Zavezanec za DDV: DA ali NE?

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11764
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Zavezanec za DDV: DA ali NE?

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik »

Moja strnka je trenutno še "popoldanec", se pravi, da nima še veliko prometa, niti še ne ve, kako se bo dejavnost razvila. Problem nastaja predvsem pri pridobivanjo posla, ker kot nezavezanec za DDV, v kolikor bi upošteval njegove dejanske nabavne stroške enostavno ne "pride zraven". Zato je spustil ceno (pomotoma ali namerno, ne vem) na vrednost brez DDV-ja. Ob površnem pregledu ene izmed ponudb sem ugotovil, da je znesek DDV pokril z rabatom dobavitelja, zaslužek pa je del njegovega dela. A dolgoročno je tako poslovanje slabo. Poleg montaže gorilnikov opravlja še tudi druga elektroinštalaterska oziroma hišna opravila, kjer je vrednost storitev lahko le njegovo delo, ni vhodnega DDV-a od nabav.

Vprašanje se postavlja, ali postati zavezanec za DDV ali ne? Če gre za primer, ki sem ga predhodno že opisal, se mu to splača, predvsem finančni vpliv različnih stopenj. A prometa je zaenkrat malo. A glede vrednosti gorilcev je lahko promet 25.000 € hitro presežen.

Kaj menite?
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika
Janina1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1824
Pridružen: 09 Nov 2005, 17:55

Odgovor Napisal/-a Janina1 »

Če ima veliko nabavnih stroškov je dobro da je zavezanec za ddv, kar bi glede na njegovo dejavnost rekla, da jih ima.
Lepo vas pozdravljam.




Bodi zmeren na vseh področjih, tudi v zmernosti. Oskar Wilde 8)
TarasM
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 337
Pridružen: 21 Jul 2006, 12:43
Kraj: Slovenija

Odgovor Napisal/-a TarasM »

Pri storitvenikih, ki nimajo veliko stroškov in s tem možnosti za
vstopni DDV se registracija za DDV zavezanca ne izplača.
Vsaj jaz sem tako ugotovila, ko sem naredila izračun za nekaj
primerov. Vhodni DDV je strošek(pri storitvenikih jih vedno manjka)
Ni pa DDV evidenc in obračunov - stroški računovodstva so nižji
in za končne potrošnike so njihove storitve ponavadi cenejše.
Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11764
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik »

Vem, a "problem" je v tem, da on dobi material (simbolična cena) npr. po 1.200 z DDV, proda pa, če ni zavezanec po 1.200, če bi bil pa zavezanec pa po 1.085. Vendar če da on vo ponudbo, ko nastopa kot ponudnik pravni osebi zavezanki z stroškovno ceno 1.000, če ni zavezanec pa z 1.200, a slednja cena ni konkurenčna, v kolikr pa spusti na 1.000, morda krije razliko z maržo. A tako poslovanje na dolgi rok ne pelje nikamor. Mogoče le v začetku,m da pebrodi prvo krizno obdobje, ko še n ve, kaj in kako bo sabo ("bubertete" svojega podjetja). :spomezik:

Načeloma sem jaz za vstop.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika
ivank
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 28 Feb 2008, 00:00

Odgovor Napisal/-a ivank »

Prosil bi če bi nekdo napisal kakšna je razlika med zavezancem DDVja in ne zavezancem.
Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11764
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik »

Nezavezanec za DDV na svojih računih ne obračuna DDV-ja, in si ga tudi ne sme odbijati. Prejet račun je strošek skupaj z DDV.

Zavezanec za DDV si na svojih računih obračuna DDV (storitev je toliko "dražja"), a si lahko od vhodnih računov tega odbije. Plača, ali pa zahteva nazaj le razliko. Zato je davek na dodano vrednost. Ne plačaš vsega davka na računih in ne zahtevaš vsega nazaj, pač pa le razliko.

Sicer se pa moje prvotno vprašanje rešuje s tem, da bo podjetnik verjetno z januarjem začel "polni" s.p. in se takrat tudi registriral za namene DDV.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika
ivank
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 28 Feb 2008, 00:00

Odgovor Napisal/-a ivank »

Hvala za odgovor. Ne vem, če sem dobro razumel a mislim, da nekdo kdo je nezavezanec DDVja, ko stvar - materijal kupi za nadaljno vgradnjo in pri tem dobi popust-rabat od dobavitelja mora naprej vgraditi-prodati po isti ceni kateri je on plačal. Prosim, če mi kdo razloži, če je moje razmišljanje pravilno. V tem primiru dobi rabat končni kupec ne pa podjetnik. Še enkrat vnaprej hvala za odgovore.
TITA
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 591
Pridružen: 27 Apr 2007, 01:46

Odgovor Napisal/-a TITA »

:wink: Kot gospodar, boste verjetno ustvarjali dodano vrednost !? In ne naprej prodajali svoje proizvode, blago ali storitve za enako ceno kot ste nabavili stvar-material, blago ali storitve. Lp-TITA
starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči »

[quote="ivank"]Hvala za odgovor. Ne vem, če sem dobro razumel a mislim, da nekdo kdo je nezavezanec DDVja, ko stvar - materijal kupi za nadaljno vgradnjo in pri tem dobi popust-rabat od dobavitelja mora naprej vgraditi-prodati po isti ceni kateri je on plačal. Prosim, če mi kdo razloži, če je moje razmišljanje pravilno. V tem primiru dobi rabat končni kupec ne pa podjetnik. Še enkrat vnaprej hvala za odgovore.[/quote]

Ne glede na status za DDV nima odobreni rabat nobene neposredne , zlasti ne prisilne povezave s ceno, po kateri zaračunate kupcu. lp
Odgovori