Normirani popoldanski s.p. - eDavki


Moderator: Mirko Zbačnik

n3onis
Nov član
Nov član
Prispevkov: 10
Pridružen: 18 Nov 2016, 21:20

Normirani popoldanski s.p. - eDavki

Odgovor Napisal/-a n3onis » 18 Nov 2016, 21:53

Pozdravljeni.

Sem nov s.p.-jevec, in ker se še malo lovim, bi bil zelo hvaležen, če bi mi kdo znal pomagati pri naslednjih stvareh, da ne česa pozabim.

1. Katere vse obrazce moram kot normiran popoldanski s.p.-jevec izpolnjevati in pošiljati FURS-u? Samo obračun davka na dobiček in obrazec za plačilo prispevkov (PODO_OPSVZ)? Ali te obrazce pošiljam mesečno/letno? Ali je za popoldanca tudi potrebno voditi evidenco zalog, prihodkov, stroškov,...? Ali moram to vse sam računati, ali mi pošljejo kakšen opomnik z zneskom?

2. Kaj vse moram storiti, da izdam račun, ali je potrebna kakšna davčna potrditev računa in kako to storim? Ali samo vnesem podatke izdanega računa v eDavke? Kako davčna ve, ko izdam račun in da so podatki v eDavkih pravilni? Moram pošiljati kakšne kopije računov ali potrjevati z nekakšnim digitalnim davčnim potrdilom?

3. Tale akontacija dohodnine me zelo bega, ali je znesek enak, kot davek na dobiček? Se pravi, pri normiranem s.p.ju 4% davka na dobiček (20% od 20%)? Koliko mi pri tem pomaga program Silvester Fineus? Kdaj moram akontacijo plačevati? Tudi mesečno? Ali prvo leto ne plačujem akontacije, ker sem predvidel dobiček 0€ in se potem prenese razlika na naslednje leto?
Ali normiran pop. s.p. potem vpliva na mojo dohodnino ali nima vpliva?

Za odgovore se zelo lepo zahvaljujem, se opravičujem za mojo nevednost. S.p. se mi odpre 1. decembra in do takrat želim izvedeti čim več.

Edit: Pozabil sem omeniti, da ne bom zavezanec za DDV, ker moji prihodki predvidoma ne bodo presegali 50.000€ letno.

lahtirna
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 04 Feb 2009, 17:48

Re: Normirani popoldanski s.p. - eDavki

Odgovor Napisal/-a lahtirna » 19 Nov 2016, 07:41

Škoda, da ste odprli s.p. z decembrom, ker boste že morali oddati napoved za odmero dohodnine za mesec dni poslovanja.
Drugače pa je vaša mesečna obveznost, preko edavkov oddajati obrazec za prispevke. Voditi knjigo izdanih računov in voditi knjigo oz. register osnovnih sredstev. če boste izdajali gotovinske račune potrebujete davčno blagajno ali vezano knjigo računov, ki pa jo morate potrjevati preko edavkov. Če pa bodo računi plačljivi preko vašega bančnega računa, pa si samo v programu excel naredite koncept računa in nato spreminjate samo datum in pa zneske ter seveda zaporedno številko računa! Akontacija dohodnine je čisto nekaj drugega kot pa davek na dobiček, ta vas naj ne skrbi, ker je odvisen od rezultata vašega poslovanja. Upam, da sem vam bila v pomoč!

lahtirna
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 04 Feb 2009, 17:48

Re: Normirani popoldanski s.p. - eDavki

Odgovor Napisal/-a lahtirna » 19 Nov 2016, 07:44

:spomezik: :sodobren: Škoda, da ste odprli s.p. z decembrom, ker boste že morali oddati napoved za odmero dohodnine za mesec dni poslovanja.
Drugače pa je vaša mesečna obveznost, preko edavkov oddajati obrazec za prispevke. Voditi knjigo izdanih računov in voditi knjigo oz. register osnovnih sredstev. če boste izdajali gotovinske račune potrebujete davčno blagajno ali vezano knjigo računov, ki pa jo morate potrjevati preko edavkov. Če pa bodo računi plačljivi preko vašega bančnega računa, pa si samo v programu excel naredite koncept računa in nato spreminjate samo datum in pa zneske ter seveda zaporedno številko računa! Akontacija dohodnine je čisto nekaj drugega kot pa davek na dobiček, ta vas naj ne skrbi, ker je odvisen od rezultata vašega poslovanja. Upam, da sem vam bila v pomoč!

