licenca za računovodjo

Pogovor o raznih seminarjih, izobraževanjih, izpopolnjevanjih

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 28 Jun 2005, 09:19

Nataša, tudi meni se ravno ne smejijo finace, a drugega, kot študij mi ne preostane. Okleval sem med odprtjem lastnega rač. servisa, pridobitvi licence in nazadnje sem se odločil za tretjo možnost, to je študij računovodstva.
Nazadnje spremenil Mirko Zbačnik, dne 28 Jun 2005, 09:22, skupaj popravljeno 1 krat.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

sova
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 694
Pridružen: 28 Maj 2004, 14:04
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a sova » 28 Jun 2005, 09:20

Pred leti se spomnim so računovodje na veliko opravljali izpite za revizorje, ko so se po zakonu o gos. družbah začele pojavljati komercialne revizije srednjih in velikih družb, spomnim pa se tudi posameznikov, ki so jim ti izpiti bili avtomatsko priznani glede na izkušnje in leta v računovodstvu. Zato se mi sploh ne mudi , da bi pridobila kako licenco, ker upam , da bo tudi tukaj prišlo do kakšnih starejših priviligirancev z izkušnjami , saj kar tako ne bodo mogli ukiniti računovodskih servisev brez licenc, na drugi strani bi bilo to tudi v veliko škodo države, država pa, saj veste, gleda vedno svoje koristi. Mogoče se motim, :?:

irenca

Odgovor Napisal/-a irenca » 28 Jun 2005, 11:10

Jaz sem pa dobila neuradni predlog zakona, ki pravi, da boš moral imeti 3 leta izkušenj in visoko izobrazbo ali deset let izkušenj in višjo izobrazbo ali dvajset let izkušenj in srednjo izobrazbo. Poleg tega bo obezna licenca in tudi odgovornosti bodo malo drugačne. Prehodno obdobje bo menda pet let. Izkušnje bo potrebno pa dokazovat.
Zaradi teh zahtev se bom v jeseni vpisala na EPF Maribor, ki bo imel možnost tudi študij 3+2 - 'bolonski' program, za izredne študente.
Bomo še seveda videli, kaj od vsega se bo res zgodilo.
lp, irenca

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 28 Jun 2005, 12:13

To pa ni ravno v spodudo mladim (tudi mladim po stažu) računovodjem, kje pa ste to izvohali?
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

sova
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 694
Pridružen: 28 Maj 2004, 14:04
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a sova » 28 Jun 2005, 12:15

Irenca sicer ne vem, kje bi naj bil napisan ta neuradni pre :oops: dlog, pa vendar o tem ravno govorim, mogoče pa bo tistim z 20-imi leti izkušenj, le kaj podarjenega :P , kaj pa recimo tisti, ki bodo imeli visoko izobrazbo in 20 let izkušenj, tukaj je že malo večja razlika, itd itd, :?: :?: skratka ne verjamem,, da bo za opravljanje tega posla tako nujna licenca, v kolikor to nekateri že vrsto let opravljamo :spomezik: :spomezik: , nobena juha se ne poje tako vroča kot se skuha... Kaj pa recimo tisti, ki sploh nimajo interesa do pridobitve licence, :?: bodo morali prenehati z opravljanjem
računovodstva :?: :?: , ker pač nič druga ne znajo delati, bodo morali v breme države, zavod za zaposlovanje pa jim bo težko našel drugo zaposlitev glede na izobrazbo, večina delavcev v računovodstvu ima srednjo izobrazbo....V službo jih pa tako stare tudi ne bo nihče vzel, mislim, da še bo tukaj veliko polemik:svprasaj: :sneodobren: :sneodobren:

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 28 Jun 2005, 12:25

V tem smislu sem tudi našel odgovor proti pridobitvi licenc, vira raje ne bi navajal, ker sem ga praktično pozabil.
Dozdeva se mi, da je bil v ozadju tudi pridobitni interes posameznih servisov s pridobljeno licenco, ker naj bi ti podpisali (za plačilo tudi odgovarjali?) bilance, ki bi jih napravili tisti brez licence.
Menim, da moramo biti (ne da moramo, vem da to že smo) brez prisile dovolj kritični in dvigniti strokovnost našega dela. Takih pogojev ni niti pri razpisu direktorjev. Tu veljajo le izkušnje in stroka.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Capyka
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 117
Pridružen: 02 Jun 2004, 07:48

