S.p. - bolniška nad 30 del.dni

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
TatjanaVr
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 84
Pridružen: 27 Jan 2006, 13:52

S.p. - bolniška nad 30 del.dni

Odgovor Napisal/-a TatjanaVr »

Pozdraljeni.
Bolj prebiram stare odgovore, manj vem:(

Kaj me konkretno zanima: v obračun prispevkov vpišem vse zneske iste kot, da s.p. ni na bolniški, pa prikažem ure pod nadomestila, ki niso v breme zavezanca ?
Bolniški list mi na DURS potrdijo, vpišejo zavarovalno osnovo, vse skupaj pošljem na ZZZS. Oni plačajo prispevke direktno na DURS ali kako? Potem jim moram napisati tudi sklicne številke?
V enem postu sem prebrala, da je potrebno dati tudi s.p.-jev osebni račun, da mu ZZZS nakaže bolniško? Ne razumem kakšno bolniško?

Torej, če mi lahko nekdo res po točkah napiše kako in kaj izvesti refunadcijo prispevkov. Prosim.

Hvala. Pa lepo nedeljo.
Tatjana
Zadnjič spremenil TatjanaVr, dne 13 Jan 2008, 13:56, skupaj popravljeno 1 krat.
Pozdrav!

Tatjana
CIPRESA
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 173
Pridružen: 09 Feb 2005, 09:29

Odgovor Napisal/-a CIPRESA »

Jaz najprej grem na stran ZZZS, kjer s pomočjo njihovega programa izračunam refundacijo (dejanski izračun)

http://www.zzzs.si/

Tam sprintam tako obračun, kot zahtevek kjer so že zagotovljeni vsi podatki ki jih prej vneseš za oddajo referentu na ZZZS + seveda originalni bolniški list. Iz tega je tudi razvidno v zneskih koliko je refundiranih prispevkov in koliko bruto nadomestila. Tudi transakcijski račun je potrebno vnesti v ta obrazec, tako ni dileme kam se refundirajo zneski.
Delavec seveda ne sme dobiti manj kot je zakonsko določena minimalna plača, v primeru da z refundacijo pride manj kot je bruto minimalna plača, se mu izplača kot dodatek še preostali del razlike do minimalne plače.
Količnike valorizacij si lahko ogledate tukaj

http://www.zzzs.si/ZZZS/info/index.nsf/kolicnik2007
Potrebno je vnesti še bruto skupno osnovo (podatki iz doohodnine, se pravi bruto osebni dohodek od decembra2006 do decembra 2007 če gre za bolniško nad 30 dni v januarju 2008) in skupno število ur (ure od dec2006-dec2007) + urno osnovo za delo (koliko na uro bi dobil delavec če bi dejansko delal, v primeru da ima bruto min. plačo bi bila v mesecu januarju njegova urna osnova 538,53/184=2,93) ter ostale podatke razvidne iz bolniškega lista.

s.p.-jev račun morate dati da vam nakažejo refundirani znesek za katerega ste dali refundacijo. To dobite povrnjeno. V tem primeru ga vnesete v obrazec zahtevek pod okenček "transakcijski račun".

Jaz vedno delam tako in še nikoli ni bilo nobenih problemov. Se mi zdi najboljši in najenostavnejši način.
birsa
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 132
Pridružen: 06 Dec 2005, 13:42

Odgovor Napisal/-a birsa »