n3onis
Nov član
Nov član
Prispevkov: 10
Pridružen: 18 Nov 2016, 21:20

Re: Normirani popoldanski s.p. - eDavki

Odgovor Napisal/-a n3onis » 19 Nov 2016, 09:30

-
Nazadnje spremenil n3onis, dne 19 Nov 2016, 09:35, skupaj popravljeno 1 krat.

n3onis
Nov član
Nov član
Prispevkov: 10
Pridružen: 18 Nov 2016, 21:20

Re: Normirani popoldanski s.p. - eDavki

Odgovor Napisal/-a n3onis » 19 Nov 2016, 09:34

lahtirna napisal/-a::spomezik: :sodobren: Škoda, da ste odprli s.p. z decembrom, ker boste že morali oddati napoved za odmero dohodnine za mesec dni poslovanja.
Drugače pa je vaša mesečna obveznost, preko edavkov oddajati obrazec za prispevke. Voditi knjigo izdanih računov in voditi knjigo oz. register osnovnih sredstev. če boste izdajali gotovinske račune potrebujete davčno blagajno ali vezano knjigo računov, ki pa jo morate potrjevati preko edavkov. Če pa bodo računi plačljivi preko vašega bančnega računa, pa si samo v programu excel naredite koncept računa in nato spreminjate samo datum in pa zneske ter seveda zaporedno številko računa! Akontacija dohodnine je čisto nekaj drugega kot pa davek na dobiček, ta vas naj ne skrbi, ker je odvisen od rezultata vašega poslovanja. Upam, da sem vam bila v pomoč!
Najlepša hvala za odgovor.
S.p. bo namenjen prodaji preko spleta, z možnostmi plačila po povzetju, s kartico, ali nakazilom. Se pravi mi ni potrebno potrjevati računov, ampak le vnašati v edavke?

Kako izgleda tale napoved za izmero dohodnine? Normiran s.p. naj ne bi vplival na dohodnino?

lahtirna
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 04 Feb 2009, 17:48

Re: Normirani popoldanski s.p. - eDavki

Odgovor Napisal/-a lahtirna » 19 Nov 2016, 12:42

Če pravilno razumem bo vaše poslovanje potekalo preko bančnega računa in ne fizično na roke. V tem primeru vam ni potrebno potrjevanje računov preko edavkov, ker je razvidna sljedljivost račun-plačilo! Potrebna je samo evidenca izdanih računov. Po zaključku leta pa je potrebno do 31.3... v naslednjem letu poslati preko edavkov DDD samo Obrač.
akon.dohod. in doh. od dohodka iz dejavnosti za poslovno leto. Biti normiranc je lahko dobro ali pa ne! Primer:
faktura = 1000€ -( 80% priznani odhodki=800€)=200€(osnova za davek 20%)=40€. Pri tem se vam ne upošteva nobena olajšava, zato mislim da je tukaj potrebno malo razmisliti! :lol:

n3onis
Nov član
Nov član
Prispevkov: 10
Pridružen: 18 Nov 2016, 21:20

Re: Normirani popoldanski s.p. - eDavki

Odgovor Napisal/-a n3onis » 19 Nov 2016, 13:24

lahtirna napisal/-a:Če pravilno razumem bo vaše poslovanje potekalo preko bančnega računa in ne fizično na roke. V tem primeru vam ni potrebno potrjevanje računov preko edavkov, ker je razvidna sljedljivost račun-plačilo! Potrebna je samo evidenca izdanih računov. Po zaključku leta pa je potrebno do 31.3... v naslednjem letu poslati preko edavkov DDD samo Obrač.
akon.dohod. in doh. od dohodka iz dejavnosti za poslovno leto. Biti normiranc je lahko dobro ali pa ne! Primer:
faktura = 1000€ -( 80% priznani odhodki=800€)=200€(osnova za davek 20%)=40€. Pri tem se vam ne upošteva nobena olajšava, zato mislim da je tukaj potrebno malo razmisliti! :lol:
Tako je, nič fizično.

