Izvršba - knjiženje


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Sara30
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 325
Pridružen: 10 Okt 2007, 09:22

Izvršba - knjiženje

Odgovor Napisal/-a Sara30 » 07 Jun 2016, 09:21

Pozdravljeni,

prejeli smo izvršbo za plačilo zapadlih računov, ker je ta naša prva nisem povsem prepričana kako se nekatere postavke knjiži.

V izvršbi nam je odvetniška pisarna zaračunali obresti, katerih nam podjetje sploh ni obračunalo. Na podlagi katerega dokumenta knjižim te obresti? Lahko za to knjižim preko izvršbe ali moram zahtevati, da nam podjetje izda obračun obresti?

Drugo tako vprašanje je glede stroškov upnika za druge stroške (opominjanja, potne stroške?, ...), ki je bil podan 250,00€ in ga plačamo mi. Kako se ta znesek knjiži?

Spodaj pa mi piše, da se zahteva vračilo odvetniških stroškov, ter da je odvetnik zavezanec za DDV. Poleg tega zahtevajo vračilo za takse in sklep.

Zdaj pa ali je to všteto v zgornji znesek 250,00€ ali se za to dobi posebej račun od odvetnika? V primeru, da je vse to v zgornjem znesku - kako vem kaj obračunati? Koliko je odvetnik in koliko so takse ter od katerega zneska obračunati DDV?

l.p.
Sara

Sara30
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 325
Pridružen: 10 Okt 2007, 09:22

Re: Izvršba - knjiženje

Odgovor Napisal/-a Sara30 » 21 Jul 2016, 08:52

Okay, sem malo pogledala po forumu in našla da se to knjiži:

obveznosti do dobavitelja: 220/110 (kar je logično)

potem pa imam:

obresti: 740 / 110
stroški: 489 / 110

Kar pa ni tako logično. Ali je v redu da se spusti vmesno knjiženje (740 / 280) ?

Hvala in l.p.
Sara
Nazadnje spremenil Sara30, dne 26 Jul 2016, 16:15, skupaj popravljeno 1 krat.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Izvršba - knjiženje

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 26 Jul 2016, 12:01

Pravilno je, da evidentiramo tudi nastalo obveznost, čeravno je takoj poravnana.

Mislim pa, da morate paziti pri davčnem obračunu, ker stroški izvršb niso davčno priznan odhodek. Knjiži se enako, le na nek način, za lažje zbiranje podatkov, si mogoče te stroške, ki niso davčno priznani označite (predlagam) z dodatno analitiko konta.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Sara30
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 325
Pridružen: 10 Okt 2007, 09:22

Re: Izvršba - knjiženje

Odgovor Napisal/-a Sara30 » 26 Jul 2016, 16:14

Hvala za odgovor ter dodatno informacijo. Ker sem prebrala nekje, da so stroški izvršb (v kolikor je izterjevalec dobavitelj) davčno priznani v kolikor je izterjevalec država pa niso priznani.

Tako, da si bom sedaj to zabeležila in potem tudi upoštevala.

Hvala in l.p.
Sara

Odgovori