OS ob zapiranju sp

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
luca13
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 219
Pridružen: 05 Jul 2010, 13:28

OS ob zapiranju sp

Odgovor Napisal/-a luca13 » 26 Sep 2019, 13:10

Pozdravljeni, rabim pomoc pri os ko zapiramo sp. Podjetje je na 31.8. zaprl sp. Kaksen je pravilen postopek pri tem? Podpisan dokument, da se osnovna sredstva prenašajo v gospodinjstvo? Kaj je potrebno narediti. Prvič se srečujem s tem in res prosim za pomoč. Hvala

luca13
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 219
Pridružen: 05 Jul 2010, 13:28

Re: OS ob zapiranju sp

Odgovor Napisal/-a luca13 » 26 Sep 2019, 13:24

Zanima a me tudi, kako se postopa v knjigah za os, ki se ni amortozirano v celoti. Se normalno amortizora znesek do tega datuma, kaj je s preostalo vrednostjo? Hvala!

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: OS ob zapiranju sp

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 27 Sep 2019, 10:14

V davčno bilanco gre razlika med knjigovodsko vrednostjo in tržno vrednostjo OS kot prihodek med povezanimi osebami (v davčni bilanci). Čim večja je knjigovodska vrednost torej, manjše je povečanje davčne osnove. Ob izpolnjevanju zaključnega davčnega obračuna je v obrazcu za to posebna rubrika.

V računovodstvu, oziroma v registru ne naredite nič posebnega, le podatke obravnavate na zatečen datum, se pravi, do datuma zaprtja dejavnosti le obračunate amortizacijo.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

ANATSP08
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 22 Mar 2009, 21:53
Kraj: MB

Re: OS ob zapiranju sp

Odgovor Napisal/-a ANATSP08 » 29 Sep 2019, 21:33

kaj pa popravek odbitka DDV za osnovna sredstva, ki so v uporabi manj kot pet let, če boste naredili prenos v gospodinjstvo? Seveda ob pogoju, da je bil s.p. DDV zavezanec in si je odbijal vstopni ddv razen za oseb.vozila. Potreben je obračun DDV od dneva prenehanja pa do datuma izteka pet let od nabave.
Nevednost ni izgovor za napake

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: OS ob zapiranju sp

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 01 Okt 2019, 10:39

Seveda, je potrebno neporabljen del vstopnega DDV, ki ste ga ob nabavi odbili, vrniti. Vrniti.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

madama60
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 10 Sep 2020, 11:38

Re: OS ob zapiranju sp

Odgovor Napisal/-a madama60 » 10 Sep 2020, 14:02

Pozdravljeni,
ravnokar sem imela kontrolo s strani FURS-a glede obračuna DDV za zavezanca, ki je prenehal z dejavnostjo. V zadnjem obračunu sem ravno tako, kot navajate zgoraj, popravila vstopni DDV za vsa OS, od katerih še ni poteklo 5 let od nabave. Po vztrajanju kontrolorke sem morala popraviti obračun na način, da sem upoštevala 7. člen ZDDV-1 in od tržne vrednosti vseh osnovnih sredstev, pa čeprav jih je nabavil pred 10 leti (seveda je bil že v sistemu DDV), obračunat DDV. In zdaj je vsem "kost na mestu" ;)

zakladničarka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 379
Pridružen: 02 Sep 2005, 14:36
Kraj: Slovenija

Re: OS ob zapiranju sp

Odgovor Napisal/-a zakladničarka » 10 Sep 2020, 21:42

madama60"
Kako ste določili tržno vrednost osnovnih sredstev?

Odgovori