Se pravi moram voditi evidenco izdanih računov in mesečno moram plačevati samo prispevke in davek na dobiček? Letno moram pa poslati obračun akontacije in doh. od dohodka. To je vse? Ali ne akontacije plačujem mesečno?

rupert
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 337
Pridružen: 09 Mar 2012, 14:47

Re: Normirani popoldanski s.p. - eDavki

Odgovor Napisal/-a rupert » 19 Nov 2016, 19:13

Ali prvo leto ne plačujem akontacije, ker sem predvidel dobiček 0€ in se potem prenese razlika na naslednje leto? - tako je (če si to javil fursu)
Ali normiran pop. s.p. potem vpliva na mojo dohodnino ali nima vpliva? - drugo.

lahtirna
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 04 Feb 2009, 17:48

Re: Normirani popoldanski s.p. - eDavki

Odgovor Napisal/-a lahtirna » 20 Nov 2016, 08:59

Akontacijo dohodnine je potrebno plačevati, ker bi verjetno imeli pri letnem obračunu prevelik znesek za plačilo. Če ste sedaj prijavili 0 akon. dohodnine, vam je ni potrebno plačati, če pa boste imeli v mesecu decembru promet nap. 5000€ vam svetujem, da jo plačate in sicer januarja do 10. na ta promet je 200€ in to vam bo izhodišče za plačilo akontacij za celo leto 2017. Ko pa potegnete skupaj celoletni promet, ki ga boste opravili 2017, pa boste videli od rezultata ali je premalo plačana ali preveč plačana.tukaj nimate nič davka na dobiček, ker ste normiranec. Vaša mesečna obveznost bo plačilo
akon.dohod. do 10. v mesecu in pošiljati obrazec za prispevke in plačilo prispevkov do 15. v mesecu, ker drugače vam zaračunajo zamudne obresti in pa seveda fakturiranje in voditi evidenco izdanih faktur.Glede na predviden promet, ki ga navajate je dobro, da ste normiranec! :lol:

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Normirani popoldanski s.p. - eDavki

Odgovor Napisal/-a slovan » 20 Nov 2016, 09:05

Moram se vključiti, saj. . . . .
Vprašanja se nanašajo na "popoldanski s.p.", kar v splošnem žargonu pomeni opravljanje dejavnosti, ki ni glavna dejavnost, saj je oseba obvezno zavarovana na drugi podlagi (npr. delovno razmerje).
n3onis napisal/-a: in obrazec za plačilo prispevkov (PODO_OPSVZ)? Ali te obrazce pošiljam mesečno/letno?
S.p. plačuje pavšalne prispevke ter za plačilo teh prispevkov ne predlaga nobenih obrazcev preko e-davkov. Omenjeni obrazec predlagajo tisti s.p.-ji, pri katerih je opravljanje dejavnosti glavna dejavnost in so obvezno zavarovani na tej podlagi.
Več o tem: http://www.fu.gov.si/fileadmin/Internet ... poklic.pdf
n3onis napisal/-a:Ali prvo leto ne plačujem akontacije, ker sem predvidel dobiček 0€ in se potem prenese razlika na naslednje leto?
S.p., ki ugotavlja davčno osnovo na podlagi dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov, ne more imeti dobička NIČ (logika: 100% prihodkov zmanjšanih za 80% odhodkov = postane vedno 20% davčne osnove). Napoved davka iz dejavnosti se vloži hkrati z vpisom v poslovni register (ali pa najkasneje v 8 dneh po registraciji): osnova bo 20% "prijavljenih prihodkov". NIČ je samo v primeru, ko je s.p. registriran sicer v decembru, pa ne bo imel nobenih prihodkov v tem mesecu (predložen obrazec akontacije davka iz dejavnosti bo v bistvu PRAZEN).
n3onis napisal/-a:Katere vse obrazce moram kot normiran popoldanski s.p.-jevec izpolnjevati in pošiljati FURS-u?
Ste že dobili odgovor predhodnice/ka: evidenco izdanih računov in register osnovnih sredstev (Pravilnik o poslovnih knjigah......). Več o vodenju poslovnih knjig si preberite na tej povezavi: http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=PRAV8047
Davčnemu organu boste poslali obrazec Akontacija davka iz dejavnosti...... najkasneje do 31.3. tekočega leta za preteklo leto (za leto 2016 do 31.3.2017), ki je osnova za izračun davka za leto 2016 in hkrati za izračun akontacije davka za naslednje leto. Akontacije se poravna do 10. v mesecu za pretekli mesec. Več na tej spletni strani (brošura za začetnike itd...)
http://www.fu.gov.si/davki_in_druge_daj ... ejavnosti/
n3onis napisal/-a:S.p. bo namenjen prodaji preko spleta, z možnostmi plačila po povzetju, s kartico, ali nakazilom. Se pravi mi ni potrebno potrjevati računov, ampak le vnašati v edavke?
http://www.fu.gov.si/nadzor/podrocja/da ... 40fb0ced6e

