Župnija in izstavitev računa

Teme, ki jih ne morete uvrstiti drugam

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Gorenjka5
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 06 Dec 2016, 14:11

Župnija in izstavitev računa

Odgovor Napisal/-a Gorenjka5 » 06 Dec 2016, 14:19

Znašla sem se v zagati, ki je sama ne znam rešiti. Župnija ima že desetletja sklenjeno najemno pogodbo z nekim podjetjem, ki proti simbolični najemnini, uporablja del zemljišča v svoje komercilane namene. Pogodba obstaja že preko 30 let, nazadnje je bila "modernizirana" leta 2011, takrat je bila najemnina tudi plačana za 5 let vnaprej. Letos ponovno zapade v plačilo obrok za nadaljnih 5 let (gre za znesek 500 €). Meni se zastavlja vprašanje, kako to, glede na novi davčni zakon in davčne blagajne, sploh izvest? Prej smo pač napisali račun v Wordu - to je en in edini račun, ki ga župnija v 5 letih izstavi, saj sicer nima nobene pridobitne dejavnosti. Kako to narediti letos? Kolikor se spoznam, to na stari način "v Wordu" ne bo šlo več - ali pač? Zaradi enega računa na 5 let pridobivati davčno blagajno - hm??? Račun bo seveda plačan preko TRR, ne v gotovini. Vsak nasvet mi bo več kot dobrodošel.

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: Župnija in izstavitev računa

Odgovor Napisal/-a novica » 06 Dec 2016, 19:46

Če ni plačano v gotovini, je lahko račun napisan kakorkoli - tudi na roko.

Gorenjka5
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 06 Dec 2016, 14:11

Re: Župnija in izstavitev računa

Odgovor Napisal/-a Gorenjka5 » 06 Dec 2016, 23:18

A zagotovo? Kaj pa te davčne kode in to, kar mora biti na vsakem računu? Tega župnija ne rabi, ker ni davčni zavezanec - ali iz kakega drugega razloga? Kolikor sem se do zdaj informirala o posebnem statusu župnij razumem, da za zadeve, ki se tičejo njihove osnovne verske dejavnosti, so oproščeni davka. Tu gre za pridobitno dejavnost, najemnino. Res da minorno, a vseeno. Lepo prosim, če mi lahko bolje pojasnite, da ne bom naredila kake oslarije, ker takega primera res še nikoli nisem imela, pa kjerkoli gledam in iščem, ne najdem nič uporabnega. Hvala že vnaprej!

Nina
Administratorka
Administratorka
Prispevkov: 2139
Pridružen: 27 Nov 2002, 19:16
Kraj: Kranj
Kontakt:

Re: Župnija in izstavitev računa

Odgovor Napisal/-a Nina » 07 Dec 2016, 11:29

Davčne blagajne (kode, poročanje FURSu ipd) so potrebne za izdajanje računov za gotovinska plačila.

Osnove najdete tule: http://www.racunovodja.com/clanki.asp?c ... a_blagajna

pejicna
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 54
Pridružen: 09 Feb 2007, 17:04

Re: Župnija in izstavitev računa

Odgovor Napisal/-a pejicna » 07 Dec 2016, 15:00

Pozdravljeni.

Davčne blagajne se uporablja samo za račune, ki so plačani z gotovino, pa še tam si lahko pomagate z Vezano knjigo računov, ki jo potrdite preko e-davkov.
Račun za pridobitno dejavnost je pomemben pri zaključnem računu, kjer je potrebno ločiti pridobitno in nepridobitno dejavnost.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Župnija in izstavitev računa

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 07 Dec 2016, 17:14

mogoče moj nasvet ni ravno... pravilen, a je praktičen. Znesek, prejet "na roko" poožite na TRR podjetja (ga plačate namesto župnjiđća) na pošti, na banki.... ... ...
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Nina
Administratorka
Administratorka
Prispevkov: 2139
Pridružen: 27 Nov 2002, 19:16
Kraj: Kranj
Kontakt:

Re: Župnija in izstavitev računa

Odgovor Napisal/-a Nina » 08 Dec 2016, 14:56

Mirko Zbačnik napisal/-a:mogoče moj nasvet ni ravno... pravilen, a je praktičen. Znesek, prejet "na roko" poožite na TRR podjetja (ga plačate namesto župnjiđća) na pošti, na banki.... ... ...
Ker naj bi tako ali tako plačali na TRR, ta ovinek ni potreben.

Gorenjka5
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 06 Dec 2016, 14:11

Re: Župnija in izstavitev računa

Odgovor Napisal/-a Gorenjka5 » 08 Dec 2016, 17:45

Po vsem, kar sem preklicala in prevprašala, smo izstavili običajen račun, pač iz Worda, ker sicer računov ne izdajamo. Plačan bo preko TRR, tako da z gotovino itak nimamo opravka. Ob zaključnem računu ga bo računovodkinja ustrezno razvrstila, na računu pa je navedba, da v sladu s 94. členom Zakona o DDV nismo davčni zavezanci, ker ni nobene druge pridobitne dejavnosti, razen te najemnine. Hvala za pomoč :)

Odgovori