Knjiženje s.p.

Moderator: Mirko Zbačnik

dadi2000
Nov član
Nov član
Prispevkov: 14
Pridružen: 27 Avg 2018, 09:35

Knjiženje s.p.

Odgovor Napisal/-a dadi2000 » 27 Avg 2018, 09:54

Pozdravljeni

Prosim za pomoč...sem "frišna" :oops: v tem....imam s.p.-dvostav.knjig.; gospod je dvignil iz TRR-ja 500€ (knjižila sem 9190/1100); teh 500€ je nato položil na študent.osebni račun in potem je s tem polnil predplačniško kartico.
Zdaj me zanima potek nadaljevanja knjiženja - promet na študent.osebn.račun in pa promet na predplačn.kartici.
Hvala vnaprej, lep dan še naprej
Dada

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Knjiženje s.p.

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 28 Avg 2018, 16:00

A ima dva TRR, enega na s.p., drugega kot študent (osebni); na katerega glasi predplačniška kartica=

Vse, kar se ne navezuje na delovanje s.p. je predmet pretokov/odtokov med gospodinjstvom in podjetnikom. Tako, če je kartica na s.p., .... V kolikor ima ločena računa, promet na osebnem računu, razen dvigov s poslovnega , pologov na poslovni račun, ter plačevanje iz osebnega računov za s.p., ni predmet knjigovodstva s.p.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

dadi2000
Nov član
Nov član
Prispevkov: 14
Pridružen: 27 Avg 2018, 09:35

Re: Knjiženje s.p.

Odgovor Napisal/-a dadi2000 » 30 Avg 2018, 09:02

Najlepša hvala za odgo.g.Mirko
Ja, dva TRR ima..enega na s.p., drugi se glasi na njega osebno, tudi predplačniška kartica osebno.
Zanima me ali je potrebno kako voditi tudi te pretoke, ker se tičejo prometa sp.-ja. Kot sem že zgoraj omenila, je dvignil iz poslovnega TRR-ja 500€ in jih položil na osebni račun. Za oseb.račun mi je tudi poslal izpiske (tu so pologi iz poslov.trr-ja, plačuje razne zadeve za s.p...in pa polni predplačniško kartico, za katero mi tudi pošilja promete. In zdaj sem v dilemi kaj-kako-kam poknjižiti???

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Knjiženje s.p.

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 31 Avg 2018, 11:01

Samostojni podjetnik je dolžan voditi pretoke med dejavnostjo in gospodinjstvom, ne pa tudi prometa na osebnem računu. Vodite le promet na TRR na "sp." in sicer dvige sredstev, nakazila na osebni račun, plačila z TRR S.P. za privat namene ter tudi pologe nosilca s.p., nakazila iz osebnega TRR na poslovni TRR. Ravno tako vodite kot pritok v dejavnost tudi plačila računov z gotovino, ali osebnega računa nosilca, ki se glase na dejavnost. Evidenco vodite prek konta 919.

Ko s.p. dvigne sredstva iz TRR, gre to za petok v gospodinjstvo, ko poliži sredstva na TRR s.p., je to pritok v dejavnost. Če plača račun s svojimi sredstvi (gotovina, osebni račun..), je tudi pritok v s.p. .Če plača račun ki zadeva zasebnost, je to pritok v gospodinjstvo, računa ne knjižite.

Pred leti so mnogi, ko je bil za podjetnika dobolj le en TRR, zaprli enega izmed teh, misleč, da bo to za njih ceneje. A niso pomislili na stroške vodenja računa pri računovodskih servisih, ker morajo evidentirati vse, tudi neposlovne transakcije. Izgubi pa se tudi razvid nad sredstvi podjetnika v okviru dejavnosti.

V kolikor podjetnik ne vodi dvostavnega knjigovodstva kot vi, je dolžan to evidenco zagotoviti na nek drug način.

Samostojni podjetnik lahko prosto razpolaga s sredstvi na računu s.p.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

dadi2000
Nov član
Nov član
Prispevkov: 14
Pridružen: 27 Avg 2018, 09:35

Re: Knjiženje s.p.

Odgovor Napisal/-a dadi2000 » 31 Avg 2018, 16:19

G.Mirko najlepša hvala za pojasnilo.
Lep vikend
D.

hiska
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 56
Pridružen: 20 Feb 2010, 16:15

Re: Knjiženje s.p.

Odgovor Napisal/-a hiska » 04 Sep 2018, 11:22

Mene pa zanima ali je pretok iz s.p. v gospodinjstvo tudi sledeči primer:

Podjetnik dnevno za svoje storitve prejema gotovino, ki pa je ne polaga na TRR namenjen za s.p.
Ima ločena računa za s.p. in za osebno rabo.