V primeru, ko pošiljate izdelke po pošti in je plačilo po povzetju z gotovino, vam pošta sicer denar nakaže na vaš TRR, vendar gre za gotovinsko poslovanje. V tem primeru je potrebno račun potrditi pri FURS.
Plačila s plačilno ali kreditno kartico (npr. MasterCard,) se prav tako štejejo za gotovinsko poslovanje, zato je potrebno v takšnem primeru račun potrditi pri FURS.
To sta le dva primera, več pa si preberite v brošuri, ki jih je izdal FURS in v kateri so navedeni tudi vsi predhodni postopki, ki izhajajo iz zakona o davčnem potrjevanju računov (ga najdete na isti spletni strani furs-a kot je omenjena brošura). Veliko branja, ampak…….
Davčna blagajna: ali kupite lastno programsko opremo… ali koristite aplikacijo MINI BLAGAJNA (ta se nahaja na FURS-ovi strani)…..
Vendar vam bo najlažje začeti z dejavnostjo, če boste poiskali pomoč strokovne osebe s področja računovodstva (računovodjo).

lp

n3onis
Nov član
Nov član
Prispevkov: 10
Pridružen: 18 Nov 2016, 21:20

Re: Normirani popoldanski s.p. - eDavki

Odgovor Napisal/-a n3onis » 20 Nov 2016, 21:30

slovan napisal/-a:Moram se vključiti, saj. . . . .
Vprašanja se nanašajo na "popoldanski s.p.", kar v splošnem žargonu pomeni opravljanje dejavnosti, ki ni glavna dejavnost, saj je oseba obvezno zavarovana na drugi podlagi (npr. delovno razmerje).
n3onis napisal/-a: in obrazec za plačilo prispevkov (PODO_OPSVZ)? Ali te obrazce pošiljam mesečno/letno?
S.p. plačuje pavšalne prispevke ter za plačilo teh prispevkov ne predlaga nobenih obrazcev preko e-davkov. Omenjeni obrazec predlagajo tisti s.p.-ji, pri katerih je opravljanje dejavnosti glavna dejavnost in so obvezno zavarovani na tej podlagi.
Več o tem: http://www.fu.gov.si/fileadmin/Internet ... poklic.pdf
n3onis napisal/-a:Ali prvo leto ne plačujem akontacije, ker sem predvidel dobiček 0€ in se potem prenese razlika na naslednje leto?
S.p., ki ugotavlja davčno osnovo na podlagi dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov, ne more imeti dobička NIČ (logika: 100% prihodkov zmanjšanih za 80% odhodkov = postane vedno 20% davčne osnove). Napoved davka iz dejavnosti se vloži hkrati z vpisom v poslovni register (ali pa najkasneje v 8 dneh po registraciji): osnova bo 20% "prijavljenih prihodkov". NIČ je samo v primeru, ko je s.p. registriran sicer v decembru, pa ne bo imel nobenih prihodkov v tem mesecu (predložen obrazec akontacije davka iz dejavnosti bo v bistvu PRAZEN).
n3onis napisal/-a:Katere vse obrazce moram kot normiran popoldanski s.p.-jevec izpolnjevati in pošiljati FURS-u?
Ste že dobili odgovor predhodnice/ka: evidenco izdanih računov in register osnovnih sredstev (Pravilnik o poslovnih knjigah......). Več o vodenju poslovnih knjig si preberite na tej povezavi: http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=PRAV8047
Davčnemu organu boste poslali obrazec Akontacija davka iz dejavnosti...... najkasneje do 31.3. tekočega leta za preteklo leto (za leto 2016 do 31.3.2017), ki je osnova za izračun davka za leto 2016 in hkrati za izračun akontacije davka za naslednje leto. Akontacije se poravna do 10. v mesecu za pretekli mesec. Več na tej spletni strani (brošura za začetnike itd...)
http://www.fu.gov.si/davki_in_druge_daj ... ejavnosti/
n3onis napisal/-a:S.p. bo namenjen prodaji preko spleta, z možnostmi plačila po povzetju, s kartico, ali nakazilom. Se pravi mi ni potrebno potrjevati računov, ampak le vnašati v edavke?
http://www.fu.gov.si/nadzor/podrocja/da ... 40fb0ced6e

