zadostna sredstva za preživljanje in s.p. normiranec

Teme, ki jih ne morete uvrstiti drugam

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
ChawaSi
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 15 Feb 2017, 10:02

zadostna sredstva za preživljanje in s.p. normiranec

Odgovor Napisal/-a ChawaSi » 15 Feb 2017, 10:23

Pozdravljeni,

sem v postopku pridobitve državljanstva, problem imam pri ugotovitvi zadostnih sredstev za preživljanje,
sem s.p. normiranec
recimo da je mesečni priliv 2000, 80 eura je akontacija dohodnine, stroški ZZ,PIZ, ... so okrog 350 Eura,
iz tega bi lahko zaključil da so moja sredstva za preživljanje 2000-80-350 = 1570

- na CSD so mi odgovorili da oni upoštevajo dejanske stroške pri izračunu (1570 €) ,
- banke pri kreditih računajo kot da imam minimalno plačo (okrog 900 €) - zaradi tega ker plačam minimalne prispevke,
- upravna enota pri izračunu upošteva samo 20% prihodkov in reče da za preživljanje imam samo 400€, kako dokazati da imam več denarja kot oni računaju? Imam tudi dopis FURSa Upravnoj enoti kje je FURS napisal da se izračun za plačilo dohodnine ne sme uporabljati kot osnova za izračun zadostnih sredstev za preživljanje, ampak Upravna enota to ignorira.

Kako dokazati da imam več sredstev kot upravna enota izračuna? Poskusil sem s dopisom in razlago kako CSD/banke to izračunavajo ampak mi se zdi da ignorirajo vse kar sem napisal.

Lep pozdrav,
Dejan

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: zadostna sredstva za preživljanje in s.p. normiranec

Odgovor Napisal/-a slovan » 15 Feb 2017, 12:40

Najbrž niste osamljen primer. Ne daleč nazaj se je o tem razpravljalo v medijih. Tudi "umetnik" je imel/ima s.p.- ter ugotavlja davčno osnovo na podlagi dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov. Ker se pri s.p.-jih vzame kot zadostna sredstva dobiček, je pri s.p.- z normiranimi odhodki to pač le 20% prilivov (dohodka). TO pa zato, ker pač v Pravilniku o načinu ugotavljanja zadostnega dohodka..... tako piše. Realnost pa je drugačna. To še posebno velja v vseh tistih primerih, ko so dejanski odhodki/stroški manjši od priznanih 80%-ov.

CSD: praksa: pri dohodkih za ugotavljanje pravice iz javnih sredstev (otroški dodatek, subvencioniranja vrtca...) upoštevajo v osnovo: dohodek - normirani stroški - plačana dohodnina = 400 - 40 = 360. In to je znesek, ki ga upošteva tudi UE.

lp

ChawaSi
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 15 Feb 2017, 10:02

Re: zadostna sredstva za preživljanje in s.p. normiranec

Odgovor Napisal/-a ChawaSi » 15 Feb 2017, 20:22

sem se pogovarjal s CSD, pa so mi rekli da so do maja 2016 za znesek sredstev uzeli kar minimalni dohodek če je prihodek manjši od tega, potem so im to prepovedali in so spremenili pravilo, zdaj računaju po formuli dohodek - stroški za ZZ,PIZ - akontacija dohodnine, sem predal zahtevek za denarno socijalno pomoč in pričekujem odgovor in razlago kako so prišli do zneska sredstev za preživetje.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: zadostna sredstva za preživljanje in s.p. normiranec

Odgovor Napisal/-a slovan » 16 Feb 2017, 07:45

Želim vam vso srečo pri dodelitvi socialne pomoči in nato pri pridobitvi državljanstva.

Na strani Ministrstva za delo, socialo.....je pri določanju višine lastnih dohodkov, premoženja... povzetek iz Zakona o socialno varstvenih prejemkih kateri dohodki se upoštevajo:
Upoštevajo se dohodki in prejemki, in sicer neto razpoložljivi dohodek (po odštetju davkov in obveznih prispevkov ter normiranih oziroma dejanskih stroškov), prejeti v zadnjih 3 ali 4 – 12 mesecih ali 13 mesecih pred mesecem vložitve vloge. Od 1. 8. 2016 je osnovni znesek minimalnega dohodka 292,56 evrov.

Pa ste spet tam: odštejejo se normirani stroški. V primeru upravičenosti do socialne pomoči je to za vas ugodno, medtem ko pri ugotavljanju zadostnih sredstev za preživljanje to ne velja. V primeru gornjih zneskov, ki ste jih hipotetično navedli, bi kljub " razmeroma visokega bruto zneska" bilo upravičeni do pomoči v višini razlike med dohodkom in minimalnim zneskom.
2000-1600-80-350= 30. Seveda, če ne upoštevava še tudi drugega premoženja, ki ga CSD upošteva v ta limit.

lp

ChawaSi
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 15 Feb 2017, 10:02

Re: zadostna sredstva za preživljanje in s.p. normiranec

Odgovor Napisal/-a ChawaSi » 16 Feb 2017, 08:21

slovan napisal/-a:
16 Feb 2017, 07:45
Želim vam vso srečo pri dodelitvi socialne pomoči in nato pri pridobitvi državljanstva.

Na strani Ministrstva za delo, socialo.....je pri določanju višine lastnih dohodkov, premoženja... povzetek iz Zakona o socialno varstvenih prejemkih kateri dohodki se upoštevajo:
Upoštevajo se dohodki in prejemki, in sicer neto razpoložljivi dohodek (po odštetju davkov in obveznih prispevkov ter normiranih oziroma dejanskih stroškov), prejeti v zadnjih 3 ali 4 – 12 mesecih ali 13 mesecih pred mesecem vložitve vloge. Od 1. 8. 2016 je osnovni znesek minimalnega dohodka 292,56 evrov.

