Placa direktorja (vecosebni doo)

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
zelk
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 29 Jul 2019, 16:18

Placa direktorja (vecosebni doo)

Odgovor Napisal/-a zelk » 29 Jul 2019, 16:29

Zivjo. Situacija je sledeca. Z mamo (ki je ze v pokoju) nameravava odpreti doo. Vsak od naju bo polovicen lastnik. 50% ona, 50% jaz. Direktor doo bom jaz (ker ona zaradi penzije ne more biti), zanima me, koliksna je najnizja placa, ki si jo moram izplacevati in po kateri osnovi se moram zavarovati (040, 001 ?)

Prosim, ne svetujte mi, naj odprem sp, ker zelim odpteti doo. Prav tako prosim, da ne svetujete, naj ga odprem sama, ker ga bova odprli skupaj z mamo.

Zanima me samo visina place in zavarovalna osnova glede na opisano situacijo. Stos je namrec v tem, da ne gre za enoosebni doo, nikjer pa ne najdem pravil za vecosebne doo-je (kakrsen bo ta, ki ga nameravava odpreti z mamo).

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Placa direktorja (vecosebni doo)

Odgovor Napisal/-a slovan » 30 Jul 2019, 08:30

V večosebni družbi se zavarujete s podlago 001: delovno razmerje (zavarovalna podlaga 040 se lahko uporabi v enoosebni družbi, kjer je lastnik hkrati tudi poslovodna oseba, vendar je lahko tudi tam le-ta zavarovan kot delovno razmerje). Kar se tiče plače, pa v tem primeru veljajo vsi pogoji kot veljajo za osebe v delovnem razmerju: najnižja plača je minimalna plača, vendar pa je najnižja osnova za plačilo prispevkov za delavce v delovnem razmerju drugačna:
- minimalna plača: 886,63€
- najnižja osnova za plačilo prispevkov: 941,67€.
Ker morate obračunati in plačati prispevke od višje osnove, je najbolj primerno, da določite tudi plačo v tej višini.

lp

zelk
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 29 Jul 2019, 16:18

Re: Placa direktorja (vecosebni doo)

Odgovor Napisal/-a zelk » 02 Avg 2019, 15:36

Hvala za odgovor. A moram priznati, da ne razumem. Se pravi minimalna placa bi bila v mojem primeru visja, kot minimalna placa nekoga, ki je zaposlen pri neki drugi firmi, kjerkoli ze? Mene durs ne bi tretiral kot nekoga, ki je pac nekje zaposlen za minimalca, ampak bi si morala placecati visjo placo zaradi tega, ker bi bila polovicna solastnica in direktorica?

zelk
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 29 Jul 2019, 16:18

Re: Placa direktorja (vecosebni doo)

Odgovor Napisal/-a zelk » 02 Avg 2019, 15:40

Z drugimi besedami: minimalna osnova nekoga, ki dela v neki vecji firmi je 886,63, moja minimalna osnova bi bila pa 941,67? Vnaprej hvala za pojasnilo, saj bi si res rada razcistila, kako je s tem.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Placa direktorja (vecosebni doo)

Odgovor Napisal/-a slovan » 02 Avg 2019, 16:28

Minimalna plača zaposlenih (delovno razmerje) je določena z Zakonom o minimalni plači (886), ampak prispevki za socialno varnost pa se plačujejo od višje osnove, t.j. 941.... To velja za delovno razmerje, torej tudi za direktorja, ki je zavarovan iz naslova delovnega razmerja.
In da ne boste pri obračunu plače pozabili vzeti višjo osnovo za prispevke, je najbolje, da si plačo pač določite v višini najnižje osnove za prispevke. Ni pa nujno.
To je povedano po "domače".

lp

zelk
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 29 Jul 2019, 16:18

Re: Placa direktorja (vecosebni doo)

Odgovor Napisal/-a zelk » 02 Avg 2019, 20:34

V bistvu jaz ze imam tako firmo. Z mamo sva lastnici 50% 50%. Izplacujem si minimalca, ker tudi zasluzim bolj malo. Na placilni listi pise bruto redno delo 886.63. V razdelku prispevki (delodajalec in delavec) je vidno, da so prispevki obracunani od 886.63 (v stolpcu osnova pise 886.63). Ce prav razumem, bi moralo pisati 941.67 in vsi prispevki bi bili posledicno visji. Se pravi delamo narobe? Kot receno: mama 50% lastnica, jaz 50% lastnica. Sestra direktor in zakoniti zastopnik, a zaposlena v drugi firmi.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Placa direktorja (vecosebni doo)

Odgovor Napisal/-a slovan » 03 Avg 2019, 09:21

V prvem zapisu ste zapisali, da boste v novi d.o.o. direktor, saj pravite, da že imate svoj d.o.o., kjer pa je direktor vaša sestra. In da ste zaposleni (delovno razmerje) v ENI od d.o.o.
Ne glede na to, kje ste zaposleni kot delavec ali direktor (zavarovalna osnova 001), je najnižja osnova za plačilo prispevkov za socialno varnost od meseca marca 2019 naprej 941....(naj pripomnim, da se ta znesek spreminja vsako leto, ko je znana povprečna plača v RS za preteklo leto). Malo pobrskajte na spletni strani FURS in poiščite njihova pojasnila.
Razen plačilne liste poglejte tudi v REK-obrazec. Dvomim, da bi vam sprejelo ta obrazec v e-davkih, če ne bi bila pravilna osnova za prispevke.

lp

zelk
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 29 Jul 2019, 16:18

Re: Placa direktorja (vecosebni doo)

Odgovor Napisal/-a zelk » 03 Avg 2019, 16:35

Da, v prvem zapisu nisem zapisala, da tako firmo ze imam. Za vprasanje, ki sem ga imela, se mi ni zdelo potebno izpostavljati.