Ti dam odgovor iz prve roke. Gre se za nosilca dejavnosti, ki je na bolniški več kot 30 DELOVNIH dni. Ni govora o zaposlenem pri s.p. in podobno. Sam sem s.p., nosilec dejavnosti in na bolniški že pol leta.
Torej prvi mesec pošlješ na durs enak obračun prispevkov za s.p., kot običajno, plačaš pa tudi prispevke kot običajno. Na obrazcu meseca, ko si že prekoračil 30 dni, vpišeš najprej del delovnih ur (dni) do 30 dni, z vsemi vrednostmi ur in prispevkov za te ure in ta del tudi plačaš. Za del nad 30 del. dni vpišeš število ur -ni v breme zavezanca, brez vrednosti ure in nič ne plačaš za ta del. Enako velja za naslednje mesece: vse ure-ni v breme zavezanca, brez vsakih vrednosti.
Na DURS dostaviš zraven obrazcev še bolniške liste od prvega meseca dalje. DURS potrdi bolniški list, vpiše vrednost ure iz preteklega leta (to je zate osnova za bolniško nadomestilo), bolniški list neseš na ZZZS (ali ga sami pošljejo-kot želiš), na ZZZS moraš obvezno sporočiti št. osebnega računa. Zakaj ?
Ker po 30 delovnih dneh, sp obstaja, vendar nima prihodkov in tudi ne odhodkov na račun dajatev. ZZZS ti izračuna višino nadomestila med bolniško odsotnostjo ( višina zavisi od bolezni, poškodbe na ali izven dela...). ZZZS plača prispevke, akontacijo dohodnine. Neto nadomestilo pa na tvoj osebni račun. In ta del nima nič veze z dejavnostjo, z s.p.-jem.
Dokler si na bolniški, je glavni izplačevalec tvojih prihodkov ZZZS, nadomestilo pa je v bistvu tvoja "plača".
Ko delaš davčni obračun iz dejavnosti so upoštevani stroški dajatev kolikor si jih plačal do 30 dne bolniške, naprej pa nič. V dohodninsko napoved vneseš ta del, del od ZZZS pa pod druge dohodke, šifra kot dobiš izpis od ZZZS. Pri s.p.-ju ni govora o kakih REFUNDACIJAH. !!!
Skupna dohodnina se pa potem obračuna od vsega skupaj.
Do tukaj pišem iz mojih izkušenj. Naprej imam pa tudi jaz vprašanje: ker pol leta nisem delal, so bili letni prihodki prepolovljeni, še par mesecev prihodkov ne bo. In tu se mi pojavi vprašanje, kako naj izračunam prihodnje akontacije dohodnine, uvrstitev v razred za plačilo socialnih dajatev za naprej...
Če kdo o tem kaj ve, prosim naj zapiše.
pozdrav
TatjanaVr
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 84
Pridružen: 27 Jan 2006, 13:52

Odgovor Napisal/-a TatjanaVr »

Birsa, najlepša hvala. Točno to me je zanimalo. Upam, da bo koristilo še komu drugemu.
Hvala.

lp
Pozdrav!

Tatjana
CIPRESA
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 173
Pridružen: 09 Feb 2005, 09:29

Odgovor Napisal/-a CIPRESA »

Joj oprostite Tatjana, sem spregledala da gre za nosilca dejavnosti in ne za zaposlenega :lol:
TatjanaVr
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 84
Pridružen: 27 Jan 2006, 13:52

Odgovor Napisal/-a TatjanaVr »

Cipresa, vseeno hvala tudi tebi. Ampak tisto imam v malem prstu-refundacije za delavce.
Bo pa koristilo komu drugemu:)

Lp
Pozdrav!

Tatjana
LOTICA
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2259
Pridružen: 05 Mar 2004, 12:22
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a LOTICA »

A mi lahko kdo pove koliko znaša neto nadomestilo, ki ga prejme s.p. od ZZZS če je na bolniški nad 30 dni. Prijateljica je namreč zelo zbolela, bo operirana in bo dlje časa na bolniški, jo pa zanima, koliko bo dobila refundirano. V februarju 2008 je plačala prispevke od osnove 805 eur, enako je plačevala v lanskem letu, ne od minimalne plače - osnove, ampak od najnižje.
LP
mansu1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1588
Pridružen: 24 Dec 2007, 11:26
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a mansu1 »

[quote="CIPRESA"]Jaz najprej grem na stran ZZZS, kjer s pomočjo njihovega programa izračunam refundacijo (dejanski izračun)

http://www.zzzs.si/

To sem že iskala..pa nisem našla...ko pridem na njihovo stran..kam moram potem iti iskat..da najdem ta progam.


lp
Nobena težava ni taka, da je ne bi mogli rešiti skupaj, le malo pa je
takih, ki jih lahko rešimo sami. (Lyndon B. Johnson)
LOTICA
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2259
Pridružen: 05 Mar 2004, 12:22
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a LOTICA »

A za zaposlene ali za s.p. je? Če je bil nekdo zaposlen v podjetju tudi preteklo leto, ni problem izračunati koliko bolniške bo prejel. Mene pa zanima, kako se izračuna refundacija nad 30 dni za s.p.-ja, nosilca dejavnosti. :)
Odgovori