prenočevanje in prevoz v ameriki

Teme, ki jih ne morete uvrstiti drugam

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
lauren
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 836
Pridružen: 22 Nov 2007, 10:12

prenočevanje in prevoz v ameriki

Odgovor Napisal/-a lauren »

pozdravljeni.
prvič se srečujem s prenočevanjem v ameriki.
1. kot razumem, hotelir izda normalen račun (na fizično osebo, z njihovim davkom), katerega znesek delavcu povrnemo ob predložitvi računa s potnim nalogom oz. obračunom dnevnic. vse skupaj je nam strošek. razumem pravilno?
2. delavec se bo tam prevažal od hotela do delovnega mesta. mu obračunavamo kilometrino po naših predpisih? torej 0,18 ali 0,37eur? ali je bolj smotrno kot firma tam najeti vozilo?

prosim za odgovore, sem malček zmedena glede tega :oops:
slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7956
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: prenočevanje in prevoz v ameriki

Odgovor Napisal/-a slovan »

lauren napisal/-a:1. kot razumem, hotelir izda normalen račun (na fizično osebo, z njihovim davkom), katerega znesek delavcu povrnemo ob predložitvi računa s potnim nalogom oz. obračunom dnevnic. vse skupaj je nam strošek. razumem pravilno?
Praviloma so takšni računi priloga k obračunu potnega naloga in so seveda strošek podjetja, vključno z davkom (davčno priznan strošek) v višini kot določa Uredba.
lauren napisal/-a:2. delavec se bo tam prevažal od hotela do delovnega mesta. mu obračunavamo kilometrino po naših predpisih? torej 0,18 ali 0,37eur? ali je bolj smotrno kot firma tam najeti vozilo?
Iz tega vprašanja izhaja, da je delavec poslan na delo v tujino?
Kolikor uporablja lastno vozilo?? za službene potrebe oziroma za prihod na delo je višina kilometrine glede na naše predpise. Kaj je za vas ugodneje pa boste morali sami ugotoviti: ali kilometrina ali najem vozila v tujini.

lp
lauren
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 836
Pridružen: 22 Nov 2007, 10:12

Re: prenočevanje in prevoz v ameriki

Odgovor Napisal/-a lauren »

hvala!
če se odločimo za najem vozila, je račun na firmo. kako je v tem primeru z davkom?
slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7956
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: prenočevanje in prevoz v ameriki

Odgovor Napisal/-a slovan »

Presodite na podalgi tega člena Zakona o davku na dodano vrednost:
30.b člen
(najem prevoznih sredstev)
(1) Kraj dajanja prevoznega sredstva v kratkoročni najem je kraj, kjer je prevozno sredstvo dejansko dano na razpolago najemniku.
(2) Kraj dajanja prevoznega sredstva v najem, razen kratkoročnega najema, osebi, ki ni davčni zavezanec, je kraj, kjer ima najemnik sedež, stalno oziroma običajno prebivališče.
(3) Ne glede na prejšnji odstavek je kraj dajanja čolna za razvedrilo v najem, razen kratkoročnega najema, osebi, ki ni davčni zavezanec, kraj, kjer je čoln za razvedrilo dejansko dan na razpolago najemniku, če izvajalec to storitev dejansko opravi s sedeža svoje dejavnosti ali stalne poslovne enote v tem kraju.
(4) Za namene tega člena »kratkoročni najem« pomeni stalno posest ali uporabo prevoznega sredstva v obdobju, ki ni daljše od trideset dni, in pri plovilih v obdobju, ki ni daljše od devetdeset dni.

lp
Odgovori