Razumem to z najnizjo osnovo. Se pravi velja od marca 2019 naprej. Manj hudo kot sem mislila. Ce se je racunovodkinja zmotila, se vedno lahko popravimo.

Kaksno pa je bilo pravilo pred 2019? Ali sta bili takrat obe stevilki (bruto redno delo in osnova) enaki?

Se pravi ni pomembno kdo je direktor. Ce mama in jaz lastnici 50 50, sem jaz bodisi direktor + zaposlena (edina zaposlena v nasi firmi) ali pa samo zaposlena (in moja sestra direktor ter zaposlena cisto nekje drugje) - v obeh primerih je placa enaka in taka kot ste navedli.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Placa direktorja (vecosebni doo)

Odgovor Napisal/-a slovan » 03 Avg 2019, 20:10

Tukaj imate povezavo:
https://www.racunovodja.com/clanki.asp? ... ovnega_raz_
na koncu pa je še ena povezava na FURS - uporabite jo in boste dobili tudi druge odgovore
Minimalna osnova za prispevke se uvaja postopoma in v prehodnem obdobju znaša:
•od 2015 do vključno 2017: 52 % povprečne plače,
•v 2018: 54 % povprečne plače,
•v 2019: 56 % povprečne plače,
•v 2020: 58 % povprečne plače,
•od 2021 dalje: 60 % povprečne plače.

Zneski se spreminjajo, kar boste ugotovili iz gornje povezave. Tudi minimalna plača se praviloma spremeni na začetku leta. V letu 2020 bo znašala 940,58€

Če imate računovodjo, potem ta vprašanja naslovite na njo, saj bo najbolje vedela kakšne osnove vam je upoštevala pri obračunu plače.
zelk napisal/-a:
03 Avg 2019, 16:35
Se pravi ni pomembno kdo je direktor. Ce mama in jaz lastnici 50 50, sem jaz bodisi direktor + zaposlena (edina zaposlena v nasi firmi) ali pa samo zaposlena (in moja sestra direktor ter zaposlena cisto nekje drugje) - v obeh primerih je placa enaka in taka kot ste navedli
Ni pomembno kdo je direktor. Če imate pogodbo o zaposlitvi potem velja za vas Zakon o delovnih razmerjih, najnižja plača je minimalna plača, prispevki pa od najnižje osnove za plačilo prispevkov kolikor je bruto plača nižja od tega zneska. Kolikor pa je plača višja od najnižje osnove pa je osnova logično bruto plača...….

Upam, da imate sedaj dovolj informacij. Prav pa bi bilo, da v primeru, ko niste sigurni kako in kaj povprašate tudi računovodjo.

lp

zelk
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 29 Jul 2019, 16:18

Re: Placa direktorja (vecosebni doo)

Odgovor Napisal/-a zelk » 06 Avg 2019, 07:33

Hvala. Zelo ste se potrudili. Bomo prestudirali Jaz upam, da racunovodkinja ve vse to.

Pravite: Ni pomembno, kdo je direktor. Ce imate pogodbo o zaposlitvi ...

Jaz pa pravim: Vem, da ni pomembno, kdo je direktor. Ampak mene zanima, ce sem jaz direktor, ali to pomeni visjo osnovo, visje procente prispevkov od osnove. Po domace povedano, visjo placo.

Zakaj se naprej to sprasujem? Zato ker so mi na podlagi dejstva, da sem bila direktor leta 2014 na prejsnjem racunovodstvu obracunavali visjo placo. Ko je postala direktor moja sestra, se je placa znizala. Iz osnove 848.07 na 792.05 (to je bilo 2014). Zato to sprasujem. Saj se mi nenavadno zdi, da bi sedaj, 5 let kasneje, ko se moja sestra poslavlja od direktovanja in direktor ponovno postajam jaz, bilo kaj drugace. Razen ce so na tem mojem prejsnjem racunovodstvu takrat kaj narobe naredili.

Obenem ce smem, bi loceno postavila se eno vprasanje. Kaj lahko storim v primeru, da na tem nasem doo (mama 50% jaz 50%) ne zasluzimo dovolj denarja niti za mojo minimalno placo? Ali se lahko potem zaposlim za krajsi delovni cas ali pa grem "dol s place"? Za doo bi to pomenilo, da nima nobenega zaposlenega niti nobenega direktorja. Le dva lastnika. Ali je to sploh mogoce?

Hvala vam za vso pomoc, ki jo nudite!

Odgovori