Akontacija dohodnine in popoldanski s.p.

Moderator: Mirko Zbačnik

zlatko83
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 45
Pridružen: 20 Jan 2007, 15:19

Akontacija dohodnine in popoldanski s.p.

Odgovor Napisal/-a zlatko83 » 26 Mar 2007, 10:55

Preden se obrnem na DURS, bi rad slišal še vaše mnenje. Kot popoldanski s.p. opravljam priložnostne storitve. Lani sem komaj začel in nisem plačeval akontacije dohodnine. Del akontacije mi je odtegnila davčna pri vračilu dohodnine za leto 2005. Lani sem ustvaril cca 150.000 dobička in za ta del bom letos doplačal dohodnino.
kako pa naprej? Niti ne vem, če bom pridobil kak posel, še manj pa, v kakšnem obsegu (trg je neusmiljen). Zato ne vidim smisla v plačevanju akontacije dohodnine iz naslova s.p., saj jo že plačujem iz os. dohodka.
Kakšne so vaše izkušnje, kako gleda na to davkarija in kaj predlagate na osnovi vaših izkušenj?

katrijn
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1131
Pridružen: 05 Avg 2004, 09:28
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a katrijn » 26 Mar 2007, 11:43

Glede na višino doseženega dobička, se vam izračunajo akontacije dohodnine, ki so okrog 25€ na tri mesece. Davkarija vam tega ne bo pustila.

cvetka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 334
Pridružen: 14 Feb 2003, 21:27
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a cvetka » 26 Mar 2007, 12:06

V prejšnjih letih (veljalo je še v 2006) je lahko dal s.p. vlogo za znižanje akontacije, naredil je obračun prometa in oceno do konca leta, na tej osnovi vam je DURS na novo določil akontacijo. Preverite, če letos še velja. lp

Janina1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1820
Pridružen: 09 Nov 2005, 17:55

Odgovor Napisal/-a Janina1 » 26 Mar 2007, 12:14

Če človek odpre svojo samostojno dejavnost, se mora sprijazniti z dajatvami, posebno še z davkom iz dobička. Samo če imate izgubo ga ne plačate.
Lepo vas pozdravljam.




Bodi zmeren na vseh področjih, tudi v zmernosti. Oskar Wilde 8)

zlatko83
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 45
Pridružen: 20 Jan 2007, 15:19

Odgovor Napisal/-a zlatko83 » 29 Mar 2007, 09:57

12345ab napisal/-a:Če človek odpre svojo samostojno dejavnost, se mora sprijazniti z dajatvami, posebno še z davkom iz dobička. Samo če imate izgubo ga ne plačate.
Ja, popolnoma normalno se mi zdi, da plačaš davek od dejavnosti. Sam eno je, če ti je ta dejavnost osnovna in približno veš, koliko boš zaslužil, drugo pa je, če se ukvarja priložnostno in dejansko ne veš, ali boš imel kakšen promet v tekočem letu ali ne. Po moje bi bilo logično, da v takšnem primeru ne plačuješ akontacije dohodnine mesečno ali trimesečno, temveč ob koncu poslovnega leta, ali pa trimesečnih obdobjih, sorazmerno od dejanskega prometa (dobička), ki si ga z dopolnilno dejavnostjo ustvaril v tem obdobju.
Sicer pa sumim, da DURS sploh dopušča takšno varianto.

katrijn
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1131
Pridružen: 05 Avg 2004, 09:28
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a katrijn » 29 Mar 2007, 10:43

Saj boste glede na višino dobička tudi plačevali trimesečno akontacijo. Če boste za leto 2007 ugotovili nižji dobiček, pa se vam bodo tudi akontacije zmanjšale. Se vam pa to upošteva pri napovedi osebne dohodnine in če ste plačali preveč dobite povrnjeno.

Janina1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1820
Pridružen: 09 Nov 2005, 17:55

Odgovor Napisal/-a Janina1 » 29 Mar 2007, 12:15

Veste kaj je tudi...Bolje je sproti plačevati kot pa npr. kar naenkrat veliko. Če pa imate potem izgubo, je pa tudi fino, da dobite denar nazaj, glede na skupne zaslužke seveda...po dohodninski napovedi.
Lepo vas pozdravljam.




Bodi zmeren na vseh področjih, tudi v zmernosti. Oskar Wilde 8)

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 29 Mar 2007, 13:29

Pri s.p.-jevcih je tako, da pač od dobička realno nimamo nič. A če tega ni, je velika verjetnost da tudi denarja, katerega bi črpali iz TRR s.p.-ja ni. :spomezik:
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

tejaš
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 129
Pridružen: 24 Jan 2007, 01:40

Odgovor Napisal/-a tejaš » 30 Mar 2007, 00:24

cvetka napisal/-a:V prejšnjih letih (veljalo je še v 2006) je lahko dal s.p. vlogo za znižanje akontacije, naredil je obračun prometa in oceno do konca leta, na tej osnovi vam je DURS na novo določil akontacijo. Preverite, če letos še velja. lp
Še velja, ravno včeraj sem delala vmesno bilanco za jan.in feb. za ta namen. Upam,da spet ni odvisno od izpostave.

zlatko83
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 45
Pridružen: 20 Jan 2007, 15:19

Odgovor Napisal/-a zlatko83 » 30 Mar 2007, 14:22

tejaš napisal/-a:
cvetka napisal/-a:V prejšnjih letih (veljalo je še v 2006) je lahko dal s.p. vlogo za znižanje akontacije, naredil je obračun prometa in oceno do konca leta, na tej osnovi vam je DURS na novo določil akontacijo. Preverite, če letos še velja. lp
Še velja, ravno včeraj sem delala vmesno bilanco za jan.in feb. za ta namen. Upam,da spet ni odvisno od izpostave.
Prav zanima me, kašen je bil uspeh na vaši izpostavi. Če vam ne bo odveč, nam sporočite njihov odgovor. Kaj vse pa ste jim priložili?

3739
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 828
Pridružen: 02 Feb 2005, 18:18
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a 3739 » 30 Mar 2007, 15:20

Mi smo tudi imeli primer, ko smo za s.p. dali vlogo za znižanje akontacije dohodnine in znižanje prispevkov, ker smo dokazali, da je v davčnem obdobju 2005 imel s.p. izredni dohodek, ki ga v letu 2006 ni imel

DURS nam je plačilo dohodnine z odločbo znižala, na SPIZu pa nismo uspeli z obrazložitvijo, da tudi v letu 2006 ne bomo imeli izgube.

tejaš
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 129
Pridružen: 24 Jan 2007, 01:40

Odgovor Napisal/-a tejaš » 31 Mar 2007, 00:03

Zlatko83: Priložili smo samo bilanco uspeha I+II 2007+ oceno do konca leta. (izpostava Lj.Moste Polje) Rezultat sporočim.

3739: Durs je milina napram ZPIZ-u. Vem, da če ni izgube, ni znižanja prispevkov. Če pa prikažeš izgubo na vmesni bilanci, ti pa pošljejo inšpektorja DURSa za pregled tekočega leta ( se je zgodilo kolegici)

Odgovori