dobiček iz prejšnjih let


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
kosek
Novinec
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 26 Jan 2007, 18:27

dobiček iz prejšnjih let

Odgovor Napisal/-a kosek »

V letu 2006 smo pri d.o.o. imeli dobiček, ki pa ga nismo izplačali družbeniku.

V tekočem letu 2007 pa bo izguba. Ali lahko dobiček iz leta 2006 kljub temu izplačamo družbeniku ali ga moramo uporabiti za pokrivanje izgube tekočega leta?

Seveda, radi bi ga izplačali družbeniku.
slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7956
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan »

Najprej pokrijete izgubo poslovnega leta, oblikujete morebitne zakonske rezerve in šele nato ostanek izplačate družbeniku-om.

LP
anka
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2415
Pridružen: 27 Jul 2004, 18:12

OBrazci -durs, ajpes

Odgovor Napisal/-a anka »

Ker je imela družba x v letu 2007 pozitiven rezultat, sicer pa še vedno izgubo, ali je poleg obrazcev Bilance stanje, uspeha, izjave (kar je potrebno oddati na ajpes) in obrazec ddpo s prilogo v zvez s pokrivanjem davčne iz preteklih let.? Ali je potrebno oddati v zvezi s tem oddati še kaj (pokrivanje izgube)?

Lep praznični in upam, da ne sneženi dan.
kosek
Novinec
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 26 Jan 2007, 18:27

Odgovor Napisal/-a kosek »

To, da je izgubo preteklih let obvezno pokrivati z dobičkom tekočega leta sem zasledil v ZGD-1.

Izgubo tekočega leta z dobičkom iz preteklih let pa ni obvezno pokrivati, sploh pa, če je družbenik že lani sprejel sklep o razporeditvi dobička za izplačilo družbeniku, izplačilo pa še ni bilo sprovedeno.

g. Slovan, mi lahko najdete določbo v zakonu oz. SRS za vašo trditev, ki bi lahko prepovedala odločitvi družbenika?
slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7956
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan »

Če je družbenik ŽE LANI sprejel sklep o razporeditvni dobička, potem konec leta nimate več prenesenega dobička iz preteklih let. Pomeni, da je potrebno sklep tudi realizirati in evidentirati (zato tudi nimate nobene osnove za zadržanje izplačila...):
- najprej prenesti iz prenesenega čistega dobička na kratkoročne obveznosti (93/275 in 275/265 davčni odtegljaj).
- ko bo izplačilo, pa obveznosti zmanjšate.

LP
Odgovori