vodenje zalog


Moderator: Mirko Zbačnik

solinar
Nov član
Nov član
Prispevkov: 25
Pridružen: 19 Maj 2006, 14:44

Vodenje zalog! (Še kakšno mnenje?)

Odgovor Napisal/-a solinar » 02 Avg 2006, 14:23

Ali morda lahko še kdo pove kakšno mnenje za temo VODENJE ZALOG od avtorja Miška. Ali je potrebno zaloge v maloprodaji obvezno voditi preko kontov vračunane rvc in ddv....?
Bogastvo ni to, kar lahko tatje odnesejo.

Jessi
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 192
Pridružen: 04 Jul 2006, 22:15
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a Jessi » 02 Avg 2006, 15:01

slovan
Knjiženje nabave bi lahko bilo tudi tako, vendar na konto zaloge materiala (310) običajno knjižimo po podatkih iz analitične evidence zaloge materiala, ko je izdelana prevzemnica materiala (310/309), torej ko je material dejansko prevzet.

Izdaja materiala iz skladišča (na podlagi izdajnice na delovni nalog) se evidentira: 400/310. Kaj ste mislili ali na podlagi popisa na računu? Če ste s tem mislili prodajo materiala kupcem, potem je knjiženje (izdaja materiala/prodaje materiala): 702/310 in 120/260DDV,762 ali 763).

S tem sem mislila porabo materiala pri določenem objektu ( smo gradbena firma) in se ne napiše poraba materiala v račun, ker pač ne štejemo dejanske porabe (npr.žeble itd.)

Torej knjižim prejem
3100/2200
1600 ddv

poraba pri izdaji računa, zopet knjižim
4000/3100
ddv pa tu ne ker sem ga že prej

Hm imam veliko literatur, ampak primera nenajdem nikjer.
VAJA dela MOJSTRA

miska
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 85
Pridružen: 07 Mar 2005, 15:18

Odgovor Napisal/-a miska » 02 Avg 2006, 15:04

Jaz lahko le povem, da v priročniku RFR piše, da podjetja, ki prodajajo končnim porabnikom vodijo zaloge po MPC, to je tudi razlog, da sem začela tu spraševati.
Ok sedaj sem v situaciji, ko moram poknjižiti za 5 mesec nazaj zaloge po mpc in me zanima, ali moram za vsak račun posebej poknjižiti rvc in ddv ali lahko recimo kar zbirno skupaj za cel mesec ker mi trgovinski program omogoča izpisati tak zbir podatkov.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 02 Avg 2006, 15:38

V glavni knjigo lahko knjižite na podlagi mesečnega zbirnika iz računalniškega programa, ki ga priložite listini za knjiženje. Predtem pa se prepričajte, da so vsi prevzemi na kontu 663, tudi ovrednoteni prevzemi v zbirniku iz trgovske knjige.
LP

miska
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 85
Pridružen: 07 Mar 2005, 15:18

Odgovor Napisal/-a miska » 02 Avg 2006, 16:15

Slovan zelo sem ti hvaležna za tvojo pomoč :)
če me bo še kaj zanimalo pa bom vprašala :spomezik:

Jessi
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 192
Pridružen: 04 Jul 2006, 22:15
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a Jessi » 02 Avg 2006, 18:25

Jessi napisal/-a:slovan
Knjiženje nabave bi lahko bilo tudi tako, vendar na konto zaloge materiala (310) običajno knjižimo po podatkih iz analitične evidence zaloge materiala, ko je izdelana prevzemnica materiala (310/309), torej ko je material dejansko prevzet.

Izdaja materiala iz skladišča (na podlagi izdajnice na delovni nalog) se evidentira: 400/310. Kaj ste mislili ali na podlagi popisa na računu? Če ste s tem mislili prodajo materiala kupcem, potem je knjiženje (izdaja materiala/prodaje materiala): 702/310 in 120/260DDV,762 ali 763).

S tem sem mislila porabo materiala pri določenem objektu ( smo gradbena firma) in se ne napiše poraba materiala v račun, ker pač ne štejemo dejanske porabe (npr.žeble itd.)
ali pa mi lahko kdo to potrdi ali zanika
Torej knjižim prejem
3100/2200
1600 ddv

poraba pri izdaji računa, zopet knjižim
4000/3100
ddv pa tu ne ker sem ga že prej

Hm imam veliko literatur, ampak primera nenajdem nikjer.
To meni nič ne pomaga
kajti nismo trgovina temveč storitve
torej mislim da sem sedaj prav knjižila, sicer bom pa jutri še enkrat preverila :idea: telefon :idea:
VAJA dela MOJSTRA

miska
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 85
Pridružen: 07 Mar 2005, 15:18

Odgovor Napisal/-a miska » 07 Avg 2006, 16:56

Jaz bi imela še ene par vprašanj. :oops:
Kako prenesem zalogo v stroške?
Kaj se zgodi s konti 664 in 669?

