Sem nov na področju "podjetništva" in skušam razumeti DDV (če je to sploh možno?
Recimo, da imamo dve snažilki. Obe dobita plačano čiščenje, ampak čistila in cunje dobita na objektu (nič ne kupujeta sami, samo izdajata račune). Micka ni davčni zavezanec, Francka pa je.
1. Čistita za podjetje, ki je davčni zavezanec. Če Micka zaračuna 50.000 SIT, koliko naj zaračuna Francka, da bo izstavila enako visok račun? 50.000+DDV ali 50.000 z že vštetim DDV? Za podjetje je namreč njun račun prejeta faktura in Franckin DDV podjetje upošteva v svojem obračunu DDV, zato bi bilo (da sta za podjetje obe snažilki enako dragi) prav, da Francka zaračuna 50.000+DDV, torej 60.000 SIT.
2. Isti primer, samo stranka je fizična oseba. Fizična oseba svojega DDV ne obračunava, torej bo, če sledimo zgornji primer, Francka dražja od Micke.
Česa ne razumem?




