Davčni zavezanec


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
sonček
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 20 Maj 2003, 13:02

Davčni zavezanec

Odgovor Napisal/-a sonček » 10 Jul 2003, 11:02

Pozdravljeni.
Ker sem presegel 5 mio prometa v tekočem letu, sem postal davčni zavezanec z odločbo (oz. bom le-to še postal). Vendar me bega nekaj vprašanj, in sicer me predvsem zanima, kaj z zalogami materiala. Za ta material si nisem odbil vstopnega ddv, torej so tudi zaloge vodene po "bruto" cenah. Sedaj bodo zaloge ovrednotene po nižji - neto ceni, kako naj na izdanem računu ločujem te materiale, če sploh? Če prav razumem bo sedaj nastal izstopni davek tudi za materiale, ki so sedaj na zalogi? Če mi lahko kdo svetuje / pove kako in kaj je s temi stvarmi. Mogoče je vprašanje malo nerodno postavljeno, upam da je bistvo dovolj razvidno. Mogoče še to, zaenkrat imam še enostavno knjigovodstvo, kaj pomeni obračunavanje ddvja z vidika računovodstva?? Ali to zelo spremeni in poveča obseg dela?
Hvala za vsak nasvet.

Bina
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 254
Pridružen: 15 Jun 2003, 08:56

Odgovor Napisal/-a Bina » 12 Jul 2003, 08:04

Če pravilno razumem zakon, je treba ddv obračunavati z dnem ko podjetje postane davčni zavezanec. To se nanaša tudi na material. Kljub temu, da je bil nabaveljen brez ddvja, ga je potrebno pri nadaljni prodaji obračunati. TAko vam ostane dvoje: ali povečati prodajno ceno materiala ali pa zmanjšati nabavno vrednost.

Če ima že kdo izkušnje s tem, naj se oglasi.

Glede računovodstva pa je tako. Enostavno knjigovodstvo vodi lahko skoraj vsaj s.p. sam, pri dvostavnem pa ni tako enostavno. Gre za poglobljeno znanje in povečanje obsega dela. Pri dvostavnem obstaja kontni okvir, ki je določen in v katerega se knjiži vsak dogodek, ki ga podjetje ima. En dogodek se poknjiži na najmanj dva konta.
Cena računovodstva pa je predvsem odvisna od količine dokumentacije.

upam, da kaj pomaga

lp, Bina:)

sonček
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 20 Maj 2003, 13:02

Odgovor Napisal/-a sonček » 14 Jul 2003, 09:11

Pa poglejva če se razumeva :D.

Torej, ob nakupu materiala je bil plačan DDV, vendar si ga nezavezanec ne more "odbiti" kot vstopnega, torej je bila nabavna vrednost vrednost materiala + ddv. Ali si sedaj lahko zmanjšam nabavno vrednost za teh 20%??

Sicer se pa tudi zdaj z mojim enostavnim računovodstvom ukvarja za to usposobljena gospa, vendar se z mojimi vprašanji tako zapleteva da od nje ne izvezm praktično nič.

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Odgovor Napisal/-a adut » 14 Jul 2003, 13:23

Na zadnji dan "nezavezanosti" za DDV popišite zaloge materiala in vložite na davčni zahtevek, da vam od tega materiala priznajo vstopni DDV. Natančnega postopka ne poznam, vendar vam bodo gotovo na davčni povedali kako in kaj. Ko dobite odločbo, si seveda zmanjšate nabavno vrednost materiala. Dokler ne dobite odločbe pa si ne smete zmanjšati nabavnih vrednosti. Ta vstopni DDV potem tudi poračunate kot odbitni pri prvem obračunu.
Glede vodenja knjig: za DDV je potrebna evidenca o izdanih računih in prejetih računih in evidenca o uvozu.
Pozdravljeni.

sonček
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 20 Maj 2003, 13:02

Odgovor Napisal/-a sonček » 15 Jul 2003, 08:45

Adut, hvala za odgovor.
Mogoče približno veste v katerem zakonu, predpisu ali kaj podobnega bi našla kaj več o tem napisano?

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Odgovor Napisal/-a adut » 15 Jul 2003, 11:58

Poglejte Zakon o DDV 43.člen.
Pozdravljeni.

sonček
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 20 Maj 2003, 13:02

Odgovor Napisal/-a sonček » 15 Jul 2003, 14:23

Najlepša hvala za pomoč.

Odgovori