1. odstavku 25. člena in ste dolžni opraviti samoobdavčitev ter plačati DDV v Sloveniji. IN ker je registracija tako za dobave kot tudi pridobitve je potrebno poročanje v takšni obliki.

lp

Geteburg
Nov član
Nov član
Prispevkov: 17
Pridružen: 09 Jun 2015, 22:31

Re: Registracija za atipični DDV zavezanca in mesečna opravi

Odgovor Napisal/-a Geteburg » 22 Okt 2015, 11:33

slovan hvala!!

ROSIĆ
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 14 Dec 2015, 20:48

Re: Registracija za atipični DDV zavezanca in mesečna opravi

Odgovor Napisal/-a ROSIĆ » 14 Dec 2015, 21:13

Pozdravljeni, tudi sama ( s.p.) bi imela vprašanje v zvezi z mesečnimi opravili za A-tipične ddv zavezance.
Zaradi nakupa osnovnega sredstva v tujin sem se identificirala za namene DDV kot PRIDOBITELJ. Predpostavljam da moram sedaj oddati DDV-O obrazec. Ali na obrazcu izpolnim samo polji 32 in 23 (v Knjigo obračunanega ddv in v Knjigo odbita DDV, zavedem samo ta dokument) Iin polje 51? Ali moram na obrazcu izpolniti še katero drugo polje (ker na izdanih računih ne obračunavam ddv predpostavljam da sta polji 11 in 21 prazni, prav tako 31 in 41, ker si od prejetih računov ne odbijam DDV?
Hvala za pomoč!

PcGamer1998
Nov član
Nov član
Prispevkov: 10
Pridružen: 18 Mar 2019, 06:28

Re: Registracija za atipični DDV zavezanca in mesečna opravila

Odgovor Napisal/-a PcGamer1998 » 18 Mar 2019, 06:51

Bom vprašal v to temo, ki je ena boljših informacij na internetu o atipičnem DDV in opravilih.

Atipični DDV imam od polovice februarja in prvi in edini februarski račun imam za storitev iz EU, in sicer od Google za G-suite, za 4€. Na računu je napisan 0% VAT.

Naj dodam še keywords za Google iskanje: Facebook reklame, Google, storitve EU VAT :)

To so pač storitve prejete iz drugih držav članic EU, ki jih v DDV-o vpišem edino v 32a, 'Prejete storitve iz drugih držav članic EU', kajne.

Mi pa Edavki rečejo, da so v poljih 23a, 24a in 32a neskladja. 23a in 24a je Obračunan DDV od prejetih storitev iz drugih držav članic EU po stopnji 22,00% , in po stopnji 9, 50%

To ne razumem. Na mojem računu je 0% DDV. Kaj je to obračunavanje DDV, for dummies? Izračunam koliko je 22% in 9,5% od 4 in to vpišem?

Pravo vprašanje je mogoče, kako sploh poročam nabave storitev iz EU. In kako in ali moram, obračunat ta DDV?

Torej ne razumem najbolj svojih dolžnosti. Vedno ko naročim FB reklame, zakupim licenco za pesem ... Kaj moram naredit v ddv-o?

Za kakršnokoli informacijo se zahvaljujem

Odgovori