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 07 Avg 2006, 17:05

Zaloga trgovskega blaga se zmanjša ob prodaji tega blaga, takrat prenesemo nabavno vrednost blaga v odhodke:
Prodaja blaga:
- maloprodajna vrednost: /663
- pripadajoč del DDV-ja : 664/
- pripadajoča razlika v ceni: 669/
- nabavna vrednost prodanega blaga: 702/
(kontrola: 663 minus 664 minus 669 = nabavna vrednost prodanega blaga).

LP

Zoris
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 440
Pridružen: 19 Apr 2005, 12:40

Odgovor Napisal/-a Zoris » 07 Avg 2006, 19:24

Vključila bi se v zvezi z vodenjem zalog trgovskega blaga. V enem od starem IKS-u - še v času prometnega davka (, ki pa ga trenutno ne najdem, po uvedbi DDV pa se ni v zvezi s tem nič spremenilo) je bilo točno napisan sestavek o trgovinskih evidencah: maloprodaje, veleprodaje, oblikovanju cen in vsem tem.

In piše kolikor se spomnim (in tudi v knjigi za vodenje samostojnih podjetnikov Božene Macarol):
- da je potrebno evidentirati gibanje zalog blaga zaradi nabave in prodaje v skladiščnih evidencah (količinsko);
- v blagovnem knjigovodstvu (količinsko in vrednostno) in v finančnem knjigovodstvu (evidenca o vrednostnem stanju in gibanju blaga);
- trgovci, ki ne vodijo analitičnih blagovnih evidenc, so dolžni zalogo blaga voditi po MPC.

Po Zakonu o trgovini in Pravilniku o vodenju evidenc, mora trgovec voditi količinsko in vrednostno evidenco o gibanju zalog blaga.
SRS tega ne določajo. Določajo samo da se zaloge blaga vodijo po nabavnih vrednosti.

Glede na to, vedno vodim v glavni knjigi zalogo blaga po nabavni vrednosti s tem, da zagotavljam analitično evidenco v skladu z Zakonom o trgovini, ki mi zagotavlja vse podatke za primerjavo. Takšen način je bil možen tudi še pred obdobjem DDV.
Prevzemni list je knjigovodska listina po Zakonu o trgovini, ki jo sestavi trgovec za prevzeto blago pred njegovo oddajo v prodajo in mi je samo priloga k prejetemu računu dobavitelja (enako kot dobavnica, naročilnica), na osnovi katerega knjižim v glavni knjigi. Priloga pa zato, da kontroliram, ali je trgovec po pravilni ceni prevzel blago in to samo zaradi popisa blaga in primerjave s knjigovodskimi podatki. Edini verodostojen dokument za knjiženje v glavni knjigi je račun dobavitelja kot izvirna listina, prevzemni list pa je za mene izpeljana listina, ki je potrebna za analitično vodenje blagovnega knjigovodstva po Zakonu o trgovini.

Lp

miska
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 85
Pridružen: 07 Mar 2005, 15:18

Odgovor Napisal/-a miska » 08 Avg 2006, 09:20

slovan napisal/-a:Zaloga trgovskega blaga se zmanjša ob prodaji tega blaga, takrat prenesemo nabavno vrednost blaga v odhodke:
Prodaja blaga:
- maloprodajna vrednost: /663
- pripadajoč del DDV-ja : 664/
- pripadajoča razlika v ceni: 669/
- nabavna vrednost prodanega blaga: 702/
(kontrola: 663 minus 664 minus 669 = nabavna vrednost prodanega blaga).

LP
kaj se zgodi s popusti?

Zoris
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 440
Pridružen: 19 Apr 2005, 12:40

Odgovor Napisal/-a Zoris » 08 Avg 2006, 09:38

S popustom, ki ga priznavate na računu se na kontih zalog pri knjiženju oziroma zmanjševanju zalog prodaje blaga ne zgodi ničesar. Zaloge zmanjšujete po MPC, v kolikor zaloge v glavni knjigi vodite po MPC.
Popust knjižite kot zmanjšanje prihodka.

Če pa znižujete MPC generalno zaradi npr.: nekurantnega blaga in podobno, potem pa zmanjšujete na kontih zalog blaga. V tem primeru na računu popusta posebej ne prikazujete.

Lp

miska
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 85
Pridružen: 07 Mar 2005, 15:18

Odgovor Napisal/-a miska » 08 Avg 2006, 11:57

Se mi ne zdi logično. oz. očitno nečesa tukaj ne razumem.
Če imam na zalogi po mpc vrednost 100.000,00 sit in recimo stranki priznam popust za plačilo v gotovini 5% imam potem 95.000,00 prihodek
in ga knjižim na 7620, zalogo pa razknjižim na 663, 664, 669 ter prenesem v odhodke. še vedno mi ni jasno kam dam tistih 5000,00 sit?

Odgovori