Na poslovni račun položi enkrat mesečno, da ima sredstva za pokritje stroškov.
Ali bi bilo potrebno dnevno vpisovati pretoke gotovine iz podjetja v gospodinjstvo?

Je normiranec, vodijo se evidnce....

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Knjiženje s.p.

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 06 Sep 2018, 11:17

Podjetnik prosto razpolaga z gotovino, Gotovina, ki jo prejme za plačilo računov svojih storitev, v kolikor je ne polaga na poslovni TRR, tudi predstavlja pretoke/odtoke med gospodinjstvom in s.p.-jem.

Seveda, morajo biti plačila evidentirana in poročana FURS prek davčne blagajne ali račune poročate vezane knjige računov. Za poročanje VKR pridobite poseben, brezplačen certifikat..
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

hiska
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 56
Pridružen: 20 Feb 2010, 16:15

Re: Knjiženje s.p.

Odgovor Napisal/-a hiska » 06 Sep 2018, 12:00

Hvala za odgovor.
Do zdaj tega nismo evidentirali v pretoke.
Ali bo v redu, da to začnemo zdaj?
Bi bilo potrebno popravljati za nazaj?

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Knjiženje s.p.

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 06 Sep 2018, 13:52

Jaz tak račun zavedem, kot plačilo pa knjižim konto 919.

Poglejte, kako ste zapirali račune, izdane in plačane "na roko". Ali mogoče vodite blagajno.... ?
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

hiska
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 56
Pridružen: 20 Feb 2010, 16:15

Re: Knjiženje s.p.

Odgovor Napisal/-a hiska » 06 Sep 2018, 14:40

Gre za normiranca.
Vodijo se Knjiga izdanih računov, ROS...in tudi pretoki iz podjetja v gospodinjstvo in obratno. Vendar dnevnih izkupickov, placanih v gotovini nismo vpisovali med pretoke. Gotovona se ne polaga na TRR. Ni knjiženja po kontih.
Pa me skrbi, da bi to najverjetneje morali. Ali?
Iz davčne blagajne je razviden dnevni izkupiček.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Knjiženje s.p.

Odgovor Napisal/-a slovan » 07 Sep 2018, 07:51

O tem ali ste dolžni voditi evidenco pretokov, govori Pravilnik: (copy)
PRAVILNIK
o poslovnih knjigah in drugih davčnih evidencah za fizične osebe, ki opravljajo dejavnost

V. EVIDENCA KNJIGOVODSKIH LISTIN PRETOKOV MED PODJETJEM IN GOSPODINJSTVOM LASTNIKA
13. člen
(1) Osebe iz 1. člena tega pravilnika, razen oseb iz 3. člena tega pravilnika, morajo voditi evidenco knjigovodskih listin pretokov (denarnih in nedenarnih transakcij) iz podjetja v gospodinjstvo lastnika podjetja in iz gospodinjstva lastnika podjetja v podjetje.

Povezani členi:
3. člen
(1) Ne glede na določbe 1. člena tega pravilnika vodijo zavezanci, ki ugotavljajo davčno osnovo od dohodka iz dejavnosti z upoštevanjem normiranih odhodkov, le evidenco knjigovodskih listin, evidenco osnovnih sredstev in evidence iz prejšnjega člena.
2. člen
(1) Če morajo osebe iz prejšnjega člena po predpisu, ki ureja njihovo organizacijo oziroma področje, na katerem delujejo, voditi evidence, morajo voditi tudi te evidence.
(2) Osebe iz prejšnjega odstavka so na primer osebe, ki opravljajo menjalniške posle in osebe, ki opravljajo trgovsko dejavnost.
(3) Osebe iz prejšnjega člena, ki opravljajo gostinsko in slaščičarsko dejavnost in poslovnih knjig ne vodijo po sistemu dvostavnega knjigovodstva, morajo voditi tudi evidenco nabave in porabe pijač in živil.


Kolikor pa ste se kljub temu odločili za vodenje omenjene evidence potem se vanjo vpisujejo vsi dogodki povezani z gotovino, denarjem, ki se nanašajo na poslovanje s.p.-ja, pa denarni tok ni "končal" na poslovnem računu. To pomeni tudi in predvsem plačila z gotovino - dnevni izkupički, ki jih s.p.- ni položil na TRR (ni nobene potrebe za polog gotovine na TRR), saj je to pretok iz podjetja v gospodinjstvo.
A boste popravljali za nazaj ali ne, je seveda odvisno od tega zakaj evidenco vodite in za kaj jo potrebujete.

lp

hiska
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 56
Pridružen: 20 Feb 2010, 16:15

Re: Knjiženje s.p.

Odgovor Napisal/-a hiska » 07 Sep 2018, 12:59

Res hvala za odgovor in lep vikend :) :) :D

Odgovori