poskusna doba in odpovedni rok

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
mincek
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 604
Pridružen: 01 Jun 2004, 13:42
Kraj: Slovenia

poskusna doba in odpovedni rok

Odgovor Napisal/-a mincek »

Ali kdo ve, kako se postopa v primeru, ko delodajalec po dveh tednih ugotovi, da delavec ni primeren, poskusna doba pa je 3 mesece in odpovedni rok 1 mesec? Ali lahko delodajalec šele s potekom poskusne dobe odslovi delavca, se lahko posluži 30-dnevnega odpovednega razloga (zaradi nesposobnosti) ali ga lahko odslovi tudi v krajšem času?
Hvala za pomoč,
Mincek
vocis
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 403
Pridružen: 15 Mar 2005, 18:24
Kraj: Trzin
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a vocis »

V času trajanja poskusnega dela delodajalec delavcu ne sme odpovedati pogodbe o zaposlitvi, razen v primerih iz 103. do 108. člena, ter 110.in 111. člena ZDR.
V kolikor ob izteku odpovednega roka delodajalec ne bo izpeljal pravilnega postopka izredne odpovedi, bo delavec ostal v del.razmerju.
Odpovedni rok v času poskusnega dela ne velja, razen v primeru, ko pogodbo odpoveduje delavec (7 dni).

LP
"Nobena težava ni taka, da je ne bi mogli rešiti skupaj, le malo pa je takih, ki jih lahko rešimo sami. "
Lyndon B. Johnson


vocis
Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11764
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik »

Poiskusna doba je namenjena ravno ugotovitvi spsobnosti delavca in da po poteku ni dolgotrajne procedure. Izpeljana pa mora biti skladno z ZDR.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika
vocis
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 403
Pridružen: 15 Mar 2005, 18:24
Kraj: Trzin
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a vocis »

Institut poskusnega dela je namenjen tako delavcu kot delodajalcu. S tem je povezan tudi drugačen režim odpovedi pogodbe o zaposlitvi tako delodajalca kot delavca.
Delodajalec pa ima tudi možnost predhodnega preizkusa znanja in sposobnosti delavca (26.člen ZDR).
Pri določitvi poskusnega dela, dolžini , načinu spremljanja ter podaji ocene pa je poleg ZDR potrebno upoštevati tudi določila panožnih KP.

Lp
"Nobena težava ni taka, da je ne bi mogli rešiti skupaj, le malo pa je takih, ki jih lahko rešimo sami. "
Lyndon B. Johnson


vocis
Odgovori