Prepis osebnega vozila na s.p.

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
GK77
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 05 Avg 2015, 13:54

Prepis osebnega vozila na s.p.

Odgovor Napisal/-a GK77 » 05 Avg 2015, 13:58

Pozdravljeni!
Imam s.p. in bi želel uveljavljati stroške osebnega vozila, ki ga uporabljam tako za osebne kot za službene namene.
Ali ga moram za to prepisati na s.p.? Se pravi narediti spremembno lastništva, čeprav se s.p. glasi na moje ime.

Hvala za odgovor.

Lp, Goran

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Prepis osebnega vozila na s.p.

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 06 Avg 2015, 11:28

Vi kot "s.p." ste fizična oseba, ki opravlja dejavnost, torej, je lahko vozilo vpisalno le na vas. Če vozilo nabavljate v času, ko ste že registrirani je vse, kar je potrebno uredit, da vam prodajalec izda račun na Sp. Vozilo tako vnesete v register osnovnih sredtev.

Če ste vozilo nabavili pred registracijo dejavnosti, lahko tega vpišete v dejavnost po tržni vrednosti na dan registracije in ga tako vpišete v register. Vsi stroški, povezani z avtomobilom, so tako dačvno priznni in v vsej višini pomenijo zmanjšanje davčne osnove.

Če ste vozilo nabavili v času, ko ste že registrirali dejavnost na svoje ime, ne na s.., ravno tako lahko vozilo vnesete med OS, vendar boste morali v tem primeru za znesek amortizacije povečevati prihodke - davčni učinek je nevtralen. Stroški goriva in vzdrževanja, se normalno evidentirajo.

Če imate vozilovpisano na sebe, ne na s.., pa lahko uveljavljate sttroške kilometrin v in so davčno priznani Skladno z Uredbo o povračilih stroškov, do višini 0,37 €,

Prosim, povejte, katera varianta je za vas sedaj aktualna, daa vam lahko zadevo podrobneje razložimo.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

GK77
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 05 Avg 2015, 13:54

Re: Prepis osebnega vozila na s.p.

Odgovor Napisal/-a GK77 » 06 Avg 2015, 11:42

Pozdravljeni!

Hvala za vaš odgovor.
Sicer pa sem vozilo kupil pred registracijo s.p.-ja in zato me zanima, na kakšen način lahko uveljavljam stroške, ki so povezani z avtom (bencin, nakup gum, servis, parkiranje, itd.). Avto je napisan na mene, kot fizično osebo.
Sedaj sem pred dilemo, ali moram avto prepisati na s.p. ( nova prometna in zavarovalna polica) ali mi tega ni potrebno.

Hvala za obrazložitev.

Goran

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: Prepis osebnega vozila na s.p.

Odgovor Napisal/-a adut » 06 Avg 2015, 11:48

Ponavadi svetujem strankam, naj raje uveljavljajo kilometrino, kot da bi vozilo dali v s.p., ker se bolj splača.
Izračunajte si, koliko kilometrov prevozite za s.p. in koliko znašajo stroški amortizacije, goriva, popravil, registracije ..., primerjajte stroške s kilometrino in boste videli, kaj je boljše.
Upoštevati je potrebno tudi, da niso vsi stroški davčno priznani, saj je potrebno konec leta izločiti del stroškov, ki so bili v zvezi z zasebnimi vožnjami.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Prepis osebnega vozila na s.p.

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 06 Avg 2015, 14:09

Pridružujem se predhodniku in kar se davčne ugodnosti tiče, še posebej, če je veliko prevoženih kilometrov, je bolj ugodno za vas, da si obračunate kilometrino. Potreben je mogoče preprost izračun, kaj se bolj "izplača", obračunati 20 % amortizacije, upoštevati gorivo, popravila, registracijo, ali si obračunati stroške kilometrin. V vašem primeru bi v register vnessli vozilo v vrednosti na dan registracije, torej, kolko bi bila tržna vrednost vašega vozila na dan registracije in si od takrat naprej obračunati vse stroške amortizacije. Lahko vnesete avtomobil tudi ta trenutek, a po sedanji tržni vrednosti...

V vsakem primeru morate obvezno voditi prevožene poti. V primeru, da je qavtomogil na s.p., še prav posebej, v kolikor avtomobil uporabljate tudi za zasebne namene. Namreč davčno priznnani odhodki so le za službene poti. Tako bi morali izračunati delež p amortizacije, glede na delež prevoženih kilometrov za službene namene.

Primer:

Če prevozite letno 20.000 km, službenih je le 10.000, je davčno priznane amortizacije le 1/2! (10.000/20.000) in v tem razmerju tudi vsi ostali stroški.

Saj ne opravljate prevoza oseb, kjer morate obvezno imeti avtomobil v egistru s.p., če sploh želite pridobiti licenco, a ne?
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

GK77
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 05 Avg 2015, 13:54

Re: Prepis osebnega vozila na s.p.

Odgovor Napisal/-a GK77 » 06 Avg 2015, 14:32

Hvala za vse nasvete in razlage.
Ne, moja dejavnost je poslovno svetovanje in avto uporabljam za prevoz v podjetje, s katerim imam pogodbo o sodelovanju.
Zato letno za službene namene naredim cca 5.000 km. Kilometrina je tukaj majhna. Zato si želim, da bi bencin in ostalo, kar spada med vzdrževanje avta, dal med strošek na s.p. Ali to pomeni, da lahko strošek za ostalo vzdrževanje upoštevam le sorazmerno glede na prevožene km v službene namene?

Kaj mi torej vi svetujete, konkretno ali avto prepišem na s.p. ali ne? Oz. ali ga samo vpišem v register...
In kako je še, če avto vozi žena? Če ni prepisan na s.p. najbrž nima veze, ne?

Hvala.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Prepis osebnega vozila na s.p.

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 07 Avg 2015, 16:30

Vse je odvisno od izračuna primerjav in tudi od vrednosti avtomobila. Če prevozite 5.000 km, to pomnožite s 0,34 € in to je v celoti strošek vozila, če je avto na vas. Če je na s.p., je strošek vse gorivo. Za prevoženih 5.000 km potrebujete cca 400 l goriva, pomnoćite s ceno za liter..., potem sorazmeren 1/5 amortizacije vrednosti vozila. Tako, zelo na hitro pa je strošek kilometrine za 5000 km, če to pomnožite s ,37.....

Torej, potreben je izračun glede na prevožene kilometre skupaj in delež prevoženih kilometrov za službo... . V večini mojih strank je ugodnejše si obračunat kilometrine, tudi manj evidenc je potrebno. Imeti morate vsaj podatek o prevoženih kilometrih ob začetku leta in konec leta,... , seveda, nekje zabeleženih, kjer vodite prevožene poti.

Če je vozilo vredno 25.000, je celotna amortizacija 5000, če prevozite na primer 20.000 letno, je 1/4 te amortizacije dačvno priznana, skupaj z vsemi stroški v enakem razmerju...

Če bi lo za popoldanski s.p., bi vam absoltno svetoval biti normirec...
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

mihun
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 12 Feb 2019, 09:29

Re: Prepis osebnega vozila na s.p.

Odgovor Napisal/-a mihun » 12 Feb 2019, 09:31

Imam vprašanje,

lahko naredim (in če da, kako) prepis/prodajo vozila iz s.p. na privat na isto osebo? Pri nakupu vozila na s.p. se DDV ni obračunal.

Prosim za informacijo.

Hvala.

Odgovori