Odgovor Napisal/-a Capyka » 28 Jun 2005, 13:09

Jaz bom šla kar za zidarja al pa malarja. :twisted: Definitvno se splača. Majo tolk na uro da bi si lahk za ta dnar za 100 let wc papirja kupla. :szardi:

kaltrzic
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 487
Pridružen: 15 Apr 2004, 12:53
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a kaltrzic » 28 Jun 2005, 13:13

Osnutek zakona o opravljanju računovodske službe (oz. predlog za razpravo) sem videla - notri piše, da mora imeti oseba, odgovorna za strokovno vodenje računovodskega servisa visokošolsko izobrazbo, strokovni izpit in 5 let delovnih izkušenj. Če bo na dan uveljavitve zakona (če bo sploh sprejet) nekdo že opravljal to delo in ne bo imel predpisanih pogojev, ima čas 5 let, da jih pridobi. Nič mu ne bo avtomatsko priznano (po predlogu zakona). Računovodski servis pa bo moral pridobiti licenco v dveh letih po uveljavitvi zakona (če bo, nasprotovanja so velika!).

Moje osebno mnenje, spoštovane kolegice in kolegi, je, da je zadnji čas, da se stvari uredijo. Imam že pošteno poln kufer dejstva, da me imajo stranke samo za to, da jim knjižim (tudi to bi one same počele, saj ni težko, samo imajo preveč bolj pomembnega dela !!!!). Sicer te pa vsak kuhar ali šlosar (pa nimam nič proti njim, dokler se ne vtikajo v MOJE delo) učim kaj so davčno priznani stroški in kaj ne. Kljub temu, da niso nikoli obiskali strani računovodja.com in da niso bili na nobenem seminarju. Temu primerne so tudi cene za naše zahtevno delo, ki jih dosegamo na trgu. Torej, jaz bom ZA! Lep pozdrav vsem!

irenca

Odgovor Napisal/-a irenca » 28 Jun 2005, 13:26

Kaltrizc,
tudi jaz sem za, pa čeprav nimam vseh pogojev. Se bom pa potrudila. Ker imam tudi jaz poln kufer nemogočih zahtev in zavijanja z očmi. O delovnih izkušnjah sem izvedela dodatno iz -kot vedno' neuradnih virov.
lp, irenca

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 28 Jun 2005, 13:41

http://www.gzs.si/DRArhivNovicPM.asp?ID ... m=476&mi=2

Članek je iz leta 2002, a mislim, da je vsebina še aktualna.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

sova
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 694
Pridružen: 28 Maj 2004, 14:04
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a sova » 28 Jun 2005, 14:06

Kaltržic, če se kdo strinja z vami sem to jaz.... predvsem z drugim odstavkom, :palca: jaz samo upam , da bodo ob sprejemu zakona nekaterim, ki imajo že ogromno let računovodenja za seboj(računovodstvo ni posel, ki bi lahko rekli, da ga mlajši boljše znajo, prej obratno, pa brez zamere) vseeno mal pogledali skoz prste. :idea:

Bojim pa se vseeno, da se s tem zakonom, z licenco ali brez... , pri spoštovanju našega dela ne bo kaj dosti spremenilo, :sneodobren: :sneodobren: kot je že nekdo nekdaj rekel, za podjetja je računovodja odvečen strošek in to bo tako dolgo, dokler ne bomo o našem problemu javno spregovorili, še enkrat :z licenco ali brez...

Sicer pa z licencami je tak, .. kdo ima denar, ni problem... kaj pa kdo ima znanje pa nima denarja :?: :?: Boste rekli :" Si je sam kriv....

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 28 Jun 2005, 14:27

Če bom že hodil izobraževat tja proti WTC-ju, se bom oglasil pa še na Dimičevi, če bo potrebno in opravil kar je treba.

PS.: Ne vem, od kje mi taka samozavest.... :wink:
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori