doo brez zaposlenih in stroški

Teme, ki jih ne morete uvrstiti drugam

Moderator: Mirko Zbačnik

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Kako do denrja (lasnik d.o.o.)?

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 16 Feb 2007, 12:38

Kako bi si najelegantneje lastnik d.o.o., izplačal kar velike stroške (kilometrine). Od 1. 1. 2007 je šel po 41. letih v zasluženo tretje obdobje, a je še vedno aktiven. trenutno šenima s.p.-ja. Firmu sedaj uradno zastopa njegov sin, ki pa ne sme imeti dohodkov (Zoisov štipendist - je še v srednji šoli - študij bo nadaljeva)l. Ker bo z delom v firmi nadaljeval prav sin, lastnik nima interesa (zaradi izgube trga) prekiniti z dejavnostjo.

Zanima me, kako je z izplačilom avtorskih pogodb. V lanskem letu si je lahko izplačeval (pustimo ob strani ZDR...) ob upoštevanjem 10% normircev 25 % dohodnine, kao je s tem letos, ko ni več zaposlen, je pa lastnik?

Kako bi si izplačal potne stroške (te bi si na lastno odgovornost rad izplačal)?

Ima kdo kako galantno idejo, kaj je s prokuro, v primeru, ko je uradni zastopnik njegov sin, in kako je s prokuro in kilometrino?

PS.S: udi to je težava računovodskih servisev, kako odgovoriti na največkrat odgovorjeno vprašanje "Kako do denarja?".

Lep vikend vam želim!
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

danidavid
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 116
Pridružen: 29 Dec 2004, 16:59

Odgovor Napisal/-a danidavid » 16 Feb 2007, 12:58

Mislim, da je avtorski honorar po takem izračunu bolj utemeljen kot prej, ko je lastnik delal, saj je bil v odvisnem razmerju, sedaj pa ni(bil je zaposlen in opravljal delo med delom ali v nadurah).

Prej bi veljalo, da se dajatve da enake kot pri plačah.

Kje ima pa dobiček preteklih let?
danidavid

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 17 Feb 2007, 08:40

Ravno to ga prepričujem - ima ga sorazmeroma veliko in začuda, za razliko od mnogih enoosebnih d.o.o. ima tudi denarnih sredstev dovolj. Ne morem ga prepričat.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

pamps
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1310
Pridružen: 15 Feb 2005, 16:13

Odgovor Napisal/-a pamps » 17 Feb 2007, 10:21

Očitno želi tudi strošek, ne le gotovino.

Kar se izplačila dohodka iz naslova prokure tiče, sem sama lani uporabila tole tolmačenje (upam, da se zakon na tem področju ni preveč spremenil): http://www.ponudba-obrti.com/upload/fil ... rokure.doc

Nekaj pa je napisano tudi v "naši" bazi znanja: http://racunovodja.com/bazaZnanja/index ... le=Prokura

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 17 Feb 2007, 10:32

Tudi to. zanima me, kako gre prokura z opisano situacijo ... bi šlo, da najprej on postavi sina za predstavnika d.o.o.-ja, on pa, logično saj še študita in nima časa, postavi na mesto prokurista - lastnika?

:sjezen: Pozabil ...Baza znanja ne bom komentiral :spomezik: .
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

pamps
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1310
Pridružen: 15 Feb 2005, 16:13

Odgovor Napisal/-a pamps » 17 Feb 2007, 11:05

Malo zavita situacija. Kolikor je meni znano, so lastniki tisti, ki imenujejo prokuriste. Pravnega znanja nimam, to sklepam iz naslednjega teksta: "c) Prokura: prokuristi niso zakoniti zastopniki družbe, temveč ......." (celotni tekst je na naslovu: http://www.japti.si/index.php?id=76 , medtem ko je lastnik verjetno zakoniti zastopnik (isti članek, dve točki višje).

Če pustiva sina pri miru, da ne bo težav s štipendijo, bi morda bilo še najbolje, da lastništvo prevzame kak drug član družine in postavi sedanjega lastnika za prokurista. Če bo tudi v resnici opravljal to funkcijo, imate rešen problem za ves čas, ko bo sin "dozoreval" za vodenje firme.

Pravnega znanja nimam prav nobenega; vse sem zapisala zgolj iz primerov, ki jih poznam, zato morda ne bi bilo slabo vključiti kakšnega pravnika.

In še nekaj naslovov na temo prokure:
http://www.zakonodaja.com/zakoni/vi/1/1 ... en/33.clen
http://www.pcmg.si/index.php?action=print&id=1125

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 17 Feb 2007, 11:10

Najlepša hvala za vse informacije in vaš trud - potreben bo temeljit razmislek. :spomezik:
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 18 Feb 2007, 18:58

Jaz tudi nisem pravnik (hvalabogu), ampak kot laik mislim, da je zakoniti zastopnik tisti, ki je v registru vpisan kot direktor-poslovodja, in ne lastnik ( pri 50 solastnikih bi bil potemtakem vsak zakoniti zastopnik in bi lahko vsak po svoje "furaol" firmo?).

danidavid
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 116
Pridružen: 29 Dec 2004, 16:59

Odgovor Napisal/-a danidavid » 19 Feb 2007, 20:33

Nak Starči, če je lastnik recimo bolan ali pa so podone "vaje" kot jih ima Miro lahko direktor postavi prokurista v polnem ali delnem pooblastilu.To mora biti na sodišču v registraciji napisano.

LP
danidavid

nina0
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 822
Pridružen: 08 Jun 2003, 14:46
Kraj: Slovenia

doo brez zaposlenih in stroški

Odgovor Napisal/-a nina0 » 01 Mar 2007, 11:41

Pozdravljeni

Zanima me kako je s stroški če v d.o.o. ni nihče zaposlen? Stroški nastanejo ko gre recimo direktor na sestanek s poslovnimi partnerji (reprezentance, potni stroški...). Kako je s hotelskimi storitvami (lastniki se pridejo iz tujine dogovarjat v slo in uporablajo hotel).

Kako je recimo z avtom? Ali lahko kupijo avto čeprav ni zaposlenih? Kako je potem z gorivom in ostalimi stroški?

Prosim če mi lahko kdo pove svoje izskušnje oziroma kje bi si lahko prebral kaj več o tem?

Hvala ter lep dan še naprej

Primož

nina0
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 822
Pridružen: 08 Jun 2003, 14:46
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a nina0 » 05 Mar 2007, 10:21

A nima nihče takšnega primera?


Lep dan

Primož

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 05 Mar 2007, 10:28

Jaz ga imam in tudi vneto iščem varianto za poplačilo njegovih stroškov. Zaenkrat nimam še ideje; sicer sem temo že odprl na forumu, a je malce zakomplicirana.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori