Prodaja storitve podjetju v tujino - atipični DDV zavezanec


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
crammond
Novinec
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 27 Nov 2006, 14:56

Prodaja storitve podjetju v tujino - atipični DDV zavezanec

Odgovor Napisal/-a crammond » 30 Jul 2020, 12:11

Pozdravljeni,

Prosim za malce pojasnitve, če vse prav razumem.

V naslednjem mesecu bom imel nekaj projektov za naročnika iz tujine (Belgija). Gre se za storitve video montaže.
Trenutno sem normirani s.p., nezavzenec.
Danes sem vložil obrazec DDV-P2 za pridobitev atipičnega DDV zavezanca, saj, če prav razumem, drugače ne morem izstaviti računa podjetju v Belgiji, ki ima VAT številko.

Po opravljeni storitvi ne pričakujem dodatnih naročil iz tujine.

Internet (članki, forumi) pravijo, da moram v sistemu DDV ostati 5let/60 mesecev in mesečno oddajati rekapitualcijsko poročilo.
Zaposlena na Fursu pa mi je po telefonu povedala, da če ne pričakujem nadaljnjega dela, lahko izstopim iz sistema. Skupaj s projekti iz tujine nisem in tudi ne bom presegel meje 50.000€ v 12 mesecih.
Kaj zdaj drži? Predvidevam, da imajo najbolje točne informacije na Fursu?
Kakšen je potem postopek izstopa?
Če izstop ni možen, se potem naslednjih 5 let oddaja/vlaga na edavkih prazne dokumente?

Najlepša hvala.

Lp,
Sergej

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Prodaja storitve podjetju v tujino - atipični DDV zavezanec

Odgovor Napisal/-a slovan » 30 Jul 2020, 14:19

Obdobje 5let velja v primeru, če ste "polni" DDV zavezanec (torej če presegate prag 50.000 eur ali pa se v sistem vključite prostovoljno). Če se prijavite v sistem kot atipični zavezanec (prejem ali dobava storitev davčnim zavezancem v EU), pa se lahko odjavite kadarkoli. Če se ne odjavite pa morate vsak mesec oddati DDV-O obrazec (prazen obrazec), medem ko rekapitulacijsko poročilo le takrat ko izdate račun davčnemu zavezancu v EU.

lp

Odgovori