Zaposlitev-Popoldanski s.p.-Olajšava-Dohodnina


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Damjan_
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 34
Pridružen: 26 Nov 2014, 17:16

Zaposlitev-Popoldanski s.p.-Olajšava-Dohodnina

Odgovor Napisal/-a Damjan_ » 12 Feb 2018, 21:13

Pozdravljeni,

imel sem redni s.p. do 1.10., ko sem se zaposlil.
S.p. sem posledično spremenil v popoldanski.
V tem letu smo 5.7. dobili še prvega malčka.

Vprašanja, ki mi dodatno belijo glavo so (popravite me prosim, če se motim):
- Izkaz poslovnega izida se pripravi na enak način kot prejšnja leta in se tiče samo s.p.
- bilanca stanja se pripravi na enak način kot prejšnja leta in se tiče samo s.p.
- ustavi se mi pri dohodnini…. ali moram vpisati tudi dohodke iz zaposlitve ali obstaja soroden obrazec? ..zaposleni tega ne izpolnjujejo sami.

Kako je z olajšavo na našega malčka. Se šteje pri zaposlitvi, s.p. ali pri obeh opcijah. Nekako se mi zdi, da bi bilo najbolje oba dohodka združiti in vpisati v obrazec DDD-DDD, vendar to pomeni, da ga izpolnimo in oddamo sami in imamo rok konec marca?
Zasledil sem, da imam do 20.2. opcijo preko eDavkov oddati olajšavo pri dohodnini za vzdrževane družinske člane. Kako je torej s tem?

Hvala za morebitne odgovore.

Lep pozdrav, Damjan

Damjan_
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 34
Pridružen: 26 Nov 2014, 17:16

Re: Zaposlitev-Popoldanski s.p.-Olajšava-Dohodnina

Odgovor Napisal/-a Damjan_ » 03 Apr 2018, 19:38

No sedaj, ko sem se prebil skozi je čas, da napišem ugotovitve, da bo naslednjemu ob podobnemu primeru lažje.

-Izkaz poslovnega izida se pripravi enako kot za redni s.p. in se tiče samo s.p.
-bilanca stanja se pripravi na enak način kot prejšnja leta in se tiče samo s.p.
-Dohodnina (govorim o dejanskih odhodkih) se pripravi samo za s.p. Iz zaposlitve oddajo sami podobne obrazce. Na davčni obrazca seštejejo in pošljejo skupni seštevek iz zaposlitve in iz popoldanskega s.p.

Za olajšavo otroka se šteje mesec rojstva. Torej, če je otrok rojen 31.7 se šteje od 7. do 12. meseca.
Davčna dobi oba dohodka, obe akontaciji in olajšave vse skupaj združi in izda informativni izračun. Olajšavo na družinskega člana v vsakem primeru upošteva 1x na skupni znesek dohodka.

Še kot zanimivost povem, da se pri popoldanskemu s.p. pavšalni prispevki NE štejejo pod prispevke za socialno varnost podjetnika ampak pod ostale stroške podjetnika, zato se pri Silvestru NE vpisujejo v davčni obrazec pod:
Vrsta obveznega socialnega zavarovanja(ustrezno označite in vpišite):
,....ker jih na tem mestu NI (Vrednost bi bila 0).
Zato odkljukate: DA iz delovenega razmerja in smo končali.

Če prestavite iz rednega na popoldanski s.p. sredi leta, pa vpišete vrednost iz rednega s.p. in odkljukate še iz delovnega razmerja.

Upam, da bo komu koristilo :)

Lep pozdrav, Damjan

miha1986
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 20 Jan 2020, 09:53

Re: Zaposlitev-Popoldanski s.p.-Olajšava-Dohodnina

Odgovor Napisal/-a miha1986 » 20 Jan 2020, 09:58

Pozdravljen,

Torej v SLO plačuješ samo davek na dobiček.
Kaj pa v Avstriji plačuješ socialno in zdravstveno blagajno? Oziroma se kaj plačuje Avstriji?

Redno zaposlen v Avstriji + popoldanski s.p. v Sloveniji.

Hvala za pomoč.


Lp
Miha

Odgovori