SPORAZUMNA ODPOVED DELAVCA


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
BMT
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 210
Pridružen: 28 Jul 2009, 10:18

SPORAZUMNA ODPOVED DELAVCA

Odgovor Napisal/-a BMT » 03 Jan 2013, 08:56

Pozdravljeni.
Eno vprašanje: delavka, ki je imela pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas, je novembra sama dala sporazumno odpoved delovnega razmerja. Ali njej potemtakem pripada nadomestilo Zavoda za zaposlovanje, če se tja prijavi kot brezposlena oseba? Pozna kdo te zadeve kaj bolje kot jaz? Od Zavoda smo namreč prejeli obrazec "Potrdilo o višini plače" za zadnjih 8 mesecev, ki naj bi ga izpolnili. Hvala.

meurs
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 862
Pridružen: 13 Jun 2011, 13:03

Re: SPORAZUMNA ODPOVED DELAVCA

Odgovor Napisal/-a meurs » 03 Jan 2013, 09:14

Pri sporazumni odpovedi ji ne pripada nadomestilo na zavodu, razen če se zavod tako odloči. Delavka lahko da prošnjo na komisijo.
lp

BMT
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 210
Pridružen: 28 Jul 2009, 10:18

Re: SPORAZUMNA ODPOVED DELAVCA

Odgovor Napisal/-a BMT » 03 Jan 2013, 09:25

Hvala za odgovor.
Tudi sama sem imela v glavi podatek, da je nekako tako, ampak nisem bila prepričana, če je prav. Očitno je.

skrka
Nov član
Nov član
Prispevkov: 20
Pridružen: 01 Nov 2005, 20:00

Re: SPORAZUMNA ODPOVED DELAVCA

Odgovor Napisal/-a skrka » 28 Maj 2018, 18:05

Pozdravljeni!

Vem, da imate nekateri uporabniki tega foruma bogate izkušnje, jaz pa se kot delodajalec prvič srečujem z odpovedjo delovnega razmerja.

Delavka je podala sporazumno odpoved delovnega razmerja, v kateri ni navedla skrajšanja odpovednega roka. V bistvu je njena odpoved izgledala tako, da delavka ta in ta z dnem tem in tem daje sporazumno odpoved delovnega razmerja. Podpis in datum. En mesec pred tem sva se o odpovedi že ustno pogovarjali in takrat sem ji nedvoumno povedala, da se s skrajšanjem odpovednega roka ne strinjam. Ob upoštevanju 30-dnevnega odpovednega roka (zaposlitev za nedoločen čas, delala je slaba 4 leta) ji v skladu s pogodbo o zaposlitvi plača za zadnji mesec ne pripada. Na delovni inšpekciji so ji pa rekli, da ji zadnja plača v primeru sporazumne odpovedi vseeno pripada.

Moje razmišljanje: z delavko sva sklenili sporazum, da delovno razmerje z v odpovedi navedenim datumom preneha, nisva pa se sporazumeli o skrajšanju odpovednega roka, torej velja 30-dnevni odpovedni rok.

Se motim?

Mogoče še to: sporazumno odpoved sem podpisala, ker jo je že čakala nova služba in ji nisem hotela stati na poti.

Hvala za vaše odgovore in nasvete.

Medvedova
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 27 Mar 2018, 14:41

Re: SPORAZUMNA ODPOVED DELAVCA

Odgovor Napisal/-a Medvedova » 29 Maj 2018, 08:40

če delavec odpove pogodbo o zaposlitvi, zanj velja odpovedni rok, kot je določen v pogodbi. npr. odpove pogodbo dne 01.05.2018 in če je odpovedni rok 1 mesec, bo do 02.06.2018 še v delovnem razmerju (odpovedni rok začne teči naslednji dan po podaji odpovedi) in mu seveda pripada plača za ta čas (ali bo delal ali koristil dopust, je stvar dogovora).

če delavec odpove pogodbo 01.05.2018 in navede oz. prosi, da bi zanj zadnji delovni dan bil 05.05.2018 in delodajalec to PODPIŠE, POTRDI, potem se je delodajalec strinjal, da bo odpovedni rok krajši oz. ga sploh ne bo in gre za SPORAZUMNO prenehanje pogodbe o zaposlitvi - v takem primeru odpovednega roka ni (ta je le v primeru odpovedi). delavki pripada plača za čas do 05.05.2018.

iz vašega pisanja izhaja, da "delovno razmerje z v odpovedi navedenim datumom preneha" - to je sporazumno prenehanje pogodbe, zato ne drži, da se nista sporazumeli o skrajšanju odpov. roka. nemogoče se je dogovoriti, da delovno razmerje preneha 05.05.2018 in hkrati, da velja 30 dnevni odpovedni rok.

upam, da sem vam odgovorila.

skrka
Nov član
Nov član
Prispevkov: 20
Pridružen: 01 Nov 2005, 20:00

Re: SPORAZUMNA ODPOVED DELAVCA

Odgovor Napisal/-a skrka » 30 Maj 2018, 08:23

Najlepša hvala za izčrpen in zelo jasen odgovor.

JasminaM
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 60
Pridružen: 27 Feb 2011, 19:02

Re: SPORAZUMNA ODPOVED DELAVCA

Odgovor Napisal/-a JasminaM » 13 Jun 2018, 13:13

Pozdravljeni

Kaj pa v primeru, če se delavec ne drži odpovednega roka....poda odpoved in ga naslednji dan ni, čeprav je odpovedni rok 30 dni?

lp

Medvedova
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 27 Mar 2018, 14:41

Re: SPORAZUMNA ODPOVED DELAVCA

Odgovor Napisal/-a Medvedova » 14 Jun 2018, 14:13

kar kopiram iz sodne prakse:

V odpovednem roku delavec in delodajalec ohranjata pravice in obveznosti iz pogodbe o zaposlitvi, razen če zakon izrecno ne določa drugače. Delodajalec lahko delavcu izredno odpove pogodbo o zaposlitvi tudi tekom odpovednega roka, če obstajajo razlogi za izredno odpoved iz ZDR-1.

Če delavca v odpovednem roku ni na delo 5 dni zapored in delodajalca ne obvesti o razlogih za odsotnost (čeprav bi to moral in mogel), lahko izvedete postopek za izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi.

leski90
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 01 Avg 2018, 09:36

Re: SPORAZUMNA ODPOVED DELAVCA

Odgovor Napisal/-a leski90 » 01 Avg 2018, 09:39

Pozdravljeni,

delavec bo dal odpoved, v pogodbi imamo 30 dnevni odpovedni rok. Zanima me ali in kako se skrajša odpovedni rok, glede na to, da bi rad čimprej nastopil novo službo. Ali je možen kakšen dogovor med delavcem in delodajalcem da odpovednega roka ni - oz. da je minimalen.

hvala za odgovor

jajanjanja
Nov član
Nov član
Prispevkov: 14
Pridružen: 05 Jun 2018, 10:56

Re: SPORAZUMNA ODPOVED DELAVCA

Odgovor Napisal/-a jajanjanja » 07 Avg 2018, 10:06

Seveda, le oba se morata s tem strinjati - torej bo datum prenehanja "sporazumen."

Odgovori