V primeru, ko pošiljate izdelke po pošti in je plačilo po povzetju z gotovino, vam pošta sicer denar nakaže na vaš TRR, vendar gre za gotovinsko poslovanje. V tem primeru je potrebno račun potrditi pri FURS.
Plačila s plačilno ali kreditno kartico (npr. MasterCard,) se prav tako štejejo za gotovinsko poslovanje, zato je potrebno v takšnem primeru račun potrditi pri FURS.
To sta le dva primera, več pa si preberite v brošuri, ki jih je izdal FURS in v kateri so navedeni tudi vsi predhodni postopki, ki izhajajo iz zakona o davčnem potrjevanju računov (ga najdete na isti spletni strani furs-a kot je omenjena brošura). Veliko branja, ampak…….
Davčna blagajna: ali kupite lastno programsko opremo… ali koristite aplikacijo MINI BLAGAJNA (ta se nahaja na FURS-ovi strani)…..
Vendar vam bo najlažje začeti z dejavnostjo, če boste poiskali pomoč strokovne osebe s področja računovodstva (računovodjo).

lp
Hvala za pomoč. Ali potrebujem za uporabo Mini blagajne kakšen poseben certifikat, ker nimam dostopa, čeprav že imam digitalno potrdilo SIGEN-CA. Še enkrat hvala.

Kako pa potem plačujem prispevke, če obrazcov ni potrebno oddajati? Ali samo nakažem denar za prispevke? Kam to nakažem oz. mi avtomatsko tržejo?

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Normirani popoldanski s.p. - eDavki

Odgovor Napisal/-a slovan » 21 Nov 2016, 07:47

Za uporabo e-davkov, Mini blagajne itd. potrebujete digitalno potrdilo, kamor spada tudi Singenca. Copy navodila in brošuro o Mini blagajni:
https://miniblagajna.fu.gov.si/
https://miniblagajna.fu.gov.si/Files/Na ... agajna.pdf
Kaj morate opraviti pred uporabo Mini blagajne imate tudi navedeno v brošuri o davčnih blagajnah. Področje je zelo široko, zato "skok" do računovodje, da vam pomaga pri tem delu (vi pa se ukvarjajte s svojim poslom....)

Prispevke plačujete sami na račune, ki so navedeni tudi v brošuri "Prispevki za socialno varnost", in sicer do 15. v mesecu za pretekli mesec (za december 2016 torej do 15. januarja 2017):
Prispevki za pokojninsko in invalidsko ter zdravstveno zavarovanje se plačujejo na prehodna davčna podračuna države.
6.1 Pavšalni prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje
 prehodni davčni podračun države: prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje: SI56 011008882000003, s sklicem SI19 DŠ-44008.
6.2 Pavšalni prispevek za zdravstveno zavarovanje
 prehodni davčni podračun države: prispevki za zdravstveno zavarovanje in poškodbe pri delu: SI56 011008883000073, s sklicem SI19 DŠ-45004.

lp

Odgovori