SILVESTER FINEUS

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
koko
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 106
Pridružen: 13 Feb 2007, 18:27

SILVESTER FINEUS

Odgovor Napisal/-a koko » 23 Feb 2019, 14:21

Izpolnila in oddala bi Obračun akontacije dohodnine od dohodka iz dejavnosti za s.p., vendar ne najdem programa Silvester Fineus, v e-davkih me direktno preusmeri na oddajo obrazca DDD-DDD. To pomeni, da ni več Silvestra ali nekaj ne delam prav?

koko
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 106
Pridružen: 13 Feb 2007, 18:27

Re: SILVESTER FINEUS

Odgovor Napisal/-a koko » 23 Feb 2019, 14:40

Končno sem ga našla, vendar ga ne morem naložit. A ima še kdo tako težavo, kako se je odpravi?

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: SILVESTER FINEUS

Odgovor Napisal/-a slovan » 23 Feb 2019, 16:22

Silvestra ni več, zato vas preusmeri direktno v e-davke na obrazec DDD-DDD.

lp

koko
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 106
Pridružen: 13 Feb 2007, 18:27

Re: SILVESTER FINEUS

Odgovor Napisal/-a koko » 02 Mar 2019, 11:59

Izpolnjujem DDD-DDD, ker pa sem se med letom iz rednega s.p. preoblikovala v popoldanskega, sem na začetku obrazca izkljukala vrsto obveznega socialnega zavarovanja iz naslova opravljanja dejavnosti in vpisala znesek prispevkov za mesece rednega s.p in nato izkljukala še vrsto soc. zavarovanja iz delovnega razmerja. Ali je to pravilno?
Iz davčne osnove pod 13. pokrivam izgubo lanskega leta, program mi dovoli pokritje 50 % izgube upošteva pa mi tudi splošno olajšavo, čeprav sem na več mestih prebrala, da, če si popoldanski s.p., ne moreš upoštevati splošne olajšave.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: SILVESTER FINEUS

Odgovor Napisal/-a slovan » 02 Mar 2019, 17:57

Kar se zavarovanja tiče, ste označili tako dejavnost kot delovno razmerje (to je pravilno).
Pokrivanje izgube iz preteklih let je lahko največ do višine 50% davčne osnove.....
Opravljanje dejavnosti in oblika s.p.-: ne loči tistega iz katerega ste zavarovani od tistega, ki ga "opravljate" popoldan. V bistvu pomeni, da smete upoštevati splošno olajšavo pri davčnem obračunu iz dejavnosti (ker ste imeli "polni" s.p.) kolikor:

(2) 128. člen Zakona o dohodnini; Ne glede na prvi odstavek tega člena se pri izračunu akontacije dohodnine od dohodka iz dejavnosti, lahko upošteva olajšava iz 111. člena, prvega in drugega odstavka 114. člena tega zakona, če zavezancu za posamezno davčno leto te olajšave niso bile upoštevane pri izračunu akontacije dohodnine od dohodka iz zaposlitve, ki ga izplača glavni delodajalec, ali je bilo na ta način upoštevanih manj kot 5/12 teh olajšav. ………..itd.

lp

koko
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 106
Pridružen: 13 Feb 2007, 18:27

Re: SILVESTER FINEUS

Odgovor Napisal/-a koko » 03 Mar 2019, 09:12

"Polni" s.p. sem imela samo prve tri mesece v letu, od 01.04.2019 pa "popoldanskega" in od takrat se mi upošteva olajšava pri dohodku iz zaposlitve. Program mi je po pritisku na gumb "izračun" sam vpisal znesek olajšave, tako da mora biti prav.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: SILVESTER FINEUS

Odgovor Napisal/-a slovan » 04 Mar 2019, 07:46

Ne, ni prav, ker se vam pri dohodkih iz delovnega razmerja upošteva olajšava več kot je 5/12 in bi to morali v obračunu "ročno" popraviti.

lp

koko
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 106
Pridružen: 13 Feb 2007, 18:27

Re: SILVESTER FINEUS

Odgovor Napisal/-a koko » 04 Mar 2019, 09:56

Hvala za odgovor.

Odgovori