Poslovanje "brez" temeljnega osnovnega sredstva?


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Dirty_Harry
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 64
Pridružen: 26 Maj 2005, 15:45

Poslovanje "brez" temeljnega osnovnega sredstva?

Odgovor Napisal/-a Dirty_Harry »

Pravkar sem postal s.p. in izpolnjujem register osnovnih sredstev.

Že pred priglasitvijo sem nabavil računalnik in tiskalnik, ki ju mislim uporabljati še naprej.

Ali ju moram vpisati v register OS in na kak način (brezplačna pridobitev?) ?

Če tega ne vpišem bo register še kar nekaj časa prazen. Ali bi lahko imel kakšne težave z inšpekcijo, če je moja dejavnost povezana z računalništvom in poslujem "brez" temeljnega osnovnega sredstva?


Hvala za odgovore.
pamps
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1310
Pridružen: 15 Feb 2005, 16:13

Odgovor Napisal/-a pamps »

SRS 39 določa, da lahko podjetnik prenese stvarno premoženje iz svojega gospodinjstva do dneva priglasitve ali tudi pozneje. Nabavna vrednost pri prenosu premoženja in s tem osnova za obračun amortizacije tako pridobljenega sredstva je gospodarska vrednost, ki ne sme presegati tržne vrednosti. Gre za vrednost, ki izhaja iz izvirne listine ali cenitvenega poročila.
Od drugih oseb brezplačno pridobljena sredstva po dnevu priglasitve pa se ne morejo obravnavati kot prenosi stvarnega premoženja iz gospodinjstva.
Po SRS 39.29. se osnovno sredstvo lahko pridobi z nakupom, lastno izdelavo, zamenjavo, finančnim najemom, brezplačnim prevzemom, prenosom stvarnega premoženja iz gospodinjstva in na druge predpisane načine.

Zakon o dohodnini tak prenos premoženja obravnava kot pridobitev sredstev, ki povzroči nastanek prihodkov, razen v primerih prenosa dejavnosti. Poglejte 37.čen ZDoh.
2. točka tega člena pravi, da se stvarno premoženje, preneseno iz gospodinjstva v podjetje, ne šteje za prihodek, če je bilo preneseno iz gospodinjstva v podjetje ob začetku opravljanja dejavnosti.

Brezplačno pridobljena opredmetena osnovna sredstva so opredeljena v SRS 1.

Verjetno boste prebrali SRS 39, SRS 1 in ZDoh, da boste ugotovili, ali izpolnjujete pogoje.

Je kaj uporabno?
Dirty_Harry
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 64
Pridružen: 26 Maj 2005, 15:45

Odgovor Napisal/-a Dirty_Harry »

Pamps, hvala za zelo uporabno informacijo.

Zanima me še naslednje:

Ali lahko cenitev OS opravim sam, ker za vse stvari nimam več računov ?

Predvidevam, da lahko za tako OS potem naredim naslednje:
1. Knjižim prenos iz gospodinjstva v podjetje za (ocenjeno ali z obstoječim računom definirano) vrednost.
2. Preneseno OS knjižim v Register OS ter določim amortizacijo npr. %25
3. V knjigo Prihodkov in odhodkov vsak mesec knjižim 1/12 od %25 vrednosti in to pod rubriko "Drugi stroški in odhodki".
4. Pod prihodke ne knjižim nič, ker se OS prenese na dan priglasitve


Imam prav?
pamps
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1310
Pridružen: 15 Feb 2005, 16:13

Odgovor Napisal/-a pamps »

Bojim se, da cenitve, ki jo sestavite sami, ne morete upoštevati.

pod 1) da, prenose vnesete v evidenco pretokov
pod 2) da, pri amortizacijskih stopnjah pa upoštevajte predpisane stopnje
pod 3) mislim, da ne. S KPO nimam prav dosti opravka, vendar bi rekla, da se amortizacija v KPO ne vpisuje. Pri davčni napovedi so morali s.p.-ji oddajati tudi obvezne priloge in ena teh je bila "obračun vrednosti amortizacije v obdobju od...do.... Na podlagi tega obrazca so zasebniki, ki so vodili poslovne knjige po sistemu enostavnega knjigovodstva, vključili znesek letne amortizacije neposredno v poslovno poročilo. Če boste obračunavali mesečno amortizacijo, lahko te zneske izkazujete v pomožni evidenci.
Med drugimi stroški in odhodki se evidentirajo povračila stroškov podjetnika, članarine, štipendije in podobno.
pod 4) mislim, da ja
Odgovori