Božičnica - 13.plača

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
faraday
Nov član
Nov član
Prispevkov: 13
Pridružen: 29 Mar 2003, 20:39

Božičnica - 13.plača

Odgovor Napisal/-a faraday » 26 Nov 2007, 21:54

Prosim za zgled obračuna obeh variant oz. katera ima za posledico manj stroškov. Ali jo ponavadi izplačajo v mesecu decembru ali v mesecu januarju ?

Hvala !

slava
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 712
Pridružen: 06 Okt 2005, 11:55
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a slava » 27 Nov 2007, 08:29

Okrog božičnice bi naj bile neke spremembe glede plačila prispevkov.
Ve kdo kaj več?
slava

slava
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 712
Pridružen: 06 Okt 2005, 11:55
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a slava » 27 Nov 2007, 11:56

Naredila sem celo raziskovalno nalogo in prišla do naslednjih zaključnov:

Božičnica ni enako 13. plači.

BOŽIČNICA - ki se izplača kot nagrada delavcem (vrsta obdaritve ob koncu leta) in ne kot plača - se izplača vsem delavcem v isti višini. Od znčeska božičnice kot drugega dohodka iz delovnega razmerja se obračunavajo in plačajo:
- prispevki delojemalca,
- prispevki delodajalca,
- akontacija dohodnine.
Božičnica ne gre v osnovo za pokojnino in je davčno priznan odhodek za podjetje.
Izplačuje se jo ob koncu leta.

13. PLAČA - kot plačilo za poslovno uspešnost se obračuna v ustreznem % od delavčeve plače in se od nje plačajo vsi prispevki, dohodnina pa tudi davek na izplačane plače.???

13. plača gre v osnovo za pokojnino in je davčno priznan odhodek.

Izplačuje se po zaključnem računu.???

Ker pa nikjer ni jasno napisano oz. nekateri govorijo o božičnici ali 13. plači, prosim še za kakšno mnenje ali komentar.
Nazadnje spremenil slava, dne 11 Dec 2007, 11:02, skupaj popravljeno 1 krat.
slava

KLEMENK
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 172
Pridružen: 17 Okt 2006, 13:26
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a KLEMENK » 27 Nov 2007, 12:55

In zakaj bi naj potem delodajalci (po Janševem predlogu) izplačevali božičnico, če ne gre v stroške, plačaš prispevke, pa ne gre v pok.osnovo? Meni tu ni nič jasno!

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 27 Nov 2007, 17:13

Slava: 13. PLAČA - kot plačilo za poslovno uspešnost se obračuna v ustreznem % od delavčeve plače in se od nje plačajo vsi prispevki, dohodnina pa tudi davek na izplačane plače. 13. plača gre v osnovo za pokojnino in je davčno priznan odhodek. Izplačuje se po zaključnem računu.

Razumem vse razen zadnjega stavka : nisem še slišal, da bi 13. plačo izplačevali šele od marca dalje?

Predvidena baje mora biti v kolektivni pogodbi in (ali vsaj?) v aktu podjetja. Kaj pa % - mora biti tudi vnaprej v aktu ali ga lahko določiš recimo decembra glede na pičakovan rezultat?

slava
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 712
Pridružen: 06 Okt 2005, 11:55
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a slava » 28 Nov 2007, 07:03

Starči: poskušala sem na enem mestu strniti v logično celoto vse, kar sem izbrskala iz različnih virov, kar pa še ne pomeni, da je to 100 % pravilno - zato tudi prosim za vaše komentarje.
Sicer pa mi je logično, da se 13. plača izplača po 12 in takrat, ko imamo vsaj približne podatke o poslovnem rezultatu.
Glede porcenta pa mislim, da se lahko določi vsako leto glede na rezultat.
slava

slava
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 712
Pridružen: 06 Okt 2005, 11:55
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a slava » 30 Nov 2007, 12:24

Uspela sem dobiti še naslednji odgovor: tudi božičnica je DAVČNO PRIZNAN strošek.
slava

Odgovori