Pa ste spet tam: odštejejo se normirani stroški. V primeru upravičenosti do socialne pomoči je to za vas ugodno, medtem ko pri ugotavljanju zadostnih sredstev za preživljanje to ne velja. V primeru gornjih zneskov, ki ste jih hipotetično navedli, bi kljub " razmeroma visokega bruto zneska" bilo upravičeni do pomoči v višini razlike med dohodkom in minimalnim zneskom.
2000-1600-80-350= 30. Seveda, če ne upoštevava še tudi drugega premoženja, ki ga CSD upošteva v ta limit.

lp
Najlepša hvala za pojasnilo.
Po tem izračunu če dobim kot s.p. 2000 mesečno, ko odštejem normirane, pa še prispevke in akontacijo dohodnine, ostane mi samo 30 €, totalno zmešano s logiko, ker nimam velike stroške meni pa mesečno ostane skoraj 1500 €.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: zadostna sredstva za preživljanje in s.p. normiranec

Odgovor Napisal/-a slovan » 16 Feb 2017, 08:34

Zato pa je vprašanje, če za vas ni bolj primeren s.p.- z ugotavljanjem dejanskih prihodkov in dejanskih odhodkov. Ampak potem bo tudi dohodnina večja, ampak boste lahko upoštevali tudi splošno olajšavo in olajšave za vzdrževane družinske člane....
V vsakem primeru je potreben izračun za eno ali drugo varianto (če bi vam CSD pri socialni pomoči upošteval dejanske stroške tudi niste upravičeni do pomoči).
Hipotetični primer (ker pravite, da nimate veliko dejanskih stroškov).
- dohodek 2.000; prispevki 350; drugi stroški 250; splošna olajšava 275.... obdavčljiva osnova 1.125 in dohodnina od tega zneska je 230.
Neto razpoložljivi dohodek= 2.000 - 350 - 250 - 230 = 1170€.

lp

ChawaSi
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 15 Feb 2017, 10:02

Re: zadostna sredstva za preživljanje in s.p. normiranec

Odgovor Napisal/-a ChawaSi » 16 Feb 2017, 10:26

slovan napisal/-a:
16 Feb 2017, 08:34
če bi vam CSD pri socialni pomoči upošteval dejanske stroške tudi niste upravičeni do pomoči
jaz niti ne rabim socijalne pomoči, ker smatram da imam dovolj denarja, rad bi samo dobil izračun CSD da nisem upravičen do socijalne pomoči da lahko to pokažem upravnoj enoti (Brez veze je ker mi to niso mogli izračunati brez da predam zahtevek za socijalno pomoč).

ChawaSi
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 15 Feb 2017, 10:02

Re: zadostna sredstva za preživljanje in s.p. normiranec

Odgovor Napisal/-a ChawaSi » 16 Feb 2017, 10:29

slovan napisal/-a:
16 Feb 2017, 08:34
Zato pa je vprašanje, če za vas ni bolj primeren s.p.- z ugotavljanjem dejanskih prihodkov in dejanskih odhodkov.
s.p. imam odprt že nekaj časa, takrat pa nisem pomislil da bi normiranec lahko bil problem za pridobitev državljanstva, zdaj pa drugač gledam na to. Če ne uspem dokazati upravnoj enoti, bom verjetno odprl d.o.o. za najmanj 6 mesecev, dobil dovolj plače na mesec in potem še enkrat zaprosil za državljastvo.

Najlepša hvala za odgovore.

rupert
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 337
Pridružen: 09 Mar 2012, 14:47

Re: zadostna sredstva za preživljanje in s.p. normiranec

Odgovor Napisal/-a rupert » 16 Feb 2017, 19:23

Pogled s strani : še en tipičen primer papirnato-birokratskih komplikacij - ko država ne ve, kaj hoče doseči s predpisi, pa je potem človek prisiljen delati "neumnosti", da sploh pride "pametno" skozi...

ChawaSi
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 15 Feb 2017, 10:02

Re: zadostna sredstva za preživljanje in s.p. normiranec

Odgovor Napisal/-a ChawaSi » 08 Mar 2017, 09:15

Če sam s.p. normiranec minimalno na leto moram dobiti 45.000 da bi po izračunu Upravne enote ( 20% od 45.000 = 9.000 - akontacijo dohodnine 1.800 = 7200 / 12 = 600 ) imel na mesec 600 Eura, to je recimo dovolj za 2 za preživetje.

Tudi CSD računa na enak način, v odločbi še stoji da sem sam problem "ker ne dosegam minimalnega dohodka iz razlogov, na katere je mogel/la vplivati oziroma lahko vpliva, ali brez utemeljenih razlogov zavrača. se izogiba ali opušča aktivnosti, ki bi lahko oziroma lahko privedejo do zaposlitve oziroma do drugega načina izboljšanja socijalnega položaja zanj/o ali njegove/ne družinske člane".

Hecno mi je da ne govorim o nekih prilivih recimo 1000 na mesec, pa da se kot zmanjšam za prispevke in akontacijo dohodnine pridem na 600 eura, pa je takrat problem, ampak priliva imam več kot 3000 eura.

Ta s.p. normiranec je dodan kot možnost, nič pa niso prilagodili realnoj situaciji, obnašajo se kot da je navadni s.p. s 80% stroškov, kar verjetno ljudi lepo iskoriščajo za denarno nadomestilo/vrtec/...

Odgovori