Izplačilo regresa


Moderator: Mirko Zbačnik

salabajs
Nov član
Nov član
Prispevkov: 15
Pridružen: 09 Jun 2014, 12:00

Izplačilo regresa

Odgovor Napisal/-a salabajs » 01 Dec 2017, 11:30

Pozdravljeni!

Ali delodajalec mora izplačati regres, tudi če podjetje ne posluje pozitivno?

Hvala,
LP

Nina
Administratorka
Administratorka
Prispevkov: 2139
Pridružen: 27 Nov 2002, 19:16
Kraj: Kranj
Kontakt:

Re: Izplačilo regresa

Odgovor Napisal/-a Nina » 05 Dec 2017, 11:32


Ella
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 104
Pridružen: 29 Apr 2004, 12:46

Re: Izplačilo regresa

Odgovor Napisal/-a Ella » 07 Dec 2017, 14:13

Seveda.
Tudi podjetja, ki ne poslujejo z dobičkom, so se dolžna držat zakonodaje.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Izplačilo regresa

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 11 Dec 2017, 12:24

Pravica do izplačila regresa je vezana na pravico do izrabe dopusta. Delodajalec je skladno s navedenim zaposlenim dolžan nuditi izrabo dopusta, delavec se tej pravici ne sme odreči.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

lalalala
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 11 Dec 2017, 13:10

Re: Izplačilo regresa

Odgovor Napisal/-a lalalala » 11 Dec 2017, 13:20

Pozdravljeni,
Zanima me zakaj imam na placilni listi, kjer je izplacan regres nizjo neto placo? Kot primer: na novemberski placilni listi je bruto placa 1200eur, neto placa 829eur. Na decemberski placilni listi, kjer je naveden tudi regres, pa je bruto placa 1200eur, neto pa za 58eur nizja in znasa 771eur. Pod navedbo bruto place je na isti placilni listi dodan se regres. Se je neto placa znizala zaradi regresa na placilni listi? Je to sploh zakonsko ustrezno? Bi mi moral delodajalec izplacati 58eur vec?
Hvala

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Izplačilo regresa

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 11 Dec 2017, 15:05

Sklepam, ali ugibam, da je mogoče na plačilni listi dohodnina obračunana v skupnem znesku in zmanjšana od neto plače. A bolj verjetno se mi zdi, da je pri plači ob obračunu dohodnine upoštevana skupna bruto osnova (plača in regres)

Kako je prikazano izplačilo regresa, neto, bruto zneska? Poglejte, kako je prikazan obračun regresa (bruto, neto znesek). Na obračun plače naj ne bi vplivalo, prej obratno, saj je višina dohodnine "povprečje" dohodnin obračunanih ob plačah in naj bi bila, po moje, na plačilni listi prikazana.

Ostali parametri za izračun dohodnine so enaki, na primer olajšave za otroke, vzdrževane člane?
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Izplačilo regresa

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 11 Dec 2017, 15:12

Preverite izračun plače:

https://www.racunovodja.com/izracuni/place2017/ .

Sicer, v kolikor bi bile napake na plačilni listi, se bo to izravnalo ob letnem izračunu dohodnine.. A kljub temu, zakaj bi s preplačilom dohodnine med letom kreditirali državo?
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

lalalala
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 11 Dec 2017, 13:10

Re: Izplačilo regresa

Odgovor Napisal/-a lalalala » 11 Dec 2017, 15:46

Hvala za hiter odgovor.
Torej ce prav razumem, naj bi to razliko dobila vrnjeno pri izracunu dohodnine?
Ostali parametri se niso spremenili.

Je sicer tak obracun place zakonsko ustrezen?

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Izplačilo regresa

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 12 Dec 2017, 09:52

Tudi vsi parametri za izračun dohodnine so enaki, torej, bi moral biti tudi izračun dohodnine od bruto plače enaki predhodnim izračunom. Ne poznam programa za izračun dohodnine, a načeloma naj bi osnove za obračun dohodnine

Preverite podatke o regresu, kolikšen je bruto znesek, neto znesek in dohodnina od regresa. Toda, čeprav bi na plačilni listi prikazali dohodnino v skupnem znesku, to ne bi smelo vplivati na neto plačo.

Prosim, prevete še te posamezne postavke...
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

lalalala
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 11 Dec 2017, 13:10

Re: Izplačilo regresa

Odgovor Napisal/-a lalalala » 27 Dec 2017, 19:40

Pozdravljeni,

Ponovno se na vaš obračam glede izplačila neto plače, v primeru ko je na plačilni listi tudi regres.

Vsak mesec imam bruto plačo 1.206eur, neto se ponavadi razlikuje za nekaj eur, recimo da je prejšnji mesec naneslo 833,19eur. Skupaj so prispevki znašali 266.53eur, olajšava za dohodnino 275,22eur, osnova za davek 664,25eur in davek 106,28 eur.
V mesecu decembru imam na plačilni listi tudi regres. Tako znaša bruto plača 1206eur, neto SAMO 775,16 eur, regres bruto 553,48eur in neto 456,68eur, regres nad uredbo bruto 79,07eur in neto 50,82 eur. Skupaj prispevki znašajo 284eur, olajšava za dohodnino 275,22eur, osnova za davek 1279,33eur in davek 271,89eur.

Odgovor računovodskega servisa zakaj razlika med neto plačo (brez upoštevanega regresa) med novembrom in decembrom je da vsako dodano izplačilo prinese višjo dohodnino. Moje vprašanje pa je ali je tako obračunovanje zakonsko pravilno? Zaradi regresa na plačilni listi se mi moja osnovna neto plača zniža za 58,03eur. Kolikor sem slišala naj po zakonu regres ne bi smel biti na isti plačilni listi kot osnovna plača ravno zaradi tega? Je računovodski servis mojo plačo obračunal pravilno?

Najlepša hvala že vnaprej.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Izplačilo regresa

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 27 Dec 2017, 21:58

Čudno, zakaj je pri regresu upošteval enako stopnjo dohodnine (16 %), ki se navezuje na povprečje izplačanih plač?

Jaz vedno, tudi zaradi preglednosti obračuna izdelam obračun regresa ločeno od obračuna plač in na drug datum in četudi obračunam skupaj s plačo, mi to na dohodnino od plače ne vpliva. Vpliv je prej obraten, saj dohodnino od regresa, predvsem pri plačah višjih dohodninskih razredov obračuna glede na delež dohodnine plač.

Na plačilni listi naj bi bil podatek "osnova za dohodnino", kaj je zajeto v njem?
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

lalalala
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 11 Dec 2017, 13:10

Re: Izplačilo regresa

Odgovor Napisal/-a lalalala » 28 Dec 2017, 09:56

Pod olajsava za dohodnino je navedeno zgolj: splosna 275,22; skupaj 275,22.

Koliko pa bi bila pravilna upostevana stopnja dohodnine pri regresu?
Ali v takem primeru dobim premalo izplacano placo nazaj konec naslednjega leta pri obracunu dohodnine ali sem za manjkajoci znesek dejansko oskodovana?

Odgovori