Računi, številčenje in "program"

Teme, ki jih ne morete uvrstiti drugam

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Adis321
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 08 Mar 2018, 14:31

Računi, številčenje in "program"

Odgovor Napisal/-a Adis321 » 08 Mar 2018, 14:39

Sem prevajalka, popoldanski sp, normiran, nisem ddv zavezanka. Delam za dve firmi občasno. Račune pišem kar v wordu, številke računov pa sem uporabljala datum + zaporednni račun tisti dan (včasih je bilo več računov na dan, pa potem par mesecev nič, kake serije ipd) v obliki (recimo za treji račun danes): 20180308003. Vsa izplačila grejo samo na trr, z gotovino ne poslujem sploh in vsi računi so za pravne osebe.

A kaj delam narobe? Na drugem forumu sem videla da morajo programi zagotavljat sledljivost, onemogočat spremembe ipd, in tega word ne. Ampak a to velja tud za brezgotovinske zadeve? Moram kupit kak (drag?) program za to? Ker vsi, ki jih poznam, ki delujejo na ta način, uporabljajo kar word.
A številke računov so ok, ali bi morala številke pisat 1, 2, 3, ... in brez datumov pa vsega?

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Računi, številčenje in "program"

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 10 Mar 2018, 11:03

Številčenje mora biti izvedeno na način, da se ugotovi zaporedje, najbolj enostavno je seveda 1, 2, 3, ... . A mnogi prilagodijo številčenje svojim potrebam, dodajajo šifre partnerjev (interne), če imajo več dejavnosti, dodajo šifro dejavnosti, vi dodajate datum... . V kolikor bi račune izdelovali prek programov, verjetno ponujajo v nastavitvah več možnosti, a glavno je, da je razvidno zaporedje.

Osebno sem za enostavnost, zaporedna številka in leto izdaje. Če pogledam izdane račune, ki jih izdajajo prek gotovinskih blagajn, vidim, da je številčenje vse prej kot enostavno. Če vam to ustreza, če vam tako označevanje celo koristi, kar je tudi namen "posebnega" številčenja je to v redu.

Mi, računovodje, pa raje vnašamo enostavno številčenje, a to je naš, ne vaš problem :lol: .
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

Re: Računi, številčenje in "program"

Odgovor Napisal/-a vesnak » 01 Okt 2018, 21:12

Ne najdem zakonske osnove kako bi moralo potekati številčenje izdanih računov, ki niso plačani v gotovini, temveč izključno preko TRR; nekateri si kar izmišljujejo številke, nobenega zaporedja, zato, da napram kupcem zgleda kako veliko izdanih računov imajo (kako veliko prometa imajo) - jim je pač nerodno, ker imajo bolj malo izdanih računov in potem tako "kamuflirajo" številke .... večji problem predstavlja tako številčenje, ker ne veš ali so v registratorju vsi računi ali ne

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Računi, številčenje in "program"

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 03 Okt 2018, 17:30

Mislim, da to ureja Zakon o davčnem postopku.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Računi, številčenje in "program"

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 04 Okt 2018, 10:30

Tisto o programih; to je v samem programu,ti zadeva programerje, ki mogoče onemogoča brisanje, popravljanje, ne da za tem pusti sled. Tudi sicer svetujem, da kar se popravi, se tako, da vemo kaj je popravljeno in kaj stornirano. Še posebej, ko dokument pošljemo stranki je dobro, da popravek napravimo s stornom in izdamo nov račun, razen mogoče, če je popravljen dokument "opremljen" z dokumentacijo.

Ker vodim računovodstvo strankam, so velikokrat težave v različnih načinih številčenja izdanih računov. Moj program številči enostavno, prične (po izbiri) z 1, v kolikor stranka številči drugače, to označbo dodam v moj program. To je predvsem pomembno pri zapiranju dokumentov in pravi evidenci odprtih postavk. Vsekakor si morajo izdani računi datumsko slediti, a.. praksa je pač kakršna je.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori