napoved za odmero akon.dohodnine od doh.iz dejavnosti

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
uni
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1762
Pridružen: 12 Mar 2004, 20:29

napoved za odmero akon.dohodnine od doh.iz dejavnosti

Odgovor Napisal/-a uni »

Zanima me, če lahko normiranec upošteva pri tromesečni napovedi(oz.mu durs upošteva) prihodkov splošno oljašavo ?
Tako namreč piše v navodilih, ki so pri obrazcu DOHDEJ št.1, v samem obrazcu pa ne najdem polja, kjer bi lahko to navedla-na davčni pa mi tudi ne znajo pojasniti, oz.po njihovem se olajšava upošteva šele pri letni napovedi.
grah
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 689
Pridružen: 09 Feb 2005, 18:56
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a grah »

Pri tromesečni napovedi si normiranec obračuna le ustrezne normirane stroške (25+15%). Splošna olajšava se upošteva pri letni napovedi dohodnine.
uni
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1762
Pridružen: 12 Mar 2004, 20:29

Odgovor Napisal/-a uni »

Zakaj potem v navodilih, ki so objavljena v UL,piše , da "davčni avezanec označi,če želi uveljavljati ugodnosti iz šestega odstavka....ima pravico do znižane stopnje akontacije dohodnine, in sicer tako da se mu upošteva splošna olajšava" -točka 3
grah
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 689
Pridružen: 09 Feb 2005, 18:56
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a grah »

Pokličite na pristojni davčni urad in vprašajte, če lahko to uveljavljate in kakšen je postopek. Naši normiranci tega do sedaj še niso nikoli uveljavljali.
slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7956
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan »

UNI!

Navodilo za izpolnjevanje obrazca, konkretno točka 3 - označevanje: uveljavljanje ugodnosti se v celoti nanašajo na tiste zavezance, ki opravljajo samostojno kulturno dejavnost in novinarski poklic, ne pa druge "navadne državljane", ki tudi dosegajo dohodek iz dejavnosti z upoštevanjem normiranih odhodkov (kakršen je vaš). Zakaj:
- znižano davčno stopnjo uporabljajo samo navedeni zavezanci (7. odstavek 128. člena, ki se navezuje na šesti odstavek 128. člena zakona o dohodnini); če plačujejo sami prispevke za socialno varnost;
- posebno osebno oljašavo lahko koristijo zopet samo navedeni pod odločenimi pogoji (15%-na olajšava; 1. in 2. odstavek 113. člena zakona o dohodnini);

Res pa je tudi, da:
- drugi odstavek 128. člena, ki se nanaša na plačevanje akontacij dohodnine od dohodka iz dejavnosti omogoča upoštevanje splošne olajšave in olajšave za vzdrževane družinske člane na način, ki je naveden v 2. odstavku navodil za točko 3. - uveljavljanje ugodnosti po ZDoh-2. Vendar pa vam 6. odstavek istega člena pravi....ne glede na .......se plačuje po stopnji 25% ......in nato še tiste olajšave, ki sem jih omenila zgoraj. In ker bodo tudi običajni s.p.-ji ,v letu 2008, imeli v predhodni akontaciji vključene te olajšave, bi bilo pravilno, da se to upošteva tudi pri tistih, ki so normiranci.

in ker podatka pravzaprav nimate kam vpisati (ker so alinee navedene za tiste, ki z označevanjem uveljajo ugodnosti), v točki 3. dodate še alineo, pod katero vpišete olajšave ter se sklicujete na drugi odstavek 128. člena. In ker odločbo izdaja davčni organ, bo le-ta to olajšavo upošteval ali pa vam bo v odločbi navedel podlage zakaj olajšavo ni upošteval. To je samo moje mnenje, odločite pa se sami.

LP
adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Odgovor Napisal/-a adut »

Še dodatek: normiranci (in drugi), ki imajo polni s.p, lahko uveljavljajo olajšave, tisti, ki imajo popoldanski, je ne morejo, saj je že uveljavljena pri plači.

Mirjana
Odgovori