ddv in izdajanje racuna v EU - normiran sp, nezavezanec


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
zmajcica
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 01 Nov 2019, 12:50

ddv in izdajanje racuna v EU - normiran sp, nezavezanec

Odgovor Napisal/-a zmajcica » 01 Nov 2019, 13:12

Pozdrav,

Ravnokar sem se vrnila iz VB, kjer sem med drugim opravljala tudi "freelance" računalniske storitve za par strank. Dokler sem bila tam, sem preprosto izdala račun za dogovorjen znesek, nisem bila zavezanec za VAT (DDV) (meja je £85,000) in dohdek sem lepo prijavila pri dohodnini, in plačala davek.

Sedaj sem nazaj v Sloveniji in sem odprla s.p., normiranega. Ker ne nameravam zaslužiti več kot 50,000, tudi tu nisem zavezanec za DDV. Sedaj me zanima kako točno izdam račun za storitve, dogovorjene s temi strankami v VB. (In ja, nimam računovodstva, vse nameravam urejati sama..)

1. Če prav razumem, si moram vseeno dobiti ID številko za DDV, čeprav nisem zavezanka, ampak sem atipična? Ali moram tu še kaj vedeti, ali je to enostaven postopek preko e-davkov?

2. Ko izdam račun, v čem se ta račun razlikuje od prejšnjega?
2.1. Ali je lahko še vedno povsem v angleščini?
2.2. Ali moram dodati ime s.p.ja, matično ali kaj podobnega?
2.3 Če sem prav razumela moram dodati text na temo : "VAT reverse charge". Kam to napišem, kaj točno napišem?
2.4. Znesek na računu ostane isti, kot dogovorjeno?

3. kaj to pomeni za stranko? Če sem bila recimo dogovorjena da opravim neko storitev za £1,000, mi oni še naprej nakažejo ta znesek, toda sedaj so dolžni plačati tudi VAT? Torej sem sedaj za njih efektivno postala dražja? Ali kaj? In jaz naj pričakujem, da bodo to sprejeli brez problemov?

4. Ali rabim od stranke VAT številko ali kaj podobnega?

5. Kako moram potem poročati o teh prihodkih?

Vem, da je veliko vprašanj, samo to se toliko spreminja, da bi rada ažurne 2019 informacije za vse skupaj, hvala!

zlatko83
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 45
Pridružen: 20 Jan 2007, 15:19

Re: ddv in izdajanje racuna v EU - normiran sp, nezavezanec

Odgovor Napisal/-a zlatko83 » 12 Nov 2019, 14:35

viewtopic.php?p=176971#p176971

Dokler so EU, potem verjetno, kot ostale države.
Račun izdate z vsemi obveznimi podatki.
Morate zaprosit za ID številko za DDV, SI uporabljate samo za tujino.
Vsak mesec morate oddat DDV poročilo (tudi če ni prometa, pač vpišete vse 0,00E) in RP poročilo za vsak mesec, ko je promet v EU.
Če je račun tujina izven EU, vse to odpade, samo pošljete račun
Tako delam jaz

zmajcica
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 01 Nov 2019, 12:50

Re: ddv in izdajanje racuna v EU - normiran sp, nezavezanec

Odgovor Napisal/-a zmajcica » 22 Nov 2019, 19:58

hvala zlatko83!
ok, id številko imam
in zdaj tudi razumem, da cenovno za stranko ne spremeni ničesar, oni morajo odvesti incoming VAT, in potem ga dobijo nazajo kot outgoing VAT, tako da so na istem
in valda v angleščini vse napišem.
samo tole poročilo moram še naštudirati, ampak, mislim, da mi je jasno, hvala še enkrat!

Odgovori